• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Baykaldan Ergenekon selamı
10 Eylül 2009 Perşembe 08:22

Baykal'dan Ergenekon selamı

CHP lideri Baykal, Ergenekon'dan içeride olan, cumhuriyeti sürdürmek isteyenlere selam olsun" dedi.
Ergenekon'un avukatıyım” diyen CHP lideri Baykal, partisinin kuruluş yıl dönümü kutlamalarında düzenlenen törende “Ergenekon'dan içeride olan, cumhuriyeti sürdürmek isteyenlere selam olsun" dedi...

CHP Genel Başkanı Baykal, partisinin 86. kuruluş yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde parti genel merkezinde düzenlenen “Yargı Bağımsızlığı ve Demokrasi Paneli’nin açılışında konuştu. 86 yıl süresince Türkiye'nin başarısı için, gelişmesi için büyük mücadele vermiş olan bütün insanları bir kez daha saygıyla andığını belirten Baykal, birçok insanın bağımsızlık mücadelesi verdiğini, daha sonra cumhuriyet döneminde de büyük mücadeleler verildiğini, darbe dönemlerinde büyük acılar çekildiğini ifade etti.

GELECEĞE YÖNELİYORUZ

 "Şimdi yeni bir geleceğe doğru yönelme anlayışı içindeyiz. Bu duygular içinde, bu bağlantıları bilerek, o acıları yaşamış olanlara derin bir saygı duyarak, Türkiye'yi ayağa kaldırmak için emek vermiş olan herkesi yüreğimizden saygıyla, sevgiye selamlayarak ben bu günlere geldiğimizi ifade etmek istiyorum" diyen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

ISTIRAP ÇEKENLERE...

 "Bundan sonra da o duygular içinde daha ileriye doğru birlikte yürüyeceğiz. Ödenmesi gereken bedeli ödeyeceğiz. Şimdi Ergenekon'da bu toplumun, bu cumhuriyetin, bu devletin bağımsızlığı, Atatürk ilkeleri için mücadele edip de ıstırap çekmekte olan insanlara da selam olsun diyorum. Onların mücadeleleri de boşa değildir.

Onlar da Türkiye'de her dönemde her kuşağın ödediği bedeli bir ölçüde ödeme durumundadırlar, ödüyorlar. Biz bunun farkındayız, onun bilincindeyiz, onun şükran duyguları içindeyiz. Yalnız değildirler. Bu dönemleri de aşacağız. Türkiye'de tekrar hukukun, tekrar uluslararası hukuk ilkelerinin, adil yargılanma ilkelerinin, insan hak ve özgürlüklerinin saygı göreceği, işleyeceği, hiçbir kişisel hegemonya arayışının toplumda itibar görmeyeceği, çağdaş bir Türkiye'yi, bir cumhuriyet Türkiyesi’ni, bir Atatürk Türkiyesi'ni gelecekte de hep birlikte gerçekleştireceğiz.

HEP BİRLİKTE YAPACAĞIZ

 Bunu da hep birlikte yapacağız. Toplumumuzun bütün kesimleri, kimseyi ayırmadan. Bu Araptır, bu Kürt’tür, bu Arnavuttur, bu Gürcüdür demeden hep birlikte Kürt kökenli, Arnavut kökenli ne olursa olsun, hepimiz, hep birlikte tek bir millet olarak, tek bir devlet olarak Türkiye'yi çağdaş uygarlığın üzerine hep birlikte çıkaracağız." Baykal'ın konuşmasının ardından Atatürk'ün 1935 tarihli CHP Kurultayı’nı açılış konuşması dinletildi.

'CHP SOSYOLOJİK OLAYDIR'

Günümüzde bir siyasal partinin 86 yılı tamamlamasının çok derin anlamlar taşıdığına dikkat çeken Baykal, "Bir siyasi partinin bu kadar uzun süre varlığını sürdürebilmesi, kimliğini koruyabilmesi ve 86 yıllık tarih boyunca çok önemli oluşumların sorumluluğunu üstlenmiş olması gerçekten dünya çapında ilgiyi hak eden değerlendirilmesi gereken sosyolojik politik bir olaydır" dedi.

Baykal, dünyanın çok köklü değişimler yaşadığı, çok önemli değişimlerin yaşandığı bir tarihi dönemde daima var olan bir siyasal parti kimliğini taşımanın önemli olduğunu vurgulayarak "CHP bu ülkedeki bu bölgedeki çok büyük değişimlerin anlaşılması bakımından temel referans noktasıdır" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA