• Konya27 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başkanlar değişir mi?

02 Aralık 2008 18:36
Başbakan Edoğan’ın Kızılcahamam’da Büyükşehir Belediye Başkan adaylarını bu hafta sonuna kadar açıklayacaklarını söylemesi, uzun zamandır durağan seyreden yerel siyasetin birden hareketlenmesine sebep oldu.

Ak Parti’li olmayan Büyükşehir belediyelerinden Diyarbakır, Eskişehir, Mersin ve İzmir dışındaki belediyelerde mevcut başkanların yoluna devam etmesi büyük bir olasılık. Adana belediye başkanı da dün istifa ettiğine göre, Ak Parti’nin Adana içinde yeni bir Büyükşehir adayı olacak. Aslında Ak Parti’nin aday problemi olduğunu söyleyemeyiz. Kendisine en uygun başkanı seçmek gibi bir tercihi var.

2004 yerel seçimleri Ak Parti için ilk yerel seçimlerdi. O tarihte seçilen Büyükşehir başkanları da doğal olarak Ak Parti’nin ilk dönem başkanlıklarını yaptılar. Sadece Ankara ve Kayseri başkanlarının önceki dönemde de belediye başkanlığı yaptığını söylemeliyiz. Adana Başkanı Aytaç Durak’ın bu dönem Ak Parti’den başkan olmayacağı istifası ile kesinlik kazanmış oldu. Diğer Ak Partili Büyükşehir başkanlarına baktığımızda çok ciddi hata yapıp, başkanlığı bırakması gereken bir isim olduğunu söylemeyiz. Kendi tercihi ve başka faktörlerle başkanlık yapmak istemeyenler çıkabilir tabi.

Özellikle yerel yönetimlerde belli bir başarı yakalamak için istikrar gerekir. Bunun içinde en az iki dönemlik başkanlık süreleri normal karşılanmalı. Zaten beceriksiz ve başarısız belediye başkanlarına halk sandıkta gerekli dersi verir. Bu bağlamda Başbakan’ın en geç cumaya kadar ilan edeceği başkanlar arasında sürpriz bir beklentim yok.

Bu bilgiler çerçevesinde Konya nerede olur sorusunun cevabını ise çok tartışmaya gerek yok. Büyükşehir Belediyeleri içinde Konya, farklı kriterler baz alınıp değerlendirme yapıldığında 16 belediye arasında son üçe girecek bir başarısızlık göstermedi. Bazı konularda ise ilk üçte yer aldı. Genel bir değerlendirmede Konya üst sıralarda yer aldı. Bu makro bir bakış için geçerli değerlendirme olabilir. Mikro bakış açısını da elbette halk yapacaktır. Bu boyutuyla da Konya’nın başarılı belediyecilik geleneğinin bu dönemde sürdüğünü, hatta ulusal ve uluslar arası tanıtımlarla daha çok tanındığı söyleyebiliriz. Mesela popüler arama motoru “Google” da 2004 yılında “Konya” adıyla yapılan bir aramada yaklaşık 10 milyon belgeye ulaşabilirken bu günlerde bu sayının 4 kat arttığını ve 38 milyona ulaştığını görürsünüz. Aynı şekilde “Konya belediyesi” maddesinde de çok önemli bir artışı fark edebilirsiniz.
Tüm bunlar genel anlamda bu dönemde Konya’nın kayda değer işler yaptığını ve bu işlerin devam etmesi gerektiğe matuf işaretlerdir.

Hal böyleyken Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in Başbakan Erdoğan tarafından tekrar aday göstermesi de olağandır. Tabi, bahsimiz belediye başkan adaylığı için. Diğer partilerin adayları ve yarış süreci ne olur denebilir. Bu konuda çok konuşmaya gerek yok sanırım. Zira Konya’da %65 gibi bir oy oranı alan bir partiden bahsediyoruz. Bu dönemde diğer partiler nasıl bir arayış içine girecekler bunu önümüzdeki günler gösterecek.

Son olarak gelecek hafta kutlayacağımız “Kurban Bayramı” nı şimdiden tebrik eder, Türkiye için huzurlu günlere vesile olmasını temenni ederim...
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kasaplarda kıyma çektirme mesaisi
  • Artık güneş altında değil fırınlarda kurutuluyor
  • Çaldıkları paralarla tatile gittiler! Otelde yakayı ele verdiler
  • Acemi kasaplar hastanelik oldu
  • Konya’da balkondan düşen çocuk yaralandı
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA