• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bazı barolar hâla ayrımcılık yapıyor
04 Şubat 2013 Pazartesi 15:33

'Bazı barolar hâla ayrımcılık yapıyor'

Her Yerde Adalet Platformu üyesi avukat Sevginur Çetmili, Danıştay 8. Dairesi'nin avukatlara başörtüsü serbestisi kararıyla ilgili...
Her Yerde Adalet Platformu üyesi avukat Sevginur Çetmili, Danıştay 8. Dairesi'nin avukatlara başörtüsü serbestisi kararıyla ilgili, ''Bazı baroların yine o bilindik, ayrımcı dille, kararı ve yüksek mahkemeyi eleştirmelerini kınadığımızı beyan ediyoruz'' dedi.
     Çetmili, Her Yerde Adalet Platformu Genel Başkanı Özkan Öztürk ve Memur-Sen Konya Temsilcisi Latif Selvi ile birlikte, Danıştay 8. Dairesi'nin, Türkiye Barolar Birliği'nin meslek kurallarında yer alan; avukatların ''başları açık'' görev yapacaklarına ilişkin düzenlemenin yürütmesinin durdurulmasını gazetecilere değerlendirdi.
     Çetmili, Danıştay 8. Dairesi'nin kararını, insan hak ve özgürlükleri, ulusal sözleşmeler ve uluslararası hukuk açısından son derece önemli bir karar olarak değerlendirdiklerini söyledi.
     Danıştay'ın yürütmeyi durdurma kararına rağmen bir kısım baroların sergilediği tutum ve davranışların kendilerini üzdüğünü aktaran Çetmili, şunları kaydetti:
     ''Bazı baroların yine o bilindik, ayrımcı dille, kararı ve yüksek mahkemeyi eleştirmelerini kınadığımızı beyan ediyoruz. Başörtülü meslektaşlarımız artık bu karardan sonra adliyelerdeki tüm işlemleri başörtülü olarak gerçekleştirecektir. Bunun engellenmesi noktasındaki yaklaşımların da ceza hukuku ve tazminat hukuku anlamında müeyyidelere tabi olduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz. Sadece avukatlık mesleğinin icrasında değil, tüm alanlarda başörtüsüne özgürlük talep ediyoruz. Başörtüsünün anayasal bir güvence altına alınmasını istiyoruz.''
     Her Yerde Adalet Platformu Genel Başkanı Özkan Öztürk ise Danıştay'ın verdiği kararı, evrensel hukuk ve uluslararası sözleşmeler açısından son derece olumlu bulduklarını ifade etti.
     Bu kararın sadece bir yürütmeyi durdurma kararı olduğunu belirten Öztürk, toplumsal barışın pekişmesi için ayrımcılıktan uzak bir anlayışla yola devam edilmesi gerektiğini savundu.
     Memur-Sen Konya Temsilcisi Latif Selvi de Türkiye'nin, insan hak ve özgürlüklerinin korunduğu ve kimseye negatif ayrımcılığın yapılmadığı bir ülke olmasını istediklerini vurguladı.
     Bir kısım insanların fikri dayatmalarının artık devrini tamamladığını ifade eden Selvi, ''İnşallah artık insanımızın özgürce, inancıyla birlikte hizmet edebildiği ortamlara kavuşmasını istiyoruz. Bu anlamda da biz başörtüsü yasağının haksız bir uygulama olduğunu savunuyoruz'' diye konuştu.
    
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA