• Konya16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başkanlardan Cumhuriyet Bayramı mesajları
28 Ekim 2011 Cuma 17:09

Başkanlardan Cumhuriyet Bayramı mesajları

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek,Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun ve KSO Başkanı'nın mesajları

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı şöyle: “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 88. yıldönümünü büyük bir gurur ve heyecanla kutlamaktayız. Ecdadımızın, tarihte eşine ender rastlanan bir azim ve irade ile zafere ulaştığı Kurtuluş Savaşı, milletimizin bağımsızlık mücadelesinde ne kadar kararlı olduğunun ve vatan topraklarının bölünemeyeceğinin tarihi bir ispatıdır. Vatan, millet, ve bayrak halkımız için bölünmez bir bütündür. Ülkemiz üzerinde son dönemde oynanan kirli oyunların boşa çıkacağını, milletimizin birlik ve beraberlikten ayrılmayacağını 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle bir kez daha belirtmek isterim.

Milletimizin birlik ve beraberliği böylesi zor dönemlerde daha da belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Van’da yaşanan ve hepimizi derin üzüntüye boğan deprem sonrası gösterilen yardımlaşma da bunu göstermektedir. Bu vesileyle depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, yaşayanların yaralarının bir an önce sarılmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle bir kez daha Cumhuriyet Bayramı’nın ülkemiz ve milletimiz için kutlu olmasını dilerken; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimize şükran ve minnetlerimi sunuyorum.”

Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Cumhuriyetin 88. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımlayarak tüm halkımızın bayramını kutladı.
 
Başkan Kalaycı’nın mesajı şöyle:
 “Aziz milletimiz, Kurtuluş Savaşı’nda dünya tarihinde eşine az rastlanır bir ölüm kalım mücadelesi vermiş, azim ve inançla,  cesaret ve kararlılıkla Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Cumhuriyet, milletimizin en büyük eseri, bu topraklarda inşa ettiğimiz en büyük özgürlük abidemizdir. Her yıl coşku ve heyecanla kutladığımız Cumhuriyet Bayramı, nasıl bir tarihin varisi olduğumuzu bize tekrar tekrar hatırlatıyor.
Cumhuriyetimiz; manasını ve gücünü, milletimizin ortak iradesiyle gerçekleştirdiği kurtuluş mücadelesinden almaktadır. Türk milleti, varlığına kastedenlere karşı verdiği Kurtuluş Savaşı’nı zaferle bitirmiş ve Cumhuriyet’le tarih sahnesinde dinç bir şekilde yerini almıştır. Cumhuriyet, milli tarihimizin kaydettiği en büyük atılımlardan biridir. İnsanımızın hissiyatına tercüman olan Atatürk'ün ‘Hakimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir’ sözünü herkesin benimsemesi gerekiyor.
Cumhuriyetimizin kuruluşunun 88'inci yıldönümünü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Cumhuriyet Bayramı’nın coşkuyla kutlanması gereken önemli bir bayram olduğunu vurguladı.
Cumhuriyeti milli tarihimizin kaydettiği en büyük atılım olarak değerlendiren Başkan Hançerli, mesajında şunları söyledi:
“Büyük önder Atatürk, 29 Ekim 1923 tarihinde ‘Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir’ diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük mirastır. Cumhuriyet, tarihin şafağından beri var olan milletimizin tarihi içindeki büyük yolculuğunun çok önemli bir anında ona yepyeni bir hayatiyet kazandıran, yepyeni ufuklar açan muhteşem bir olaydır. Bu duygu ve düşüncelerle, 88. yıl dolayısıyla Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü, Cumhuriyeti ilan eden TBMM'nin üyelerini, cennet yurdumuzu bize emanet eden şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz gönül borcu, saygı ve rahmetle bir kez daha anıyoruz. Cumhuriyet Bayramı tüm ulusumuza kutlu olsun”
AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Sorgun; “Cumhuriyet, milletimizin tarih sahnesinde yeniden dirilişinin bir diğer adıdır” dedi.
 
Başkan Sorgun, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında en zor şartlarda bile umutsuzluğa kapılmayan Türk Milleti’nin bağımsızlığından asla taviz vermediğini, inanç ve kararlılıkla sürdürdüğü Kurtuluş Savaşı’nı zaferle neticelendirdiğini belirterek; “Bu zafer üzerinde demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak yükselen Türkiye Cumhuriyeti de ebediyen yaşayacaktır” dedi.
Başkan Sorgun açıklamasının devamında ise şunları söyledi; “Devraldığımız bu değerli mirası aynı yüksek ruh ve şuurla her geçen gün daha da güçlendirerek Türkiye’yi, muasır medeniyetlerin ötesine taşımakta kararlıyız. Cumhuriyetimizin kuruluş ideali olan bu hedefe bugün her zamankinden daha yakınız. Milletimiz, cumhuriyetimizi bütün değer ve kurumlarıyla özümsemiş, Türkiye’yi çağdaş dünya devletleri içinde hak ettiği saygın konuma yükseltmek için gerekli olan iradeyi her zaman ortaya koymuştur. Büyük milletimizin tarihteki en parlak başarılarından biri olan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 88. yılını kutluyoruz.
Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Cumhuriyetin kuruluşunun 88. Yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında birlik ve beraberlik vurgusu yaptı.
 
Başkan Büyükhelvacıgil’in mesajı şu şekilde:
 
“Tarih boyunca dünya medeniyetlerinde önemli izler bırakan ecdadımız, kendi hür ve güçlü iradesini ortaya koymak, hiçbir devletin iradesi altına girmemek için büyük bir bağımsızlık mücadelesi vermiştir.  Milletimizin Sakarya’da, Çanakkale’de omuz omuza vermiş olduğu bu mücadele, bugün de dünyanın en güçlü devletleri arasında yer almak amacıyla devam etmektedir. Milletimiz en zor günlerde, en zor sınavları birlik ve beraberlik içerisinde vermiştir.
 
Ülkemizin birlik ve beraberliğine, bir arada yaşama, aynı duyguları paylaşma hissiyatına engel olmak isteyenlere en büyük cevabı yeni aziz milletimiz vermektedir. Van’da yaşanan depremin ardından zengin fakir demeden toplumun tüm kesimlerinin birbirlerine adeta kenetlenmesi bunun somut bir göstergesidir. Ülkemize fesat tohumları ekenler, bu tohumları asla yeşertemeyeceklerini bilmelidirler. Bu vesileyle milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken, bu büyük mücadeleyi veren ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.”

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA