• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Baz İstasyonunda Son Cinlik
31 Temmuz 2011 Pazar 13:42

Baz İstasyonunda Son Cinlik

Meramda Baz İstasyonunda Son Cinlik

Meram Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri, Dedekorkut Mahallesi’nde 2 katlı bir binanın çatısında baca görünümü verilerek gizlenmiş olan ve ruhsata aykırı  şekilde yapılan baz istasyonunu tespit etti. Belediye olayla ilgili yasal işlem başlattı.

Evin çatısına kurulan baz istasyonunun ‘baca’ görünümünde olması oldukça dikkat çekici. Vatandaşların tepkisinden dolayı GSM operatörleri, çeşitli görünümlerle baz istasyonlarını kamufle ediyor. Baz istasyonları, “baca, tabela, güneş enerjisi sistemleri, klima ve reklam panosu” görünümünde kurularak gizlenmeye çalışılıyor. Bu durum da vatandaşların daha çok tepki vermesine neden oluyor.Konya’nın Meram ilçesi, Dedekorkut Mahallesi’nde, mevcut yapı kullanma izin belgesi bulunan binanın ruhsat ve eklerine aykırı olarak çatısına baca şeklinde ilaveler yapılmak sureti ile baz istasyonu yapılmış halde iken, Meram Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü ekipleri tarafından 13.07.2011 tarih ve 73 sayılı Yapı Tatil Zaptı düzenlenerek ve mühürlenerek zaptın bir sureti binaya, bir sureti de mahalle muhtarına bırakıldı.  Belediye ekiplerinin yapmış olduğu çalışmayı gören mahalle halkı da konu hakkında şikayette bulunarak; “İlk etapta durumu fark etmedik. Bacadaki kapının dikkat çekmesi ve bacadan duman çıkmaması üzerine şüphelendik ve Belediye ekipleri tarafından yapılan araştırmada bacanın baz istasyonu olduğu ortaya çıktı. Belediyemize teşekkür ediyoruz” dediler.

Konu hakkında ceza-i müeyyideler oldukça dikkat çekici. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 184/1 maddesi; “Yapı ruhsatı alınmadan veya ruhsata aykırı olarak bina yapan veya yaptıran kişi, bir yıldan beş yıla kadar cezalandırılır” hükmüne amir bulunmakta.

Bu sebeple; ruhsatsız inşaat yaparak, imar kirliliğine neden olduğu iddia edilen yer hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına,  ilgililerin cezalandırılması için başvuruda bulunan Meram Belediyesi ekipleri;  bu gibi olaylar hakkında vatandaşlarımızın da daha dikkatli olması gerektiğini ve şüphelendikleri buna benzer yerleri Belediyeye bildirmelerini isted

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA