• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başpiskopos Türkiyeyi tehdit etti
24 Şubat 2014 Pazartesi 15:10

Başpiskopos Türkiye'yi tehdit etti

Güney Kıbrıs'ın Ruhani Lideri konumunda olan Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos müzakerelerle ilgili Türkiye'yi tehdit etti.
Güney Kıbrıs'ın Ruhani Lideri konumunda olan Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos müzakerelerle ilgili tehditte bulunarak, 'Hepimiz Türk Başbakan'ın, Cumhurbaşkanı'nın ve Dışişleri Bakanı'nın utanmadan iki devletten söz ettiğine şahit oluyoruz. Türkler akıllarını başlarına almazlarsa müzakereler çöker' tehdidinde bulundu.
 
Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan gazetelerden Alithia II. Hrisostomos'un hem Kıbrıslı Türklere hem de Rumlara mesajlar verdiği dünkü açıklamasından aldığı bu sözünü başlık yaptığı haberinde, 'Müzakereler başlamalıydı ki Kıbrıslı Rumlarla gerçekten birlikte yaşamak istiyorlarsa Kıbrıslı Türklere bir şans daha verilsin' sözüne de vurgu yaptı. Gazeteye göre Rum Ortodoks Kilisesi'nin, Rum halkı adına olumsuz taahhütlerde bulunulmaması ve bu ülkede yaşayan son 'Helenler' olmamaları için teyakkuzda olduğunu söyleyen II. Hrisostomos 'Misyonumuzun farkındayız ve her zaman olduğu gibi bu ülkenin ve bu halkın iyiliği için görevimizi yapıyoruz' ifadelerini kullandı.
 
II. Hrisostomos açıklamasında ayrıca, 'Müzakerelerin, gerçek bir federasyonda Kıbrıslı Rumlarla birlikte yaşamayı gerçekten istiyorlarsa Kıbrıslı Türklere bir şans daha verilmesi için başlaması gerekiyordu. Ancak müzakereler çok yakında bataklığa saplanacak çünkü Türkler ve Ankara net bir federasyondan söz etmedi, etmiyor, etmeyecek. Hepimiz Türk Başbakan'ın, Cumhurbaşkanı'nın ve Dışişleri Bakanı'nın utanmadan iki devletten söz ettiğine şahit oluyoruz. İki devlet federasyon değildir. Akıllarını başlarına almalarını diliyorum. Akıllarını başlarına almazlarsa, çözüme gideceğimizi zannetmesinler, müzakereler çöker. Kilise'nin tutumu budur' şeklinde konuştu.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA