• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bayraktar, Meramı örnek gösterdi
10 Haziran 2012 Pazar 13:07

Bayraktar, Meram'ı örnek gösterdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, son 9,5 yılda Cumhuriyet tarihinin en büyük kentsel dönüşümünü gerçekleştirdiklerini belirterek Meram Belediyesi tarafından uygulanan kentsel dönüşüm...
Karadeniz Ereğli'de Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) 77. Genel İdare Kurulu toplantısına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar kentsel dönüşümle ilgili konularda önemli açıklamalar yaptı.
Ülkemizin kentsel açıdan pek çok kusuru bünyesinde taşıdığını belirten Bakan Bayraktar, “Bu da depremlerde çok acı sonuçlara sebep olmuştur. Son olarak Van depremindeki acı kayıplar bize çok pahalıya mal oldu. 2B'den elde edilen finans kaynaklarının kentsel dönüşüme harcanmasını çok önemsiyoruz. Cari açığı çok konuştuğumuz bir dönemde 2B işimize yarayacaktır" dedi.
Türkiye'nin çarpık kentleşme sürecini anlatan Bayraktar, Türkiye'nin kentsel dönüşüm konusundaki çabalarının gerçek manada 10 yıllık bir geçmişi olduğunu vurgulayarak "Son 9,5 yıldır Cumhuriyet tarihinin en büyük atağını yaptık, en büyük kentsel dönüşümünü gerçekleştirdik. Gayretlerimizle 5 milyon konut yapıldı. Bunlardan 500 bini devlet eliyle, kalanı da özel sektör tarafından inşa edildi. Bunlar sağlam konutlar. Son 10 senede iyi bir konut stoku elde ettik. Tehlikeli olan 15 milyon konutun elden geçmesi gerekiyor. Bu konutlar enerjiyi müthiş savuruyor. Bu binalar yenilendiğinde ortalama 10-12 milyar dolarlık bir tasarruf imkânı doğacak." diye konuştu.
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ÖRNEK MERAM
Ülkemizde TOKİ ve belediyeler tarafından önemli kentsel dönüşüm projelerinin gerçekleştirildiğini ifade eden Bayraktar, Meram Belediyesi tarafından Yenice – Hacıisaefendi Mahalleleri’nde yapılan 2 bin 624 konutluk dönüşüm projesini örnek gösterip, Belediye Başkanı Serdar Kalaycı’nın Konya’da şehircilikle ilgili gayet başarılı çalışmalar yaptığını belirterek “Toplu Konut İdaremiz ve Meram Belediyesi işbirliğiyle  yapılan bu proje ülkemizdeki örnek kentsel dönüşüm çalışmalarından biridir. Bu çalışmalarından dolayı belediye başkanımız Serdar Kalaycı’yı tebrik ediyorum” dedi.
Türkiye'nin yüzde 92'sinin 1 ve 2. derece deprem kuşağı üzerinde bulunduğuna değinen Bayraktar, fay hattındaki 6.5 milyon konutun çok acil bir şekilde elden geçirilmesi gerektiğini söyledi.
20 yılda afet riski taşıyan binaları yenileyeceklerini ifade eden Bakan Bayraktar, “Yanına ihtiyaç olunan konutlar da yapacağız. 20 yılda inşallah çok daha fazla rakamlara ulaşacağız, azimliyiz ve kararlıyız. Türkiye'nin ekonomisi ve Türkiye inşaat sektörü canlanacak. İstihdam artacak, işsizlik azalacak. İnşaatlarda kullanılan malzemenin yüzde 98'ini biz üretiyoruz. Müteahhitlik sektörü gelişecek, teknik müşavirlik gelişecek, yurt dışından aldığımız işlerden çok daha fazla para getireceğiz. Daha fazla döviz getireceğiz" dedi.
Mevcut kentsel dönüşüm yasaları ile 1956'dan itibaren şehirlere yoğun göç başladığını, gecekondulaşmanın oluştuğunu dile getiren Bayraktar, şöyle devam etti:
"İlk tarihlerden itibaren, köylerden iş, aş bulmak için şehirlere gelen insanların ucuz konut elde edilmesi için çıkartılan kanunlar, büyük bir gayret içerisinde oldu. Ama bunların hiçbiri derde derman olamadı. Son 9,5 yıldır Cumhuriyet tarihinin en büyük atağını yaptık, en büyük kentsel dönüşümünü gerçekleştirdik. Bunların hiçbiri yeterli değil. Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Yasası ile önümüzdeki süreçte bir seferberlik başlatacağız."
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA