• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başörtülü vekiller meclise girebilecek
13 Ağustos 2013 Salı 10:13

Başörtülü vekiller meclise girebilecek

Anayasa Yazım Komisyonu'nda başörtüsünün önündeki engellerden biri daha kaldırıldı. Düzenleme ile başörtülü vekiller Meclis'e girebilecek.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, kadın milletvekili sayısının erkek milletvekili sayısına eşit olmasının yolunu açacak bir düzenlemeye imza attı. Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu, cinsiyet ayrımcılığının yanısıra etnik köken ayrımcılığını da engelleyen hükme yer verirken, en çok tartışılan düzenlemelerden biri de başörtülü ya da "türban"lı kadınlara vekillik yolunun açılması oldu.

Daha önce 'kamu hizmetine girme hakkı' maddesinde başörtüsüne yeşil ışık yakan TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, maddeye "Devlet, kadınların siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlardaki hak ve özgürlüklerini kullanmasını ve bunlardan yararlanmasını zorlaştırıcı engelleri ve her türlü ayrımcılığı ortadan kaldırmaya yönelik tedbirleri alır" ifadesi ile "Kadınların, Türkiye Büyük Millet Meclisi, siyasal partilerin genel merkez ve il örgütleri, üniversiteler ile sendika ve üst kuruluşların yönetim organları, il genel meclisi, il belediye meclisi ve büyükşehir belediye meclisi gibi seçimle gelinen görev ve mevkilerin yanı sıra idare ve yargı organları ile mesleki konumlara erkeklerle eşit katılımını sağlamak amacıyla kota uygulaması da dâhil olmak üzere özel önlemler alınır" ifadesini ekledi.

Söz konusu "devletin, kadınlara yönelik siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlardaki ayrımcılığı önlemesi"ni hükme bağlayan madde ile başörtülü kadınların da milletvekili olabilmesinin yolunun açılacağı değerlendirmeleri yapıldı. haber7

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA