• Konya10 °C

Hamdi Bağcı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bayram Haftasında Siyaset Konuşmak

22 Ekim 2012 18:05
 
Değil mi? aslında gerek yok bu hafta ağır konuları konuşmaya, 18 yaş konusunu da, 27 Ekimde 2013 yılında yerel seçimlerin yapılacak olmasını da konuşmaya gerek yok…

Yerel seçim olursa tam bir yıl sonra yerel seçim olacak anlamına geliyor, şimdiden adaylar konuşmaya gerek yok değil mi?

 Ama işte saygıdeğer büyüklerimiz (bu repliği nereden aldığımı biliyor olmanızı umuyorum) ne yapalım bizim eller de, akıl da boş durmuyor, birisi illa düşünecek, birisi de illa yazacak.
 Bazen yazarken de biraz güleceksiniz hatta… Ne yapayım tadı öyle çıkıyor.
Neyse zaman zaman bazı dostlarla konuşuyoruz, şimdiden bakıyorum siyasi kulisler kazan olmuş kaynıyor. Hesaplar kitaplar ortaya konuyor, şu şöyle olduğunda şöyle olur, büyükşehir böyle olur, dedikoduları yayılıyor.
 Dediğim gibi biz de aslında daha çok erken olduğunu biliyoruz ve hatta kimsenin bayramda uykusunu kaçırmak gibi bir niyetimiz de yok da ama yine de ne yapacaksın işte hayat böyle…  
 Allah ömür verirse, gelecek yıl bugünleri görürsek öyle anlaşılıyor ki öncelikle Konya’da siyasetin belirleyiciliğini Konya’mızın medarı iftiharı Ahmet Davutoğlu yapacak.
Bunu hepimizde zaten istiyoruz. Ahmet Davutoğlu’nun ağabeyliğine kimsenin itiraz edeceğini zannetmiyorum. Biliyorum varlarda sesleri cılız kalır, kimse onları ciddiye almaz.
 Birinci kural bu, Ahmet Davutoğlu’u belirleyici olacak.
Peki, ikinci kural ne? Onu da söyleyelim, Ak Parti için şu anda rakip bir parti yok ikinci kuralda bu. Yani büyük bir olasılıkta Konya’da yine merkez ilçe ve büyükşehirde Ak Parti etkili olacak.
 Ama tabi bugünlerde yapılacak yerel yönetim ile ilgi yasa çok önemli. Neden? Onu da izah edelim.
 Çünkü bazı bölgelerde nüfus yapısı değişecek, merkezler değişecek, oy verilen yerler değişecek. Mesela Konya büyükşehir belediyesi için Çeltik’ten oy verilecek, Hadim’den oy verilecek, Ereğli’den oy verilecek, Akşehir’den oy verilecek.
Sizin anlayacağınız her köy, her ilçe artık belirleyici olacak büyükşehir belediyesini. Ve evet bu da önemli; vilayetin sınırları tamamı metropol sınırı olacak, öyle olunca da büyükşehirde oy oranları ciddi anlamda değişkenlik gösterebilecek…
 Buraların bütün partiler tarafından zaten dikkatle takip edildiğini zannediyorum ama asıl adayların bunları hesap etmesi, metropolde başkan olunacaksa taşranın da etkilenmesi gerekiyor.
 Üçüncü konu ise Konya’da hal böyle olunca belirleyici etkenin Ak Partinin aday adayları olacak.
 Tabi aday adaylığı süreci ilk yıllar kadar etkili değil. Şimdilerde adaylar daha çok genel merkezde ya da şehirdeki etkili odaklarda belirleniyor. Geçen dönem mesela en etkili isim Hasan Anğı idi ama şimdi öyle değil. Ahmet Sorgun, Kerim Özkul, Orhan Erdem, Mustafa Kabakçı ve tabi ki Ahmet Davutoğlu bu sürecin belirleyicileri olacak gibi görünüyor.
 Tabi ki HAS faktörü de var, onunda dikkate alınacağını zannediyorum. HAS’tan herhangi bir isim büyükşehir ya da ilçeler için telaffuz edilecek mi? Ben edileceğini zannediyorum. Hatta büyükşehir için bile bu telaffuzun mümkün olduğunu düşünüyorum.
 Bunu da dördüncü konu olarak ifade edelim.
 Tabi bütün bunlarla birlikte hükümet çok önemli adımlar atıyor, mesela 18 yaş konusu. Evet, artık 18 yaşındaki her hangi bir TC vatandaşı seçilme hakkına sahip olacak. Kanun için tasarıya imzalar atıldı ve meclise gönderildi.
 18 yaş konusu beraberinde bir etki oluşturur mu bilmiyorum? Ben zannetmiyorum.
 Şimdi hep denir ya “Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın” diye… İyi ama Fatih Sultan Han sarayda büyüdü, onu yetiştiren hocalar, Molla Güraniler, Ak Şemsettinlerdi. Şimdi böyle değerlerin elinde yetişmiş birileri mi var ki onlar daha 18 yaşında seçilsin milletvekili olsun, belediye başkanı olsun? İşin özü bu konunun seçimlerde çok etkili olacağını düşünmüyorum. 
Asıl olan adaylar arasındaki mücadeleden Konya karlı çıkmasıdır, bizim için mesele bu…
 Niye yalan söyleyeyim güzel bir dönem başlıyor…
 İyi olan kazansın…

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kamuda 4 bin 970 ek kadro açıldı
  • Türkiye'den NATO'ya rest!
  • Milyonlarca çalışana müjde!
  • TSK'da operasyon! 144 gözaltı var
  • Konya'da FETÖ/PDY operasyonu: 10 gözaltı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA