• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bayramın ruhunu yaşayın
07 Eylül 2010 Salı 17:50

Bayramın ruhunu yaşayın

Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, bayramların salt tatil olarak algılanmaması gerektiğini belirterek bayramlarda eş, dost, akraba ve komşuların mutlaka ziyaret edilmesine dikkat çekti
İslam âlemi bir Ramazanı Şerif-i daha geride bırakmanın hüznünü yaşarken Ramazan Bayramı’na kavuşmanın mutluluğu içinde. Ramazan Bayramının manevi huzurunu yaşamak için tatile gitmek yerine mutlaka sevdiklerimizi ve akrabalarımızı ziyaret etmek gerekiyor. Henüz fitre vermemiş olan vatandaşlarda fitrelerini bayram namazından önce ihtiyaç sahiplerine vermesi büyük önem taşıyor.
 
BAYRAMLAR KÜSKÜNLÜKLER ORTADAN KALDIRIR
Toplu sevinç, mutluluk ve ortak kutlama vesilesi olarak kabul edilen zamanlardan birisinin bayramlar olduğunu belirten Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, bayramın neşe ve sevinç olduğunu söyledi. “Bayramların milli ve dini duyguların, inanışların pekişmesi, taze ve canlı tutulması fonksiyonu vardır” diyen Şükrü Özbuğday, şöyle konuştu: “Dini bayramlar, insanlar arasında kaynaşmanın, dostlukları ve ahbaplıkları ilerletmenin bir yolu olarak belli bir öneme sahiptir. Dini his ve şuurun sosyal hayata tazelenmesinin bir vesilesidir. Bayramlar dargınlıkların barışması, aralarında düşmanlık bulunan kabile, aile ve şahısların düşmanlık ve husumet duygularının sevgiye dönüşmesi, küçüklerin büyüklere saygı, büyüklerin küçüklere sevgi göstermesi hastaların ziyaret edilmesi, verilecek küçük hediyelerle çocukların gönlünün alınması, hısım ve akrabaların bir kez daha yeniden kaynaşması açısından bir vesiledir” dedi. Özbuğday, Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’nin bayramlarda sürekli olarak yakınlarını ve komşularının ziyaret ettiğini da hatırlatarak eş, dost ve akraba ziyaretlerinin de mutlaka yapılması gerektiğini kaydetti.
BAYRAMLAR TATİL OLARAK ALGILANMAMALI
Bu kapsamda bayramların salt tatil olarak algılanmaması gerektiğini söyleyen Özbuğday, tatilin bayramın ruhuna yakışmadığını bildirdi. Özbuğday, “Dinimiz bu günleri tatil için koymamıştır. Dinimiz bayramı sosyal dayanışmayı güçlendirmek için emretmiştir. Dolayısıyla bayramda tatile çıkmak bayramın ruhuna aykırıdır. Bayramda tatile değil bayramlaşmaya gidilmeli. Evde oturulup ziyaretler kabul edilmeli, ikramlarda bulunulmalıdır. Çocuklar bayram şekeri ve harçlıklarla sevindirilmelidir. Topluma emanet edilen kimsesiz çocuklar ve huzur evinde kalan yaşlılarda ziyaret edilmeli ve onlarında bayram sevincine katılması sağlanmalı. Hastanede ve evde yatan hastalarda unutulmamalı ziyaret edilip gönülleri alınmalı. Çevremizdeki yoksullara ve bakıma muhtaç çocuklara yardım ellerimizi uzatmalı, onlarında bayram sevinci yaşamalarını sağlamalıyız. Vefat eden yakınlarımızın mezarlarını ziyaret ederek ruhlarını şad etmeliyiz” diye konuştu. Henüz fitre ve zekât vermemiş olan insanlara da uyarıda bulunan Özbuğday, şunları kaydetti: “Bayram namazından önce mutlaka fitrelerin verilmesi gerekiyor. İhtiyaç sahibinin Ramazan’dan önce ihtiyacını karşılaması için veya herkesle birlikte bayram ziyaretlerini yapabilmesi için fitreler Ramazan içinde verilmelidir.”
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA