• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bayram evet le taçlanacak
09 Eylül 2010 Perşembe 23:15

Bayram 'evet' le taçlanacak

Abdestinden şüphesi olmayanın namazından şüphesi olmaz. Merhum Menderes'lerin 'Biz yola çıkarken kefenimizi de yanımıza aldık' dedikleri gibi, biz kefenimizi zaten yanımızda taşıyoruz. Bunu kendileri
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa referandumuna ilişkin kararı alırken, her şeyi düşünerek yola çıktıklarını belirterek, ''Abdestinden şüphesi olmayanın namazından şüphesi olmaz. Merhum Menderes'lerin 'Biz yola çıkarken kefenimizi de yanımıza aldık' dedikleri gibi, biz kefenimizi zaten yanımızda taşıyoruz. Bunu kendileri düşünsün'' dedi.

Erdoğan, Maltepe Meydanı'nda parti otobüsünden halka hitaben yaptığı konuşmada, Anayasa değişiklik paketiyle getirilecek yenilikleri anlattı.

Bu süreç içinde idarenin hissi davranışlarını Kamu Denetimi Kurumu ile güvence altına aldıklarını ifade eden Erdoğan, ''Anayasa Mahkemesinin yapısı değişiyor. 11 asıl üyesi var, 4 yedeği var. 4 yedeği asıl üye yapıyoruz, 2 üye daha ilave ediyoruz. Bu 2 üyeyi hukukçulardan Cumhurbaşkanımız seçecek. Parlamento sadece tercih eden olacak. Barolar 3 isim verecek, bu 3 isimden TBMM bir tanesini tercih edecek'' diye konuştu.

MHP'nin, yargının siyasallaştığını söylediğini belirten Erdoğan, ''Meclis mi atıyor? Tam aksine şimdi Türkiye genelinde 11 bini aşkın hakim ve savcı var. Onları biz atamadık. Bu hakim ve savcılar, 15 yılını doldurmuş birinci sınıf hakim ve savcılar arasından seçim yapacak. Bunu bile hazmedemiyorlar. Niye? 'İstemezük'. Çünkü onlar atıyordu. 'Al bizim gönderdiklerimizden bir tanesini seç'' dedi.

-MHP YÖNETİMİ ÇİLE ÇEKTİ Mİ?

Bağımsız ülkücülerin çektiği çileleri bugünkü MHP yönetiminin çekmediğini dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şimdi onların düşüncesini paylaşmadığı için, bu sürece onlar da 'evet' dediği için, bakıyorsunuz MHP başkanı onlara 'uşak' diyor. MHP'nin kurucular kurulu 'evet' diyor. Rahatsız oluyor. 'Artık kurucular kurulundan hayatta olan kalmadı' diyor. Niye? İşine gelmiyor, aldatma, dürüst ol. Bu kervan böyle yürümez. MHP'ye oy veren kardeşlerime diyorum, 2011'de kime oy verirsen ver ama başını iki elinin arasına al. Şu 26 maddeyi ne olursun oku. Okuduğun zaman bizim ne denli dürüst davrandığımızı göreceksin. Bu MHP, CHP ne diyor? Bizim terörist başını affedeceğimizden söz ediyor. 2006'da gündeme gelen mesele onun affıyla alakalı değildi. Zira terörist başı Türk Ceza Kanununun 125. maddesine göre ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Aslında idamı söz konusuydu, ama idamını kimler engelledi, kimler önledi? Merhum Ecevit, Bahçeli ve Mesut Yılmaz.''

Aynı şekilde yaptıkları düzenlemenin Terörle Mücadele Yasası ile ilgili olduğunu ifade eden Erdoğan, bununla teröre yönelik çözüm yollarını araştırmak istediklerini, ancak bunun bile yalan söylemek suretiyle saptırıldığını dile getirdi.

Erdoğan, ''Silopi'yi anlatıyorlar devamlı olarak bizim demokratikleşme süreciyle alakalı. Silopi'yi bizim için niye anlatıyorsun? Silopi'ye biz mi topladık o milleti... Provoke ettiler, geldiler. Gelen kimdi? BDP ile birlikte malum... Peki şimdi 'hayır' cephesinde kimler var; CHP, MHP, BDP, Türkiye Komünist Partisi, İşçi Partisi, ÖDP, EMEP malum... MHP kimlerle beraber şimdi? Bunlarla beraber. MHP'ye oy veren kardeşime söylüyorum, hayatınızda siz bunlarla hiç beraber oldunuz mu?'' şeklinde konuştu.

-''BAYRAM 'EVET'LERLE TAÇLANACAK''-

Daha sonra parti otobüsüyle gittiği Kartal Meydanı'nda vatandaşlara hitap eden Başbakan Erdoğan, bu Ramazan Bayramı'nda bir başka farklılığın yaşandığını, Anayasa değişikliğiyle birlikte bu bayramın pazar günü ''evet''lerle taçlandırılacağını söyledi.

Erdoğan, Türkiye'de yıllar yılı kadın haklarının hep konuşulduğunu, ancak Anayasal güvence altına alınmadığını ifade etti.

Anayasa Mahkemesinin yapısında değişikliğin gündeme geldiğini hatırlatan Erdoğan, ''Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu için diyor ki muhalefet; 'AK Parti, Yüce Divan'a gideceğini anladığı için, Yüce Divan'a gitmemek için tedbirlerini oluşturuyor'. Anayasa Mahkemesinin yapısını anlattım. 11 üyesi vardı. 4 tane yedeği var, bunlarla 15 olacak, iki ilaveyle 17 olacak. Biz bu yola çıkarken her şeyimizi düşünerek çıktık. Abdestinden şüphesi olmayanın namazından şüphesi olmaz. Merhum Menderes'lerin 'Biz yola çıkarken kefenimizi de yanımıza aldık' dediği gibi, biz kefenimizi zaten yanımızda taşıyoruz. Bunu kendileri düşünsün. Bu can bu bedende oldukça, Allah'ın verdiği canı Allah'tan başka kimsenin almaya gücü yetmez'' diye konuştu.

Muhalefetin utanmadan, sıkılmadan ''Menderes'in akıbetini düşün'' dediğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''Ey Bahçeli, sen bu ülkede bölücü başının idamını engelleyen insansın. Altında kimlerin imzası var; merhum Ecevit'in, Bahçeli'nin, Yılmaz'ın var. Sizin bir defa yaftanız bu... Bu yaftadan kurtulamayacaksınız tarih boyunca. Geçenlerde bir televizyon programını izliyorum, o televizyon programında merhum Ecevit, nasıl bunun AİHM'e gönderildiğinden bahsediyor. AB süreciyle ilgili bundan bahsediyor. Ardından Bahçeli'ye soruyorlar. Bahçeli diyor ki; 'Sayın Başbakan gerekli açıklamaları yaptı. Benim açıklama yapmama gerek yok'. İpten böyle kurtardılar, ağırlaştırılmış müebbet hapis, buraya böyle geldiler.''

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun ''Başörtü meselesini ben çözerim'' dediğini hatırlatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz MHP ile işbirliği yaptık ve başörtülü kızlarımızın inanç ve eğitim özgürlüğünü Anayasal güvence altına alalım istedik. 411 oyla Meclisten geçirdik. Peki bunu Anayasa Mahkemesine hangi parti götürdü? CHP götürdü. Sen benim başörtülü kızlarımın, Anayasa Mahkemesine götürmek suretiyle inanç ve eğitim özgürlüğünü engelledin. Sana nasıl güveneyim? Fakat bütün bunlara rağmen eğer samimiysen hodri meydan diyorum. Bugünden tezi yok, ayın 13'ünde TBMM'ye hemen müracaatı yap ve biz size tüm milletvekillerimizle desteği veriyoruz. İnşallah MHP burada yan çizmez. Hep birlikte gelin bu işi halledelim.''

Erdoğan, ''Genel ahlak kurallarına uygun olmak şartıyla bu millet ne giyecekse giysin, ama dert başka. Ne olursa olsun biz inandığımız yolda, bir muhafazakar demokrat parti olarak kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz'' dedi.

Bu halk oylamasının partilerin seçimi olmadığını ifade eden Erdoğan, ''Partilere veya partine değil, kendine oy vereceksin. Pazar günü oy pusulasında partilerin amblemini görmeyeceksin, sadece 'evet', 'hayır' göreceksin. Boykot da görmeyeceksin'' diye konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA