• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakanlık koltuğunda gözyaşlarına boğuldu
23 Nisan 2013 Salı 16:02

Başbakanlık koltuğunda gözyaşlarına boğuldu

Başbakan Erdoğan\'ın başbakanlık koltuğunu teslim ettiği 5. sınıf öğrencisi Nermin İrem Kocakalay heyecandan gözyaşlarına hakim olamadı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu Toplantı Salonunda düzenlenen etkinlikte, başbakanlık koltuğunu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Mersin Akdeniz İleri Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Nermin İrem Kocakalay\'a bıraktı.
 
Devir-teslim öncesinde konuşan Başbakan Erdoğan, \"Biz, çocukları parkta ne kadar çok görürsek cıvıl cıvıl seslerinizi ne kadar çok duyarsak o kadar mutlu oluruz. Sizler sokakta daha çok oynayın, parklar, oyun sahaları, spor tesisleri yapıyoruz, sizler oralarda oynayın, eğlenin diye. Şimdi artık şehirlerimizi, semtlerimizi, sokaklarımızı sizin için tasarlıyoruz\" dedi.

Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

\"Şehitlerimizin emaneti olan bu güzel vatanı en iyi eğitimi alarak, çok çalışarak, gayret göstererek daha da güzelleştirmek, daha da büyütmek bizim olduğu kadar sizin de en önemli vazifenizdir. Sizlerin bu vazifeyi en iyi şekilde yerine getireceğinden hiç şüphem yok, sizler sayesinde, gözlerinizde parlayan ışık sayesinde bizler de geleceğe güvenle bakıyoruz.\"

\"Hiç kimseyi ama hiç kimseyi ötelemeyin, dışlamayın ve horlamayın\'\' tavsiyesinde bulunan Başbakan Erdoğan, \'\'Sizleri nasıl Allah yarattı ve anne babalarınıza hediye ettiyse bilin ki dünyanın diğer çocuklarını da Allah yarattı ve onların anne, babalarına hediye etti. Hepimiz bir Allah\'ın kullarıyız, öyleyse Allah için birbirimize iyi davranmak, imkanlarımızı paylaşmak zorundayız\" şeklinde konuştu.

Heyecandan gözyaşlarını tutamadı

Heyecandan gözyaşlarını tutamayan Kocakalay, gördüğü bir rüyayı anlatmak için Başbakan Erdoğan\'dan izin istedi. Erdoğan da \"Sayın Başbakan ben şu anda sadece burada sizin özel kaleminiz olarak görev yapıyorum\" diye karşılık verdi.

Rüyasında bolluk ve bereketle çevrili bir ülkeye başbakan olduğunu ifade eden Kocakalay, şunları anlattı:

\"Elime bir sihirli değnek vermişler ve işe koyulmuşum. Bebeklerin ağlayarak değil, gülerek ülkeye gelmesini sağlamışım. Her çocuğun oynayabileceği en çok bir sokak ileride çocuk parkları yapmışım ki oynayıp mutlu olan çocuklar, büyüyünce küçüklerin mutlu olmalarına çalışsınlar. Okullarını bitirip meslek sahibi oldum diyen ağabeylerin, ablaların işlerini hemen bulmalarını sağlamışım. Spor müsabakalarında kavga, karışıklık çıkaranlarla küsmüşüm. Barışmak için özür dilemelerini sağlamışım. Engelli insanlarımıza sağlıklı insanların yarattıkları zorlukları ortadan kaldırmışım. Her babanın eve ekmek ve çikolata getirmesini sağlamışım. Savaş yapan, açlık çeken ülkelere gökkuşağı göndermişim, mavi, yeşil, pembe renklerini tanısınlar diye. Ve bütün bunların hepsi olmuş tabi rüyada. 20 yıl sonra büyüyeceğim, başbakan olacağım ve bunların hepsini yerine getireceğim. Nermin İrem Kocakalay olarak söz veriyorum.\"

Kocakalay rüyasını anlattıktan sonra Erdoğan, \"Sayın başbakanın gerçekten rüyası çok duygulu. Aslında rüyasında başbakan olarak neler yapacağını anlattı. Tabi inanıyorum ki gözyaşları da o sevinç gözyaşlarıydı. Neleri yapacağını anlatmanın gözyaşlarını döktü. Ve o duyguları kendisinden duygulu bir şekilde dinledik. Ve başarılarla dolu bir gelecek, çok çok başarılı bir başbakan olarak inşallah kendisini göreceğiz\" şeklinde konuştu.

Erdoğan\'a teşekkür eden Kocakalay, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, kendisine bir soru yöneltilmesi üzerine, \"Bugün burada sayın başbakanımız var. Sayın başbakanımızın yanında ben şu anda konuşamam\" karşılığını verdi.

\"Sayın başbakanın koltuğuna oturdunuz. Koltuk değişimi uygulamasının bu yıl son olacağı söyleniyor. Siz çocuk başbakan olarak bu uygulamaya son verilmesini istiyor musunuz? Neler söyleyeceksiniz\" sorusuna Kocakalay, \"Ben kaldırılmasını istemem, her çocuğun buraya oturmasını isterim\" cevabını verdi.

Bu yanlış affedilemez

\"Başkanlık sistemi sizce Türkiye için geçerli midir\" sorusuna Kocakalay, \"Başkanlık sisteminin üzerinde çalışıyoruz, ancak...\" cevabını verince, Başbakan Erdoğan, gülerek \"Evet başkanlık sisteminin üzerinde çalışıyorlar, bizim çalıştığımız gibi\" diye konuştu.

\"Sizin gibi bir öğrenci arkadaşınız, sayın başbakana bir mektup yazdı, okullarındaki müdürün basket sahasını kullanmalarına izin vermediği yönünde. Siz de böyle sıkıntılarınız konusunda devlet büyüklerimize mektuplar yazmayı düşünür müsünüz? Ve onun mektubuna bir cevap geldi mi, basket sahasını artık kullanabilecekler mi\" sorusuna Kocakalay, \"Bence kullanmaları gerekir, çünkü çocukların oynama hakkını kimse alamaz. Oynayabilir. Bizim okulumuzda ve bazı okullarda oyun oynama hakkımız daha serbest. Bence okullarımızda en çok bilimle alakalı ve eğlenceli şeyler olması lazım. Bazı okullarda laboratuvarlar yok. Bence bütün okullarda laboratuvarlar olması lazım\" karşılığını verdi.

Başbakan Erdoğan da konuyla ilgili şunları söyledi:
\"Bu şeyle ilgili aslında birici sınıf öğrencisi bir çocuğumuz ve Kadıköy\'de. Tabii Milli Eğitim Bakanlığımız ayrıca bu işi takip ediyor. Facebook\'ta da özellikle paylaşılma rekoru kırmış. Biz okulların bahçelerine çok amaçlı kapalı spor salonları yapmaya çalışırken bir taraftan basket alanları oluşturmaya çalışırken, müdür beyin böyle bir yanlışı yapması affedilemez.

Tek tip kıyafet konusu

\"Tek tip kıyafet mi serbest kıyafet mi hangisini istersiniz\" sorusuna Kocakalay, \"Serbest kıyafet olmalı çocuklar için ama anneler için de kötü maddi yönden. Çünkü her gün her şeyi giymek olmuyor. Anneler de zaten bunu istemiyor. Bu yüzden bence olmamalı ya da olursa da kıyafetin üzerinde bir arma ya da okulu gösteren bir şey olmalı. Çünkü belki bir kişi gelecek ve ben bu okuldanım deyip içeri girecek. Güvenlik bu açıdan daha iyi olmalı\" cevabını verdi.

Başbakan Erdoğan\'ın söz verdiği Iğdırlı bir çocuk da güvenlikçilik yapan ağabeyinin işten çıkarıldığını belirterek, Iğdır\'da yapılan yeni hastanede ağabeyine iş verilmesini istedi.

Salondaki çocuklar, Başbakan Erdoğan\'ı Mersin\'deki okullarına davet etti. Davetleri, özel kaleminden kaydetmesini isteyen Erdoğan, \"Mersin\'e tesisleri kontrole gideceğiz. Kontrole gittiğimizde uğrayalım\" şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA