• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bayramda aşırı et tüketmeyin
10 Ekim 2013 Perşembe 16:48

Bayramda aşırı et tüketmeyin

Kurban Bayramına sayılı günler kala bayramı keyifle geçirebilmek ve bayram sonrasında da sağlığımızı korumak için et tüketimine ve eti pişirme tekniklerine dikkat etmek gerekiyor.
Medicana Konya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslı Cemile Özatan, “Kurban Bayramı’nı keyifle geçirebilmek ve sağlığımızı kaybetmemek için biraz daha kontrollü ve bilinçli olmak gerekiyor. Beslenme konusunda çok disiplinli insanlar bile bayram süresince çizgisinden sapmamak için büyük çaba göstermek zorunda kalabilirler.” dedi. 
Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslı Cemile Özatan, etin lif içermediği için aşırı miktarda tüketilmesi durumunda kabızlığa neden olabileceğini ve midesiyle ilgili sağlık problemleri olanların aşırı miktarda et tüketmesinin sakıncalı olabileceğini belirtti. Özatan, etin yanında en iyi posa kaynakları olan sebze ve meyve tüketilmesi gerektiğini ifade ederken bayramda et tüketiminde ve eti pişirme tekniklerinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı: 
Aşırı Et Tüketmeyin
Kurban bayramında ‘yemek’ deyince, tabii ki et (özellikle kurban eti) ilk aklımıza gelen gıda. Et önemli bir protein kaynağı olmakla birlikte içeriğinde doymuş yağları bulundurur. Aşırı miktarda tüketilmesi sonucu, kan yağlarının yükselmesi riski vardır. Kırmızı etin yapısında oldukça fazla miktarda demir bulunur. Aşırı tüketilmesi halinde alınan fazla demir nedeniyle, idrarla kalsiyum atımı gözlenebilir. Özellikle sadece et yiyerek hızlı kilo vermeye çalışanlarda, bu çok tipik bir yan etkidir.
Pişirme Teknikleri
Kavurmayı kuyruk yağ eklemeden yapın. Kurban bayramında çok fazla et yenilmesi, mideyi de olumsuz etkileyebilir. Bu noktada ete uygulanan pişirme teknikleri önemlidir. Sindirimi zor olduğu ve mide asidesini artırdığı için,  mümkünse kavurma doğru bir teknik değildir. Özellikle kuyruk yağının kullanılmamasının öneririm. Kızartmadan da kaçınarak, haşlama ve ızgara yöntemlerini kullanmak iyi bir tercihtir. Etle  yapılan yemeklerin hafif olması için kendi yağıyla pişirin, yağ eklemeyin lezzetin çok etkilenmediğini göreceksiniz.
Etler Kömürleşmesin
Mangal veya diğer ızgara uygulamalarında etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak, kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanmalıdır. Kömürleşme kanserojen maddeler açığa çıkmasına sebep olur. Ayrıca yüksek ateş, yüzeydeki proteinleri birdenbire katılaştıracak ve ısı etin iç kısmına ulaşamayacaktır.
Etle Birlikte Sebze Tüketin
Kırmızı et önemli bir demir kaynağıdır: Bu demirin vücut içinde kullanımını artırabilmek için C vitamini yönünden zengin besin kaynaklarını etle birlikte tüketmekte yarar vardır. Örneğin, uygun pişirme teknikleriyle yapılan eti bol miktarda yapılan limonlu bir yeşil salatayla birlikte tüketmeyi tercih edebiliriz.
Ayrıca, sindirimi zor olan etin yanında çok iyi posa kaynakları olan sebze ve meyve tüketilmesinin de faydası vardır. Kısaca, her zaman olduğu gibi renkli beslenmekte fayda var.
Kırmızı Et Demir Kaynağıdır
Demirin vücuttaki biyo yararlılığını artırabilmek için C vitamini yönünden zengin besinleri, etle birlikte tüketmek gerekir. Uygun tekniklerle pişirilen eti,  bol miktarda limonlu yeşil salatayla yemeyi tercih edebiliriz.
Sindirimi En Zor Besin
Midesiyle ilgili sağlık problemleri olanların aşırı miktarda et tüketmesi sakıncalıdır. Et, lif içermediği için aşırı miktarda tüketmek, kabızlığa neden olur. Etle birlikte en iyi posa kaynakları olan sebze ve meyve tüketilmelidir.
Diyabet, Tansiyon, Kalp Ve Damar Hastaları Dikkatli Olmalı
Bu hastalıklardan biri veya birkaçı bulunan kişilerin beslenmelerine daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Doymuş yağların aşırı miktarlarda tüketimi kalp damar hastalıkları için oldukça sakıncalıdır. Bu sebeple kan lipitleri yüksek olan kişiler günlük 100 gr. (3 köfte büyüklüğünde)'dan fazla kırmızı et tüketmemelidirler. Et ile birlikte tuz tüketimini de kontrol altına almalıdırlar.
Kavurma Ve Kızartma Mideye Zarar Verebilir
Ete uygulanan pişirme teknikleri çok önemlidir. Pişirme yöntemi olarak kavurma ve kızartma gibi sindirimi zor ve mide asidesini artıracak yöntemler tercih edilmemelidir.
Ölüm Sertliği
Et bekledikçe oluşan asitlerin etkisiyle sertlik yavaş yavaş kaybolur. Etteki ölüm sertliğinin geçmesi hayvanın cinsine, etin beklediği ısı derecesine bağlıdır. Kümes hayvanlarının katılığı bir saatte geçer. Sığır ve koyun gibi hayvanlarda bu süre daha uzundur.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA