• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bazı bakanlar sözlü istifalarını verdiler
01 Nisan 2009 Çarşamba 10:43

Bazı bakanlar sözlü istifalarını verdiler

Bakanlar, kabine toplantısında "Bizi görevden alabilirsiniz" dedi. Sadece Çelik, "Hepimizi görevden alırsanız hükümetin başarısızlığı gibi yorumlanır" uyarısı yaptı..
Bakanlar, kabine toplantısında "Bizi görevden alabilirsiniz" dedi. Sadece Çelik, "Hepimizi görevden alırsanız hükümetin başarısızlığı gibi yorumlanır" uyarısı yaptı..
 
AK Parti'nin 29 Mart'taki yerel seçimlerden beklediği iddialı sonucu alamaması ve bazı illerde belediye başkanlığı kaybetmesi önceki akşam yapılan Bakanlar Kurulu toplantısına da damgasını vurdu.

 Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, "Sonuçlar beni tatmin etmedi" vurgusu ile kabine revizyonu yapabileceği yönündeki açıklaması karşısında bakanlar, Erdoğan'a, "Bizi görevden alabilirsiniz" diyerek açık çek verdi, sözlü olarak istifalarını sunmuş oldular. Seçim sonrası Erdoğan'ın, verdiği mesajlar, kabine ve parti yönetiminde kan tazeleneceği şeklinde yorumlandı.

Erdoğan, "Seçim sonuçları kabine revizyonu üzerinde etkili olabilir mi?" şeklindeki soruya şu yanıtı vermişti: "Kabinede değişiklik seçimle bağlantılı olarak da yapılabilir ama seçimle bağlantısı olmadan da yapılabilir. Seçim sonrasında bu adımı atarak yola devam etmek grubumuz içerisinde de anormal bir şey olmayacağı gibi, kabinenin içindeki arkadaşlarım tarafından da anormal karşılanmayacaktır, karşılanmamalıdır. Çünkü eninde sonunda burada yaklaşık 6.5 yıldır iktidarda olan bir partiyiz. Zaman zaman bu değişiklikleri yaptık, bundan sonra da yapacağız, kimse ilanihaye orada oturacak değil." Erdoğan başkanlığında önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu'nda, AK Parti'nin İl Genel Meclisi bazında yüzde 39 oy alması, 2004 yerel seçimine göre 3, 2007 genel seçimine göre 8 puan oy kaybına uğraması ile Manisa, Antalya, Van, Siirt gibi merkezlerde belediye başkanlığını kaybetmesi ayrıntılı olarak değerlendirildi. Toplantının rutin gündeminin tamamlanmasının ardından özel oturuma geçildi. Bürokratlar ve Bakanlar Kurulu Sekreteri dışarı çıkarıldı.

ÇELİK İTİRAZ ETTİ
Erdoğan'ın genel değerlendirmesinin ardından, tüm bakanlar tek tek söz alarak, seçim sonuçlarıyla ilgili görüşlerini sundu. Biri dışında bakanların tümü Erdoğan'a, "Bizleri görevden alabilirsiniz, eliniz rahat olsun" mesajı verdi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik "Hepimizin aynı anda görevden alınması doğru olmaz. Hükümetin genel olarak başarısız olduğu düşünülür. Halbuki aldığımız oy oranına bakıldığında başarısız olduğumuzu düşünmüyorum" dedi. Erdoğan, kabine değişikliği konusunda açık bir şey söylemedi, "İşimize bakalım" demekle yetindi. Toplantıda ağırlıklı olarak partinin Doğu ve Güneydoğu'da Van ve Siirt'i kaybetmesi, Diyarbakır gibi önem verilen illerde başarısız olması, Manisa ve Antalya sürprizi masaya yatırıldı.

BAŞBUĞ'LA 2 SAAT
Öte yandan Başbakan Erdoğan seçim nedeniyle haftalık olağan görüşmesini yapamadığı Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'la görüştü. Görüşme yaklaşık 2 saat sürdü. AK Parti MYK'sı da dün akşam 5.5 saat süreyle toplandı.

BAKANLARIN SEÇİM YORUMLARI

* Yerel seçimde çıtayı çok yüksek tuttuk, bu nedenle tabanda şaşkınlık yaşanıyor. Başarısız gibi gösterilmemizin nedeni yüzde 50'ye varan oy beklentisinden kaynaklandı.

* Yüzde 40 çok iyi bir oy oranı, ülkeyi yönetmek için yeterli.

* AK Parti dışında ülkeyi yönetebilecek, iktidara aday bir parti sandıktan çıkmadı.

* Küresel krizin ekonomiye etkisi, seçmenin davranışını etkiledi.

* Terör örgütü de Güneydoğu'da seçim baskısı kurdu.

* Can korkusuyla oylar bir partiye yönlendirildi.

* Bölgede, "AK Parti kazanırsa kimliğimiz kalmaz" kaygısı pompalandı.

* Moral bozmadan asli gündeme dönmeli, reformlara hız vermeliyiz.

 

(Sabah)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA