• Konya3 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan’ı en çok kimler yalnız bıraktı?

15 Nisan 2014 Salı 19:14

               

       Dünkü Sabah gazetesinin manşeti Melih Gökçek’inBaşbakanımızı yalnız bıraktık” şeklindeki açıklamasıydı. Kendi kasetleri yüzünden sıkıntıya sokakacaklarını düşündüğü, Paralel yapı ile mücadeleye tam anlamıyla girmediğini itiraf etmiş, Ankara’nın Başkanı.

       Gecikmiş bir itiraf. Umarım bu konuda herkes üzerine düşeni tam olarak yapar.Zira tehdit şantaj, baskı gibi unsurlarla susturulanların-susanların geçmişte yaptıkları hatalar, yapılan cesur duruşların gölgesinde kalır. Ancak susmaya devam edenler için şüphe ömür boyu devam eder ve tarih yapılanaları er ya da geç ortaya çıkarır.

      Konya, Ak Parti’ye en yüksek oranda oy veren Büyükşehir. Başbakan Erdoğan’ın özellikle son 10 gündeki söylemlerini çok iyi algılamış ve bunu oy olarak göstermiş bir şehir.

     Bunun altını ısrarla  çizmeliyiz, çünkü paralel yapının ekonomik üslerinden biri Konyaydı. Hem ekonomik, hem eğitim anlamında diğer şehirlerin epey ilerisinde destek vermişti Konya bunlara. Haliyle tercihini, Başbakan Erdoğan’dan yana yapmış olması, hemde çok yüksek oranda yapmış olması çok ama çok önemli.

Dün, Konya seçimlerini genel anlamda değerlendiren Ak Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, hem zafer kazanmanın mutluluğu, hem de Türkiye’nin geleceğini kurtarmada kendi üzerine düşeni yapmanın güveni içindeydi. Hiç şüphesiz hakkıydı da.

     Her ne kadar geçen haftaki grup toplantısında Başbakan Erdoğan, Konya’yı en başarılı ikinci il ilan etsede, bu doğru ama en doğrusu Konya 30 Büyükşehir içinde Başbakan Erdoğan’a en yüksek destek veren şehirdi.

     Şöyleki, en başarılı il Rize %67,9 oran ve 38.266 oyla, ilçelerde yine Rize’nin İyidere ilçesi %72,9 oran ve 2332 oy aldı.  Konya ise %64,3 oran ve 774 bin 717 oy aldı. Karatay Belediyesi ise %76,6  oran ve 120 bin 689 oy aldı.

      Görüldüğü gibi, 770 binle 38 bin, 120 binle de 2 bin pek kıyas edilecek gibi değil. En azından kategorileri farklı. Öyle olsa Konya’nın Sefaköy Beldesi %91’le birinci olabilir ya da Meram Çukurçimen Köyü %98’le liderliği kimseye bırakmazdı.  Ak Parti Genel Merkezine birileri Konya’nın birinci olduğunu üflemesi lazım demek ki. Zira her türlü matematiksel çıkarımda Konya ipi her şekilde göğüslüyor.

Oranlar değilde oylar baz alındığında bile Konya, yine çok öne çıkıyor. İstanbul gibi 9 milyona yaklaşan seçmen sayısı olan bir şehirle kıyaslandığında bile, Tahir Akyürek rakibine 550 bin fark atarken, Kadir Topbaş, Sarıgül’e  650 bin fark ancak atabiliyor.

Tüm bunlara Konya’nın taşra ilçerinde 5 ilçeyi sadece 442 oyla kaybettiği, bu yerlerde tüm rakiplerin sadece 12.998 oy aldığını da söylersek işi daha net ortaya koymuş oluruz.

Konya, Başbakan Erdoğan’a gerçek anlamda sahip çıkmasının delilleri işte bu rakamlardır. Duruş ve eylem bunu net göstermiştir. 26 Nisan Cumartesi günü Başbakan Erdoğan’ın Konya’ya “Teşekkür mitingi” için gelmesi işte bu yüzden bir kavuşma bir hasret giderme, vefanın, samimiyetin ve en önemlisi omurgalı duruşun ne olduğunun örneklemesidir.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA