• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başkan Şimşek’ten büyüme rakamları değerlendirmesi
11 Eylül 2015 Cuma 11:49

Başkan Şimşek’ten büyüme rakamları değerlendirmesi

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, TÜİK tarafından açıklanan ikinci çeyrek büyüme rakamları ile ilgili bir yazılı açıklama yayımladı.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan ikinci çeyrek büyüme rakamları ile ilgili bir yazılı açıklama yayımladı.

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkemizin özellikle 7 Haziran genel seçimlerinin ardından yaşanan terör olayları ve dünya ekonomisindeki daralma ile birlikte yaşadığı sıkıntılı süreçlere rağmen ülke ekonomisinin ikinci çeyrekte beklentileri de aşarak 3,8 büyümesi ve büyüme trendini sürdürmesi iş dünyasının temsilcileri olarak bizleri memnun etmiştir. İkinci çeyrekte 3,8’lik büyüme ile birlikte ülkemiz ilk 6 ayda yüzde 3,1 büyüme oranı yakalamış oldu. Açıklanan verilere göre yılın ikinci çeyreğinde kamu sektörünün yüzde 1, özel sektörün ise yüzde 11,4 büyüme kat ettiğini görüyoruz. 2015 yılının ilk yarısında özel sektör yatırımlarında ve tüketimde artış görülmesine karşın dünya ticaretindeki daralmayla azalan ihracat Türkiye ekonomisindeki büyümeyi sınırlandırmıştır. 2023 hedeflerimiz açısından her ne kadar bu büyüme oranını yeterli bulmasak da ülkemizde siyasi belirsizliğin ve terör olaylarının yaşandığı bir dönemde bu oranların yakalanmasının sanayicilerimize moral olacağı inancındayız. Verilerden de anlaşılacağı üzere ülkemizin büyümesinde özel sektörün payı her geçen gün daha da artmaktadır. Sanayicilerimizin zor dönemlerde dahi sorumluluk almaktan kaçınmaması ve üretmekten vazgeçmemesi bizlere gelecek için umut vermektedir. Dünya piyasalarındaki sert dalgalanmaların etkisiyle TL’deki değer kaybı diğer ülkelere göre daha yüksek oldu. Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesi ve siyasi belirsizlik ortamı kuşkusuz özel sektörü olumsuz etkileyecektir. Dünya ekonomisinde siyasi istikrar ve güven ortamı yatırımı, istihdamı ve ticareti belirleyen temel unsurdur. MÜSİAD Konya Şubesi olarak, 1 Kasım seçimlerinin ülkemizde yeniden kalıcı siyasi istikrar ve güven ortamını tesis etmesi en büyük temennimizdir” ifadelerine yer verdi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA