• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BBPde 17 Aralık istifası
04 Şubat 2014 Salı 09:09

BBP'de 17 Aralık istifası

Milli iradeyi hedef alan 17 Aralık darbe girişimi BBP'yi karıştırdı. 'Muhsin Başkan olsa vesayete karşı çıkardı' diyen eski Genel Başkanı Yalçın Topçu, parti yönetiminin tutumunu eleştirerek BBP'den istifa etti.

AK Parti hükümetini ve milli iradeyi hedef alan 17 Aralık ve 25 Aralık darbe girişimleri Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) karıştı.

Geçtiğimiz hafta Yeni Şafak'a verdiği röportajda partisinin darbe girişimleri karşısındaki tavrını eleştiren ve ' Vatandaşın iradesine ayar verilmeye çalışılıyor. Muhsin Başkan yaşasaydı vesayete yine karşı çıkardı. Bize düşen milli iradenin yanında yer almak' diyen BBP eski Genel Başkanı Yalçın Topçu partisinden istifa etti. 'Milleti esas alan anlayışın hiçe sayıldığı bir siyaset biçimini tasvip etmiyorum' diyen Topçu istifasını şu sözlerle duyurdu:

BU ANLAYIŞI TASVİP ETMİYORUM

Kuruluşundan bu yana çatısı altında bulunduğum partimde, parti kurucusu, kurucu Ankara İl Başkanlığı, Başkanlık Divanı Üyeliği, Genel Sekreterlik ve Genel Başkanlık görevlerinde bulundum. Aldığım, atandığım ve seçildiğim her görevde partimin ve davamın emrinde yoğun gayret gösterdiğimi düşünüyorum. Siyasetimi ilkeler üzerinden, devletin ve milletin bekasını önceleyen bir anlayışla devam ettirdim. Özellikle son zamanlarda vefanın, dostluğun devleti ebed, milleti esas alan anlayışın hiçe sayıldığı bir siyaset biçimini de tasvip etmiyorum.

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞIYORUM

Kamuoyunun bildiği gibi 12 Haziran 2011 genel seçimleri öncesi 'şayet yüzde 10 oy alamazsam genel başkanlık görevinden istifa ederim' diye deklare ederek seçim sonuçlarının açıklandığı gece; ilkelerime, partime ve de milletime olan sorumluluğun gereğini yerine getirerek istifa ettim. İstifa etmenin de bir erdem olduğuna vurgu yapmaya çalıştım. Bugün gelinen siyasi atmosferde milli irade ve demokratik usullerin rafa kaldırıldığı, herkesin bel altı vuruş yaptığı bir ilkesizlik ortamını büyük bir hayal kırıklığı ve üzüntü içinde takip ediyorum.

BİRLİKTELİĞİM BİTİYOR

Özellikle son zamanlarda vefanın, dostluğun devleti ebed, milleti esas alan anlayışın hiçe sayıldığı bir siyaset biçimini de tasvip etmiyorum. Bu sebeplerle Büyük Birlik Partisi yönetimi ile siyasi birlikteliğimin sona erdiğini beyan ediyor, Büyük Birlik Partisi üyeliğinden istifa ediyorum. Kamuoyunun ilgisi ve takdirine arz ederim.

BAŞKA PARTİ YOK

Öte yandan Yeni Şafak' a konuşan Yalçın Topçu, başka bir partiye katılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını, hakkında ortaya atılan ve atılacak iddiaların gerçek dışı olduğunu da kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA