• Konya7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başkan Akyürekten Konyaya müjde!
12 Mart 2018 Pazartesi 16:59

Başkan Akyürek'ten Konya'ya müjde!

Sürdürülebilir Su Yönetimi Çalıştayı bugün başladı. Çalıştay da Konya için müjde veren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 700 milyon TL’lik yatırımın bir ay sonra faaliyete geçeceğini söyledi.

Sürdürülebilir Su Yönetimi Çalıştayı bugün bir otelde başladı. Çalıştaya AK Parti Konya Milletvekili Hüsniye Erdoğan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu katıldı.

Yılda 83 bin litre su akıp gidiyor

AK Parti Konya Milletvekili Hüsniye Erdoğan, “ Yılda kişi başına düşen su bin metre küpün altındaysa su fakiri bir ülkedir, dolayısıyla Türkiye 430 metre küple su fakiri bir ülkedir. Devlet politikası olarak suyu ne kadar önemli bir yere oturttuğumuzu görebilir. 80 milyon olarak suyu dikkatli kullanırsak suyu gelecek nesillere daha sulu bir memleket bırakmış olacağız. 10 dakikada bir kahve fincanını dolduracak su harcanırsa yılda 11 bin litre suyu heba etmiş oluyoruz. Su akıtan bir sifonda yılda 83 bin litre su akıp gidiyor.” diyerek su israfını önlemek için vatandaş olarak tasarruflu olunması gerektiğini vurguladı.

Konya’ya dev su projesi

Cumhurbaşkanının desteğiyle hazırlanan proje ile Konya’nın 60 yıllık su sorununun çözüleceğini belirten Başkan Akyürek, Toros Dağlarının suyunun Göksu suyuyla birleştirilerek 700 milyon TL’lik yatırımla bir ay sonra faaliyete geçeceği müjdesini verdi. Ayrıca Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek su tasarrufu ve su ile ilgili yapılan yatırımlar hakkında da “Vahşi sulama sistemi devam ederse, modern sulama sistemine geçilmezse arzu ettiğimiz neticeye kavuşamayız. Büyükşehir Belediyesi olarak 31 ilçemizde 174 çalışma faaliyete dönüştü. Tamamında su ve kanalizasyon yapısının tamamlanmasını hedefledik. Şu anda 2 milyar TL’lik yatırımla KOSKİ genel müdürlüğünün katkılarıyla mahalleye dönüşen belediyelerimizin tamamının su şebeke sorunu tüketme aşamasındayız. Konya’daki şehir belediyecilik altyapısı konusundaki çalışmayı bu sene tamamlamış olacağız. 568 köyümüzle ilgili bu yıldan itibaren çalışma başlatıyoruz. 3 yıl içinde bütün köylerimiz bu sene 700ün üzerinde ki köylerin projeleri hazırlanıyor. Gelecek yıl 400 köy kapsama alınacak. Birkaç yıl içerisinde Konya’nın tamamında altyapı problemini tamamlayarak önemli bir aşamayı sağlamış olacağız.” ifadesini kullandı.

Tarımsal sulamada kapalı sisteme geçmek zaruri

Açılış konuşmasını gerçekleştiren KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu ise, yıllık 180- 190 bin metre küp civarında su üretiyoruz. Konya kapalı havzasında üretilen suyun yüzde üçünden biraz fazla bir rakamdır. Bu rakamlarla kendi sorumluluğumuzda olan işlerde ağzımızla kuş tutsak gelecek nesiller için tedbir alma imkânımız yok. Biz kapalı havzada yüzde üçlük tasarrufu sağlayabilsek bir yılda 2 milyon 350 bin kişiye sunduğumuz su kadar tasarruf imkânı sağlayacağız.” İfade ederek ayrıca tarım alanındaki su kullanımı çalışmaları için “ Toplantılar sonrasında tarımsal sulamada kapalı sisteme geçmenin zaruri olduğunu sunucu çıktı. Büyükşehirle birlikte hukuki anlamda kanun taslağı sunduk. Daha sağlam temeller üzerinde çalışmayı düzenledik.” dedi.

Çalıştay çarşamba gününe kadar devam edecek.

KAYNAK: EMİNE TÜTÜN / YENİ HABER

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kulak İşitme Cihazları
  • Meram Belediyesi enflasyonla mücadelede esnafın yanında
  • Meram’ın konut hamleleri her alanda yüzleri güldürdü
  • Hazreti Mevlana'nın duasında "kıskançlık" vurgusu
  • FETÖ sabıkasız militan seçmiş!

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA