• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bayram Meralden ilginç çağrı: Vergi vermeyin!
09 Aralık 2010 Perşembe 19:37

Bayram Meral'den ilginç çağrı: 'Vergi vermeyin'!

TBMM Genel Kurulu'nda konuşan CHP'li Bayram Meral'den ilginç çağrı: Kimse vergi vermesin...
TBMM Genel Kurulunda, MHP ve CHP’nin grup önerilerireddedildi.

Genel Kurulda, MHP’nin "kamu kurum ve kuruluşlarında çalışantaşeron işçilerin sorunlarıyla" ilgili araştırma önergesinin bugün ele alınmasıönerisi görüşüldü.

MHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Serdaroğlu,Türkiye’nin, sayıları bir milyona yakalaşan "taşeron işçi sorunuyla" karşıkarşıya olduğunu öne sürdü.

Taşeron işçilerin insanca çalışmakoşullarından uzak, sendikasız, köle gibi çalıştırıldığını, iş güvencelerininolmadığını ifade eden Serdaroğlu, asgari ücretin 950 TL’nin altında olmamasıgerektiğini söyledi.

31 Aralık itibarıyla 4-C’li çalışanlara çıkışverileceğini, yeniden işe başlamaları için yeni bir Bakanlar Kurulu kararıgerekeceğini dile getiren Serdaroğlu, "Geçen sene bu karar geç çıkartıldı veişçiler mağdur edildi. Lütfen bu sene 4-C’lileri mağdur etmeyin"dedi.

Serdaroğlu, hükümetin, "tehdit politikalarıyla varlığını sürdürmeyiadet haline getirdiğini" öne sürdü.

AK Parti Karaman Milletvekili LütfiElvan, birçok ülkede maaşların dondurulduğunu, işçilerin çıkartıldığını,fabrikaların kapandığını belirterek, Türkiye’nin ise son derece dinamik birekonomiye sahip olduğunu, finans sektöründe, mali politikalarında hemen hemenciddi sorun olmadığını söyledi.

Bugüne kadar ciddi yapısal reformlargerçekleştirdiklerini, bundan sonra da gerçekleştirmeye devam edeceklerinibelirten Elvan, iş gücü kalitesinin artırılmasına yönelik önemli düzenlemeleryaptıklarını dile getirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral,"taşeronluğun bir kurumu haline getirildiğini" ileri sürdü.

Taşeronişçiliğinin birçok mağduriyete yol açtığını söyleyen Meral, "Kısa süreliçalışmaktadırlar, kıdem tazminatı alamazlar, yıllık izin kullanamazlar, sağlıkhizmetlerinden çoğu kez yaralanamazlar" diye konuştu.

AK Parti sıralarınayönelik "Sizin hükümetiniz kadar emeğe hor bakan, sendikanın kökünü kazımayaçalışan bir hükümet görmedim" diyen Meral, "Buradan sesleniyorum; kimse vergi devermesin, prim de ödemesin. CHP iktidara gelecek ve onları affedeceğiz"dedi.

BDP Muş Milletvekili Nuri Yaman, sektörde çalışanların birçoksorununun olduğunu dile getirdi.

MHP’nin önerisireddedildi.

ÖĞRENCİ PROTESTOLARI


Daha sonraCHP’nin "öğrencilere orantısız güç kullanılmasıyla" ilgili araştırma önergesininbugün görüşülmesi önerisi ele alındı.

CHP İstanbul Milletvekili SacidYıldız, İstanbul’da öğrencilere şiddet gösterilmeseydi bugün hiçbir sorununolmayacağını söyledi.

Bazı yazarların, "Hamile öğrencinin orada ne işivar?" dediğini aktaran Yıldız, "Öğrenci hamileyse yurttaşlık haklarınıkullanamayacak mı? Anayasa’da, kanunlarda böyle bir şey mi var" diye sordu.Yıldız, dünyanın her kültüründe hamilelere özel ihtimam gösterildiğinianlattı.

Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’nun "rektörü istifayadavet etmesinin" de çok yanlış olduğunu savunan Yıldız, "Protestocuları sankirektör, dekan mı örgütledi" dedi.

Yıldız, öğrencilere biraz anlayış vetahammül gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

BDP Muş Milletvekili SırrıSakık, "uzun süredir üniversitelerin kuşatma altında olduğunu" ilerisürdü.

Öğrencilerin demokratik haklarını seslendirdikleri zaman bununkarşısına "şiddet ve cebir çıktığını" öne süren Sakık, "Demokratik hak talebideyince AKP’nin aklına türban sorunu geliyor" diye konuştu.

Sakık’ınkonuşmasında "Kürt coğrafyası" ifadesini kullanmasına, milletvekilleri tepkigösterdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, oturduğu sıradan"Hepimizin coğrafyası" diye seslendi.

Bazı milletvekillerinin detepkilerini sürdürmesi üzerine Sakık, "Kaderimiz birliktedir. Biz, TürkiyeCumhuriyeti’nin vatandaşı olmaktan gurur duyuyoruz. Böyle sözcüklere takılaraksiyaset yapmanın kimseye faydası yok. 1071 olmasaydı hiçbiriniz buradaolmayacaktınız. 1071’de bu kapıları size açan Kürtlerdir. Kürt coğrafyası davardır, Kürt halkı da vardır" dedi.

Sakık, tepkilere karşılık, "Biz,Türkiye coğrafyasından rahatsız değiliz, siz niye Kürt coğrafyasındanrahatsızsınız" diye konuştu.

"İŞARET FİŞEĞİ"

MHPGrup Başkanvekili Mehmet Şandır, üniversitelerde yaşanan olayların "bir işaretfişeği" olduğunu belirterek, geçmişte Türkiye’nin çok ağır bedeller ödediğinisöyledi.

Konunun derinlemesine incelenmesi gerektiğini dile getirenŞandır, "Dün Burhan Kuzu’ya ve Süheyl Batum’a reva görülen olayı kabul etmemizmümkün değil. Üniversitemize, üniversite gençliğimize yakışmamıştır. Kim olursaolsun insanlar fikirlerini söylemeli, meşru zeminde tepkiler ortaya koyulmalı"dedi.

İstanbul polisinin orantısız güç kullanımını da kabul edebilmeninmümkün olmadığını söyleyen Şandır, "Siyaset bu kadar öfkeli olursa, olaylaraduyarsız olursa, polisin çalışma şartları da ağır olursa özensizlik had safhayaulaşıyor" diye konuştu.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili MehmetSağlam, sorunun Meclis araştırmalarıyla çözülebilmesinin mümkün olmadığınısöyledi.

Üniversitelerle görüşülerek, sorunların ne olduğunun ortayakoyulması gerektiğini dile getiren Sağlam, "Son zamanlarda Sayın Başbakan’ınyaptığı da budur" dedi.

Sağlam, "Orantısız güç kullanılmış olabilir, buda incelenebilir. Bunu, siyasetin malzemesi yapmayalım. Bu konularda gelinbilimsel düşünelim, bilimsel toplantılar yapalım. Üniversiteyle fikiralışverişinde bulunalım ama geçmiş tarihimizi tekerrür ettirmeyelim"dedi.

CHP’nin önerisi reddedildi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA