• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Batılı şirketler İrana akın etti
07 Mayıs 2014 Çarşamba 09:38

Batılı şirketler İran'a akın etti

Dünyanın en büyük doğal gaz ve petrol rezervlerine sahip ülkelerinden biri olan İran dünya enerji devleriyle teknoloji ve altyapı konularında işbirliği için kapılarını açtı. Özellikle enerji sektöründe yabancı yatırımcıyı çekmeye çalışan Tahran'da on dokuzuncusu düzenlenen Petrol, Gaz, Rafineri ve Petrokimya Fuarı'na 32 ülkeden toplam 1800 şirket katıldı.

SIRAYA GİRDİLER

Yaptırımlar nedeniyle İran'dan çekilen yabancı enerji devleri İran ve p5+1 ülkeleri arasında geçtiğimiz Ocak ayında varılan geçici uzlaşı dönemi ile beraber yavaş yavaş İran'a dönmeye başladı. İran Petrol Bakanlığı basın birimi Fransa, İspanya, Hindistan, Finlandiya, Malezya, Avusturalya, Lübnan, Özbekistan'ın büyükelçileri, Almanya, Fransa, İtalya gibi AB ülkelerinden, Türkiye, Kore, Japonya, ABD, Rusya, Çin ve BAE'den birçok sektör temsilcisinin fuara katıldığını açıkladı. Royal Dutch Shell, British Petroleum (BP), Fransa'dan Total, Almanya'dan Siemens, Malezy'dan Petronas, İspanya'dan Repsol, Rusya'dan Lukoil, İtalya'dan Eni ve Çinli enerji şirketlerinin fuarda yer aldığı belirtildi.

YABANCI ŞİRKET ÜÇE KATLANDI

Fuardaki 1800 şirketin 600'ü 32 farklı ülkeden gelen yabancı şirketlerden oluşuyor. İran Petrol Bakanlığı, bir önceki fuara kıyasla yabancı şirket sayısının üçe katlandığını açıkladı. İran'ın mevcut petrol rezervinin 560 milyar varil olduğu, bunun 140 milyar varilinin yenilenebilir olduğu belirtiliyor.

150 milyar $'lık yatırım

İran enerji sektörü yaptırımların hafifletilmesiyle birlikte enerji sektörünün alt yapısını yenilemeye çalışacak. Önümüzdeki beş yılda sektöre 150milyar dolarlık yatırım yapılması, bu yatırımın bir kısmının ise dışardan gelmesi gerektiği belirtiliyor. On dokuzuncusu düzenlenen fuarla İranlı sanayicilerin de dünyaya açılması hedefleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Selçuk’ta Türkiye – Afrika İlişkileri Anlatıldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA