• Konya15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başkent ayağa kalktı
19 Haziran 2010 Cumartesi 15:22

Başkent ayağa kalktı

Hakkari'deki hain saldırıya devletin zirvesinden tepkiler
CUMHURBAŞKANI GÜL: ''BU HAİN SALDIRIYI LANETLİYORUM”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Hakkari'de, teröristlerce bir sınır bölüğüne düzenlenen saldırı ve sonrasındaki operasyonlarda 10 askerin şehit olmasını ve 16 askerin de yaralanmasını lanetlediğini belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, ''Şunu bir kez daha vurgulamak isterim ki bu saldırıların, devletimizi ve milletimizi zayıflatacağını, halkımızın huzur ve güvenliğini bozacağını düşünenler, büyük gaflet içindedirler'' dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, Hakkari'de 10 askerin şehit olması, 16 askerin de yaralanmasına ilişkin mesaj yayımladı. Saldırıda 10 askerin şehit olmasını ve 16 askerin de yaralanmasını büyük bir üzüntü ve nefretle karşıladığını belirten Cumhurbaşkanı Gül, şehitlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi.

Cumhurbaşkanı Gül, şunları kaydetti: ''Ailelerinin ve tüm milletimizin başı sağ olsun. Bu hain saldırıyı lanetliyorum. Şunu bir kez daha vurgulamak isterim ki bu saldırıların, devletimizi ve milletimizi zayıflatacağını, halkımızın huzur ve güvenliğini bozacağını düşünenler, büyük gaflet içindedirler. Terörü kullanan, onu himaye eden ve destek verenler, hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklardır. Terör örgütlerinin en büyük korkusu, daima gerçek bir demokrasi olmuştur. Halkımızın demokratik standartlarının yükselmesini kendisine tehdit olarak gören terör örgütü, bu son hain saldırısıyla gerçek yüzünü ve amacını bir kez daha herkese göstermiştir. Tüm dünyaya ilan etmek isterim ki ülkemiz, teröre karşı en güçlü ve en etkili şekilde, topyekun bir mücadele içindedir. Her zaman vurguladığım gibi, Türkiye'nin birinci önceliği de budur. Terör örgütü bitirilene kadar bu mücadele büyük bir kararlılıkla sürdürülecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine ve tüm güvenlik güçlerimize, bu mücadelede gösterdikleri üstün başarı ve fedakarlıkları için bir kez daha minnet ve şükranlarımı sunuyorum. En değerli varlıklarını bu ülke için feda eden ailelerimizin acısını yürekten paylaşıyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.''

BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN  GENELKURMAY  BAŞKANI  BAŞBUĞ'A BAŞSAĞLIĞI  TELGRAFI

Erdoğan, mesajında, "Hakkâri'de terör örgütünün saldırısı sonucu 10 askerimizin şehit olması, 16 askerimizin de yaralanmasından büyük üzüntü duydum. Her devletin olduğu kadar, Türkiye Cumhuriyeti devletinin de birlik ve bütünlüğünü koruma hakkı bulunmaktadır. Devletimiz bu hakkını kullanmada hiçbir tereddüde mahal vermeksizin, terörle mücadeledeki kararlılığını sonuna kadar sürdürecektir. Bu tür hain saldırılar mücadeledeki kararlılığımızı asla etkilemeyecektir. Hangi güçler adına taşeronluk yaptığı aziz milletimiz tarafından yakından bilinen terör örgütü yok edilinceye kadar mücadelemiz devam edecektir." ifadelerine yer verdi.

MEHMET ALİ ŞAHİN: 'TATMİN EDİCİ BİR CEVAP BEKLİYORUM'

"Ben de üzüntü duydum. Her şehit haberinden sonra 'Allah rahmet eylesin, başınız sağ olsun vatan sağ olsun, milletimizin başı sağ olsun' demek adet haline geldi. Bu değerlendirmeler, açıklamalar, vatandaşımızı artık tatmin etmiyor. Bundan birkaç gün önce şehit verdiğimiz bir gencimizin Çorum'daki babasının tespiti beni çok etkilemişti. Şehit babası, 'Biz koskoca bir devletiz, koskoca ordumuz var, birkaç çapulcu üzerinde neden etkili olamıyoruz, bunları susturamıyoruz' demiştir. Bugün verdiğimiz 8 şehidimizle ilgili ben Genelkurmaydan tatmin edici bir açıklama bekliyorum. Bu şehit babasının hislerine tercüman olacak, tatmin edecek açıklama bekliyorum. Kamuoyu da bekliyor."

CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU: “MEHMETÇİĞİN KANI VE CANI PAHASINA VERDİĞİ MÜCADELE…”

DEVLET BAHÇELİ

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ''Mehmetçiğin kanı ve canı pahasına verdiği mücadele, ulusal birliğimizi savunma kararlılığımızı göstermektedir'' dedi. Kılıçdaroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, şunları kaydetti:

''Hakkari ilimizin Şemdinli ilçesinde bir sınır bölüğüne düzenlenen saldırıda 8, mayın patlaması sonucu da 2 olmak üzere 10 askerimizin şehit olduğunu, bazıları ağır olmak üzere 16 askerimizin de yaralandığını büyük bir üzüntü ile öğrendim. Mehmetçiğin kanı ve canı pahasına verdiği mücadele, ulusal birliğimizi savunma kararlılığımızı göstermektedir. Siyasi irade maalesef terörle mücadeleyi zaafa uğratmıştır. Hiç kuşku yok ki dün olduğu gibi bugün de terör örgütüne yönelik olarak sürdürülen mücadele kazanılacaktır. Birliğimize, bütünlüğümüze, huzurumuza, kardeşliğimize yönelik haince saldırılara dur demenin zamanı gelip geçmektedir. Terör örgütünün azgınca saldırısı karşısında terörle mücadelenin gerektirdiği kararlılığın, sorumluluğun her seviyede ortaya konulması ve terörle mücadeleyi güçsüzleştirecek her türlü tutum, davranış, tahrik ve açıklamadan özenle kaçınılması, kardeşliğimizin pekiştirilmesi zorunludur. Bu duygu ve düşüncelerle şehitlerimize rahmet, şehitlerimizin ailelerine, Türkiyemize, Türk Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı, yaralı askerlerimize de acil şifalar dilerim.''

DEVLET BAHÇELİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Çok ağır bir ihanet kuşatması altına alınan ve karanlık bir uçuruma sürüklenmek istenen Türkiye tarihi bir yol ayrımına gelmiştir. Başbakan Erdoğan ve hükümetine terörle mücadelede acil ve etkili önlemler alma çağrısında bulunmak istiyorum'' dedi.

''Terör saldırılarının kaynaklandığı bu bölgeye geniş çaplı bir kara harekatı yapılmalı ve teröristlerin geçiş yollarını emniyete almak için Kuzey Irak'ta askeri ihtiyaçları karşılayacak geçici güvenlik kuşağı oluşturulması için gerekli hazırlıklara süratle başlanmalıdır. Kandil Dağı'ndaki terör elebaşlarına ve altyapısına karşı etkili bir askeri harekat icra edilmelidir. Kandil terör karargahı olmaktan kalıcı bir şekilde çıkarılmalıdır. Terör örgütünü İmralı'dan serbestçe yöneten terörist başının yakınları ve avukatları ile irtibatı ve dış dünyayla temas kanalları bütünüyle kesilmelidir. Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu kriz ve kaos ortamından çıkabilmesi için acilen Türk milletinin hakemliğine başvurulması artık kaçınılmaz hale gelmiştir. Başbakan'a son çağrımız TBMM'de acilen erken seçim kararı almasıdır. Başbakan Erdoğan Türkiye'nin geleceğini şahsi ve siyasi ikbal ve çıkar hesaplarıyla ateşe atmanın bedelinin çok ağır olacağını unutmamalıdır.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA