• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bayramda beslenmeye dikkat !
12 Kasım 2010 Cuma 11:57

Bayramda beslenmeye dikkat !

Selçuk Üniversitesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Türk, 'Aşırı miktarda tüketilen et,hamur işleri ve tatlılar ciddi böbrek, mide, kalp ve bğırsak sistemlerinde rahatsızlığa sebep olabilir'
Selçuk Üniversitesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Ana Bilim Dalı ÖğretimÜyesi Prof. Dr. Süleyman Türk, Kurban Bayramı'nda beslenme düzeninedikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Nefroloji ve HipertansiyonUzmanı Prof. Dr. Süleyman Türk, bayramlarda beslenme düzenininbozulmasının çok ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını bildirdi. Prof.Dr. Türk, "Üç-dört gün süren bayramlaşmalar esnasında özellikle evsahiplerinin misafirlere ikramları tüketmesi konusunda yapmaktaoldukları ısrarcı tavırları yüzünden aşırı miktarda tüketilen etağırlıklı yemekler, hamur işleri ve tatlılar, böbrek, mide, kalp vebarsak sisteminde çeşitli rahatsızlıklara, tansiyonda yükselmelere veaşırı kilo almaya yol açmaktadır" dedi.

Kurban Bayramı'ndayoğun et tüketiminin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğinivurgulayan Prof. Dr. Türk, "Halkımız bayramlarda beslenmesine maalesefdikkat etmiyor. Bunun sonucunda da özellikle yüksek tansiyonu,kolesterolü, kalp ve böbrek hastalığı olanlarda kalp krizi ve beyinkanaması gibi sıkıntılar yaşanıyor ve bayramda hastaneye taşınmalarınasebep olabiliyor. Kalp, böbrek ve şeker hastalığı olanların yanındasağlıklı kişilerin de aşırı et tüketiminden kaçınmaları sağlık açısından önem arz etmektedir. Bayram ve takip eden haftalar boyunca tüketilen fazla miktardaki et günlük tüketmemiz gerekenden fazla miktarda protein ve kolesterol almamıza neden olmaktadır. Günlük tüketilenden fazlamiktarda et vücut tarafından yağ olarak depolanacaktır" diye konuştu.

"PİŞİRMEYE DİKKAT"
Prof. Dr. Türk, etlerin pişirilme şekli ve zamanının da sağlıkaçısından önemli olduğunu hatırlatarak, "Etlerin yağda kavrulması vekızartılması etlerin besleyici özelliklerinde kayıplara ve sağlıksorunlarının oluşmasına yol açabilmektedir. Bu nedenle etlerin ızgaraveya haşlama şeklinde pişirilip tüketilmesi sağlık açısından dahayararlı olacaktır. Ancak ızgarada direkt olarak ateşe maruz kalan etlerve çok pişirilerek yanma noktasına gelen besinlerde kanserojen maddeleroluşmaktadır. Yanık et ve gıda
tüketimi kanser için çok ciddi bir nedendir. Kesinlilikle yanık et ve gıda tüketilmemelidir" şeklinde konuştu.

Kurban kesimi için belediyeler tarafından özel olarak ayrılan yerlerin tercih edilmesi gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Türk, "Veterinerkontrolünden geçmeyen kurbanlıkların bulaşıcı hastalıklar taşımariskleri yüksektir. Bunun dışında kurban amacı ile kesilen etlerin aynıgün tüketilmemesi doğru olan davranıştır. Kesilen kurban etinin hementüketilmesi sindirim zorluğu sebebi ile ani başlayan mide-barsakrahatsızlıklarına ve özellikle ishale sebep olabilir. En az 24 saatbeklemeyen etlerin tüketimi hazımsızlığa yol açar. Bu nedenle kurban etlerinin buzdolabında 1-2 gün bekletildikten sonra tüketilmesi önerilmektedir" dedi.

Diyabet, kalp-damar, hipertansiyon ve böbrek hastaları gibi diyetzorunluluğu olan hastaların diyetlerini bayram sebebi ile bozmamalarıgerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Türk, düzenli egzersiz alışkanlığıolanların bayram sebebi ile bu alışkanlıklarına ara vermeden devametmeleri ve sakatat türü yiyeceklerden de kaçınmaları gerektiğinisözlerine ekledi. 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA