• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Basın özgürlüğü için buluştular
18 Aralık 2015 Cuma 15:44

Basın özgürlüğü için buluştular

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından yürütülen Sivil Düşün Programı Ağlar ve Platformlar Hibe Programı kapsamında finanse edilen ve Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen Özgürlük için Basın Projesi Kasım Ayı raporu açıklandı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen Avrupa Birliği (AB) Sivil Düşün programının desteklediği 'Özgürlük İçin Basın' projesinin Konya'daki son toplantısı Konya Gazeteciler Cemiyeti organizesi ile gerçekleşti. Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, yönetim kurulu üyeleri ve gazetecilerin katıldığı toplantıda Başkan Özdemir, proje hakkında bilgi verdi. Basın özgürlüğünün savunulması gerektiğine dikkat çeken Özdemir, "Türkiye'de özgür basın her zaman desteklenmeli. Eleştiri hakları bir gazetecinin temel hakkıdır. Bu haklar, gerek anayasal çerçevede gerekse halk nezdinde korunmalı. Yakın zamanda yaşanan olaylar özgür basın kavramına zarar verse de, herkes gazeteci kimliğiyle, ilkeleriyle hareket etmeye devam etmeli. Elbette basın özgürdür, ama topluma, devlete zarar verecek düzeyde de hareket edemeyiz. Biz de kalemimizin sınırlarını korumalıyız" dedi.

Kasım ayı raporu hakkında bilgi veren Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sefa Özdemir, Türkiye de uzun zamandır devam eden ifade ve basın özgürlüğü ihlallerinin halen aralıksız olarak devam ettiğine dikkat çekerken, "Kasım ayı raporunda dikkat çeken başlıklar gerek AİHM gerekse Anayasa Mahkemesinin, ‘İktidarda ve kamuoyu önünde olanların eleştiriye tahammül etmeleri ve bunların ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmeleri gerekir” şeklindeki kararlarına dikkat çekildi.

Raporda ayrıca Kasım ayındaki ifade ve basın özgürlüğüne yönelik ihlaller sıralanırken, merkez medyadan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Can Dündar ile Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün yayınlanan MİT tırları ile ilgili haber nedeniyle tutuklandıkları belirtilerek, “AİHM ve Anayasa Mahkemesinin benzer yayınlarda gazetecilerin tutuklu yargılanmalarını hak ihlali sayan kararlarına karşın, her iki gazeteci de Silivri cezaevine iki ayrı koğuşa konulması ele alındı.

Medya mensuplarına ve kurumlarına yönelik baskıların süregeldiğinden bahisle, kayyum ataması yapılan İpek Medya grubunda işlerine son verilen 70 gazeteci ve çalışanlara ek olarak diğer medya gruplarından işten çıkarılanlarla birlikte sadece Kasım ayında işsiz kalan gazeteci sayısının 100’ü aştığı bir başka eleştiri olarak raporda ki yerini aldı" dedi.

“Kasım ayında mahkemelerin en çok verdikleri kararlar arasında ön sırayı, Cumhurbaşkanına sosyal medya üzerinden hakaret cezaları aldığına da dikkat çeken Özdemir,  denilen raporda, bu gerekçe ile birçok kişinin gözaltına alınıp iki gün nezarette tutuklandığı, aralarında Ertuğrul Özkök ve Cengiz Çandar gibi tanınan bazı yazarların bulunduğu kişiler hakkında da beş yıla kadar hapis cezaları ile davalar açılması ele alındı.

Cumhurbaşkanına hakaret dolayısıyla açılan yüzlerce dava AİHM ve Anayasa Mahkemesinin aldığı kararlar doğrultusunda değerlenmesi gerektiğine işaret edilen, ÖİB raporunda, yürütülen kovuşturma, soruşturma ve ceza davalarında AİHM’e gitmeden, ülkenin kendi iç hukukunda çözülmesi Türkiye’nin demokratikleşmesine de katkı sağlayacağı belirtildi" diye konuştu.

AB Sivil Düşün Programı çerçevesinde Gazeteciler Cemiyeti tarafından yürütülen ÖiB projesi ile ifade ve basın özgürlüğü ihlalleri aylık raporlar halinde kayıt altına alınıyor.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA