• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başkonsolosluk mutfağında Konya mantısı
19 Şubat 2012 Pazar 20:14

Başkonsolosluk mutfağında 'Konya mantısı'

Londra Başkonsolosu Ahmet Demirok ve eşi Arzu Demirok evlerinde sivil toplum örgütü temsilcilerine resepsiyon verdi
Büyükelçi Ünal Çeviköz’ün de katıldığı davette konuklara ikram edilen “Konya mantısı” büyük beğeni topladı.
 
İngiltere’deki Türk sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Türkiye’nin Londra Başkonsoloslu Ahmet Demirok’un düzenlenen resepsiyonda bir araya geldi. Konuklara, Demirok ailesinin ‘Konyalı’ olması münasebetiyle “Konya mantısı” ikram edildi. Güney- Batı Londra’nın Knightsbridge bölgesinde yer alan Başkonsolosluk konutunda, eşi Arzu Demirok ile sivil toplum kurumlarının temsilcilerini karşılayan Başkonsolos Demirok, bu tür toplantıları periyodik olarak tekrarlayacaklarını ve vatandaşlarını bir araya getirerek, devletin soğukluğunu kaldıracaklarını söyledi.
 
Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz, diplomatlar, konsoloslar, ateşelerin de katıldığı davete, Londra ve civarında faaliyet gösteren dernek ve kuruluş yöneticilerinin hemen hepsi katıldı. Konuklarını tek tek karşılayıp, “Hoş geldiniz” diyen Başkonsolos Demirok, yaptığı konuşmada, Büyükelçilik ve Başkonsolosluk olarak devletin soğukluğunu ortadan kaldırmaya çalıştıklarını ve çağrıldıkları davetlerin büyük kısmına katıldıklarını belirtti.

19 MAYIS YİNE SOKAKTA KUTLANACAK

19 Mayıs kutlamalarına da değinen Demirok “Yurt dışında 5 milyon diasporası olan milletiz. Bu konuda ilk 10’a gireriz. Maalesef en büyük sıkıntılarımızdan biri bir araya gelemememiz. Fikir ayrılıklarımız olabilir, kurumsallaşmak çok önemli. Periyodik olarak bir araya gelip, görüşmeliyiz. İnanın bir araya geldiğinizde farklı düşünenlerin de bir araya gelip, konuşacak konuları, ortak fikirleri olduklarını göreceksiniz. Başkonsolosluk ve Büyükelçilik olarak sizi bir araya getirmeye gayret ediyoruz. Başkonsolosluğumuzda başlatılan randevu sistemi tahminimizden de güzel devam ediyor. Böylece, hizmet ve hizmetin kalitesi arttı. Geçen yıl sırasıyla basına, akademisyenlere, bankacılara, sanatçılara davetler verip, bir araya geldik. En çok beğendiğim 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda burada sokakta yaptığımız kutlama oldu. Bu yıl yine yapacağız, sizin katkılarınızı da bekliyoruz. Günümüz teknolojisini kullanarak, Sayın Büyükelçimizin talimatıyla Londra Türk Radyosu’nda geçtiğimiz günlerde programa katıldık. Vatandaşlarımız direkt olarak sorularını görevlilerimize sorabiliyor. Ayda bir gerçekleşen bir saatlik programda vatandaşlarımızdan gelen sorulara yanıt verdik. Yoğun talep nedeniyle yayın süresini 1.5 saate çıkarmak istiyoruz. İskoçya’nın başkenti Edinburgh’daki ‘gezici’ konsolosluk hizmetimiz sürüyor” dedi.

BÜYÜKELÇİ ÇALIŞMALARI TAKDİR ETTİ

Başkonsolostan sonra söz alan Büyükelçi Ünal Çeviköz de konuklara ‘Hoş geldiniz’ diyerek, Başkonsolos Demirok’un çalışmalarını gurur ve takdirle izlediğini belirtti. “Bu akşam da toplumumuzu bir araya getirme inisiyatiflerinden birinde bir araya geldik. Hepinize, Başkonsolosumuza ve Arzu Hanımefendi’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

KİMLER KATILDI

Toplantıya, İngiltere’de kurulu sivil toplum örgütlerinden İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu, Batı Trakya Türkleri Derneği, İngiltere Süryanileri, Milli Görüş, İngiltere Türk Öğretmenler Birliği, Turkish Forum (UK) Trust, İngiltere Atatürkçü Düşünce Derneği, Öğrenci Birliği, Britanyalı Türkler Komitesi, Eğitim Çalıştayı, Britanya Türk Kadınları Derneği, İngiltere Ülkücü Türk Federasyonu, Süleymaniye Camii Vakfı, Avrupalı Türk Demokratları Birliği, Irak Türkmen Cephesi, Genç Türkler, Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi, Güney Londra Türkleri, Kıbrıs Türk Cemiyeti, İngiltere Türk Futbol Federasyonu, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ile Türk basınının temsilcileri katıldı. Davet, ikram edilen mantının yenilmesi ve temsilcilerin sohbetleri ile samimi bir ortamda devam etti. Katılanlar, toplumun her kesimini bir araya getirip, tanışma olanağı sağladığı için Demirok’a teşekkür ederek, davetten duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA