• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Basın emekçilerinin hakkını koruyacağız
18 Ekim 2012 Perşembe 09:16

'Basın emekçilerinin hakkını koruyacağız'

Başbakan Yardımcısı Arınç, gazetecilerin ''yıpranma hakkı'' konusunda Çalışma Bakanlığı'na olumlu görüş bildirdiklerini söyledi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,  Medya-İş Genel Başkanı Gürsel Eser ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini kabul etti.
Başbakan Yardımcısı Arınç, Medya-İş'i ülkenin en güçlü konfederasyonlardan Hak-İş'e katılmasından dolayı kutladı.
-''Fiili hizmet zammı konusu sıcaklığını koruyor''-
Arınç, yıpranma hakkı konusunun sıcaklığını koruduğunu belirterek, şunları söyledi:
''Biz kendi açımızdan çalışmamızı yaptık ve olumlu görüş bildirerek, esas bu işin sorumlusu olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına aktardık. Çalışma Bakanımız da Sosyal Güvenlik Yasası ve ona bağlı dengelerin, hesapların alt üst olmaması ve hangi iş kollarında fiili hizmet zammını tekrar koyabiliriz, bu sadece gazeteciler ve basın mensupları için mi olmalı yoksa diğerleri için de düşünebilir miyiz diye bir bilim kurulu oluşturarak bu konuyu onların çalışmasına sundu. Geçenlerde çalışma bakanımız bir vesileyle kurumun raporu doğrultusunda bir açıklama yapacağını ifade etti. Şu anda bütün sorumluluk Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımızda. Biz de elbette takip edeceğiz.''
CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi'nin gazetecilerin konut sahibi olması konusundaki çalışmayı önlemek istercesine hareket etmesinden kendisinin de üzüntü duyduğunu dile getiren Arınç, Ekşi'nin adeta bir haksız mal edinme varmış gibi olayın üzerine gittiğini söyledi.
Ekşi'nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve annesine hakaret ettiğini, gazetesi tarafından da kınandığını, basın konseyi başkanlığından ayrıldığını da anlatan Arınç, ''Şimdi bütün işler bitmiş gibi gazetecilerin konutuna göz diken Oktay Ekşi'yi ben de sizler gibi doğrusu kınıyorum. Bu artık yaşını başını almış bir insanın meslekte henüz yeni olan veya belli bir gelir seviyesine kavuşamamış insanlar için böyle bir imkanı çok görmesini doğrusu ben de ayıplıyorum'' dedi.
 
-''Çok ayıptır, günahtır''-
 
Arınç, bazı medya organlarında çalışanların maaşlarını alamamaları konusunda da şöyle konuştu:
''Ulusal medyada da milyarlara, trilyonlara, katrilyonlara hükmeden insanlar gazetelerinde çalışanların gerçek ücretlerini, hak ettiklerini ödememek için ellerinden geleni yapıyorlar. Pek çoklarını söylüyoruz ki 'kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla' diyoruz ki yapmayın, çok ayıptır, günahtır, bu insanların ekmeği budur. Bugün basın çalışanları açısından en güçlü sendika Medya-İş. Bunun bir tek sebebi var, gerçekten tek işi medyada çalışanların haklarını gözetmek. İdeolojik bir sapkınlığı yok. Herhangi bir şekilde vatanseverliğini, yurtseverliğini sorgulatacak sırtında bir kamburu yok. Çok kısa sürede çok büyük üye sayısına ulaştı ve inşallah toplu sözleşmeler başladığında da örnek toplu sözleşmeler yapacak.''
-''Basın emekçilerinin hakkını koruyacağız''-
Medya-İş Genel Başkanı Eser, sendikanın 1. olağan genel kurulunu yaptıklarını ve yönetim kurulu kararıyla Hak-İş Konfederasyonuna üye olduklarını anımsattı.
Emekçilere verdiği değer dolayısıyla işçi kesiminin haklarını koruma anlamında en uygun konfederasyon olarak gördükleri için Hak-İş'e bağlandıklarını anlatan Eser, ''İnşallah daha güçlü şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz ve basın emekçilerinin hakkını koruyacağız'' dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ev Eşyaları Neye Göre Seçilir?
  • Spor Gereçleri ve Kullanım Şekilleri
  • Konya’da yarın elektrik olmayacak mahalleler (8 Şubat 2024)
  • Konyaspor uzatmalarda güldü!
  • Alev Alatlı hayatını kaybetti
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA