• Konya17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbuğ için şok suç duyurusu!
01 Nisan 2010 Perşembe 18:40

Başbuğ için şok suç duyurusu!

Van'da 'Hukuka Saygı Platformu'na mensup bir grup avukat HSYK Başkan Vekili Özbek ile Genelkurmay Başkanı Başbuğ için suç duyurusunda bulundu.
Van'da bir grup avukat, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkan Vekili Kadir Özbek hakkında, 'yargı görevi yapanı etkileme ve adil yargılamayı etkileme' iddiasıyla Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Van, Hakkari, Bitlis barolarına mensup avukatların bir araya gelerek kurduğu 'Hukuka Saygı Platformu'nu Urartu Oteli'nde bir basın toplantısı düzenledi. Platform üyeleri adına açıklamayı yapan Avukat Mücahit Karabulut, Türkiye'de son zamanlarda kamuoyuna yansıyan önemli soruşturma ve kovuşturmalar bulunu belirtti.

Yürütülmekte olan bu soruşturmalar ve kovuşturmalar hakkında üst düzey yargı mensupları ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları tarafından yargıya müdahale anlamına gelebilecek açıklamalar yapılmakta olduğunu kaydeden Karabulut, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un yazılı ve görsel basında yer alan açıklamalarının, TCK'nin 277. ve 288. maddelerinin ihlali niteliğinde olduğunu söyledi. Orgeneral Başbuğ'un mevcut bir davada sanık sıfatıyla yargılanan Orgeneral Saldıray Berk'e 'Kefilim' söyleminin hukuk ve yargılama sistemi adına vahim bir durum olduğunu vurgulayan Karabulut, "Orgeneral Başbuğ'un, 'Ona kefilim' söylemi bize daha önce Şemdinli Davası'ndaki 'İyi çocuktur' sahnesini hatırlatmaktadır" dedi.

HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek'in ise ofisinde arama yapılan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı'nı arayarak, 'İlgileniyoruz' gibi ifadeler kullanması, soruşturmayı yürüten Erzurum Özel Yetkili Savcıyı araması, savcının sicilini sorması, konumu ve yetkileri gözetildiğinde TCK 277. ve 288. maddelerinin ihlali niteliğinde olduğunu belirten Karabulut, 'Yargı görevi yapanı etkileme ve adil yargılamayı etkileme unsurları mevcut' olduğunu kaydetti. Anılan hukuk ihlalleri karşısında ilgililer hakkında Hukuka Saygı
Platformu olarak suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden Karabulut,
"HSYK'nın kararları yargı denetimine açık değildir. HSYK üyelerinin seçimi de demokratik hukuk devletinin özelliklerini yansıtmamaktadır.

Avrupa ülkelerindeki yapı dikkate alınarak, özgürlüklere daha uygun bir kimliğe HSYK'nın kavuşturulmasının gerektiğine inanıyoruz. Yargı reformu ile Anayasa değişikliğinin yapılması elzemdir. Mevcut darbe anayasasının halkın iradesine vurulmuş bir gem olduğunu düşünüyoruz. Darbe anayasası ile yaşama ayıbına son vermek adına hukuk devletinin ilkeleriyle ve prensipleriyle özdeşleşen, her kesimin onurunun korunduğu, toplumsal tüm renklerin yer alacağı ve seslerinin duyurulduğu demokrat bir anayasaya acilen ihtiyacımızın olduğuna inanıyoruz" dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından toplu olarak otelden ayrılan Hukuka Saygı Platformu Üyeleri, Van Adalet Sarayı'na giderek Orgeneral Başbuğ ve HSYK Başkan Vekili Kadir Özbek hakkında Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundular.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA