• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BBC: Türkiye hesabını iyi yapmalı
09 Ekim 2012 Salı 22:54

BBC: Türkiye hesabını iyi yapmalı

BBC'de, Türkiye'nin Suriye'ye askeri müdahale ihtimali konusu üzerine bir analiz yayınlandı ve analizde 'Türkiye hesabını iyi yapmalı' denildi.

Türkiye'de meclisin, yabancı ülkelere asker göndermesi için hükümete yetki veren tezkereyi kabul etmesi ile Suriye'ye askeri bir harekâtın yapılıp yapılmayacağı artık hükümetin takdirinde.

Fakat Suriye'ye yönelik askeri bir müdahale Türkiye için ciddi riskler barındırıyor.

Türkiye'nin askeri olarak Suriye'den üstün olduğu konusunda hemfikir olan uzmanlara göre, Suriye'nin hava savunma sistemleri, kimyasal ve biyolojik silahları, Şam yönetiminin Rusya ve İran ile ilişkisi, olası bir müdahalede Suriye'deki Kürtlerin durumu Türkiye'nin aleyhine olan noktalar.

Suriye'nin olası bir askeri müdahalede en güçlü kozunun Rus yapımı hava savunma sistemleri olduğuna işaret ediliyor.

Lübnan ordusundan emekli general ve askeri uzman Hişam Cebir, Suriye ordusunun elinde çok gelişmiş 800 hava savunma füzesi olduğuna dikkat çekiyor.

Türkiye'nin askeri hava gücü açısından Suriye'den güçlü olduğunu belirten Cebir, "Olası bir hava mücadelesinin sonuçlarını kimse tahmin edemez." diyor.

Suriye'de daha önce askeri ateşe olarak çalışmış ve bölgedeki bazı askeri tesisleri ziyaret etmiş olan Prof. Esat Arslan ise, hava savunma sistemlerinin öncelik sırasına göre Suriye'nin farklı yerlerinde konuşlandırıldığını, Tartus'taki Rus üssü gibi stratejik alanlara, radar sistemlerinin bulunduğu bölgelere ve hava kuvvetleri uçaklarının olduğu yerlere yerleştirildiğini belirtiyor.

Suriye'deki askeri yapılanmayı yakından tanıyan fakat adını açıklamak istemeyen bir güvenlik uzmanına göre, Suriye'de Kesep yakınlarında, Hama ile Humus arasında, Süveyda, Tartus ve Şam olmak üzere 6 bölgede radar sistemleri bulunuyor.

Suriye ordusu için en büyük sorunun, başta elindeki uçaklar olmak üzere, askeri sistemlerin modernizasyonunun yapılmamış olmasına dikkat çeken bu güvenlik uzmanı 2011 yılında Suriye'deki uçak ve helikopter filolarının %30'nun arızalı olduğunu söylüyor.

Aynı uzman, "Tüm bu eski sistemlere karşı Şam-Süveyda yolundaki doğalgaz santralının yakınlarında, hangarlarda hiç kullanılmamış Rus yapımı 120 uçak var" diyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA