• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakanın Kuran Okuyuşunu Yorumladı
17 Ekim 2011 Pazartesi 11:56

Başbakan'ın Kur'an Okuyuşunu Yorumladı

Murat Bardakçı, Başbakan Erdoğan'ın annesinin mevlidinde Kuran okuyuşundaki tarzı yazdı.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, vefat eden annesi Tenzile Erdoğan içinKasımpaşa’daki Piyalepaşa Caminde mevlit okuttu. Habertürk yazarı Murat Bardakçı, bugünkü köşesinde Erdoğan'ın sûreyi okurkenki "tavrı" konusunda yazdı... İşte Bardakçı'nın yazısından o bölüm..

İSTANBUL TAVRINDA OKUDU
Tayyip Bey Arapça'ya mahsus olan "ayn", "zı", "dat" gibi harflerin "mahreclerine" yani çıkış yerlerine itina gösteriyordu ve bu harflerin telâffuzu düzgündü; profosyonel seviyede olmamasına rağmen "tecvid" çalıştığı da belli idi ama tilâvetinin en muhim tarafı "İstanbul tavrında" okumasıydı..

ARAP ÖZENTİSİ
Tavır konusu mühimdir, zira Türkiye'de asırlardan bu yana devamedegelen bize mahsus Kur'an tilâvetine son 20 - 25 seneden bu yana maalesef özenti bir Arap tavrı, Arap gırtlağı olmak üzeredir..Genç hafızlar İstanbul ve Üsküdar tavırlarının yerine Arap özellikle de Mısır üslûbunu taklide çalışmaktadırlar.. Bize mahsuz olan tavır kuvvetli bir makam bilgisi ile aşırıya kaçmayan yerinde melodiler yapma maharetine sahip olmayı gerektirir. Arap tavrına ise tiz perdelerden uzun ses gerektiren ama sınırları daraltılmış melodiler hakimdir ve yeni hafızların bu tavrı tercih etmemelerinin sebebi, Arap dünyasına hissedilen yakınlığın yanı sıra icra kolaylığıdır..

KASIMPAŞA ETKİSİ
Başbakan'ın Kur'an'ı İstanbul tavrında okuması, yetiştiği semtten kaynaklanıyor. Zira doğup büyüdüğü Kasımpaşa, İstanbul tavrının 1950 sonrasındaki önemli temsilcilerinin yetiştiği semttir. Mesela Kasımpaşa'daki Bahriye Camii'nin baş imamının oğlu olan hafız, tanburî bestekar Kemal Batanay o semtte hıfzetmiştir. Tilavête halen mükemmel şekilde devam eden Aziz Bahriyeli de Kasımpaşalıdır ve zamanımızın en seçkin hafızlarının başında gelir..


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA