• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakanın ismi yetimhaneye verildi
06 Mart 2012 Salı 13:23

Başbakanın ismi yetimhaneye verildi

Merkezi Konya'da bulunan RİDA İnsani Yardım Derneği tarafından Kenya'nın Garissa bölgesinde açılan yetimhaneye bölge halkının isteğiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın adı verildi.
Merkezi Konya'da bulunan RİDA İnsani Yardım Derneği tarafından Kenya'nın Garissa bölgesinde açılan yetimhaneye bölge halkının isteğiyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın adı verildi.
    
RİDA İnsani Yardım Derneği Başkan Yardımcısı Tamer Kalender,  yaptığı açıklamada, derneklerinin yetim çocukların bakımını üstlendiğini, 2008 yılında Sudan'da 33 yetim çocuğa okullarda yemek yardımı yaparak yetimlere hizmet vermeye başladıklarını söyledi.
     Bölgede daha fazla yetime ulaşmak için faaliyetlerini artırdıklarını ifade eden Kalender, Türkiye'deki çocuklarla Sudan ve Somali'deki çocukları kardeş yapmak için harekete geçtiklerini ve bölgede yaklaşık 3 bin 500 yetime ulaştıklarını bildirdi.
     Yardım çalışmaları kapsamında Somali sınırında bulunan Kenya'nın Garissa Bölgesi'ne gittiklerini vurgulayan Kalender, şunları kaydetti:
     ''Bölge halkının bize tahsis ettiği yerde yetimhane için çalışma başlatmıştık. Yetimhane hakkında konuşurken toplantıda bulunan yerli halktan birisi 'Tam olarak ne yapacaksınız-' diye bir soru yöneltti. Bende, 'burada kalacak öğrencilerin tüm eğitim masraflarını dernek olarak karşılayacağız. Onlar da okuyup gelecekte söz sahibi makamlara geldiklerinde hem yaşadıkları şehre hem de ülkelerine hizmet edecek lider insanlar olacaklar' dedim. Benim bu açıklamam üzerine toplantıda bulunanlardan biri 'Yani, bütün yetim çocuklarımız okuyup Recep Tayyip Erdoğan gibi mi olacaklar-' dedi. Bende evet, bütün çocuklar Recep Tayyip Erdoğan olacak yanıtını verdim.'' 
     
 -''Somalililer Başbakan Erdoğan'ı çok iyi biliyor'' 
     
Garissa Bölgesi'nde yaşayanların tamamen Somalili olduğuna dikkati çeken Kalender, yetimhanenin açılışını yaklaşık 1 ay önce yaptıklarını dile getirdi.
     Kalender, çoğunluğu Somalili olan bölge halkı Yetimhaneye Başbakan Erdoğan'ın adının verilmesini istediğini vurgulayarak, ''Somalililer Erdoğan'ın Birleşmiş Milletlerde Somali için yaptığı konuşmadan çok etkilenmişler. Somali'ye gelip onları dinlemesini, birçok yardımı organize etmesini çok önemsiyorlar. Somalililer Başbakan Erdoğan'ı çok iyi biliyor. Bizde onların bu taleplerini kabul ettik ve Garissa'da, Recep Tayyip Erdoğan Yetimhanesi açıldı'' dedi.
     Kalender, yetimhanede ilk etapta 8-10 yaş arası 50 çocuğun kalacağını, yetimhane projelerinin amacının kendi ülkesini yönetecek lider insanları yetiştirmek olduğunu sözlerine ekledi.  AA 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA