• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakandan Uludere için ilk açıklama
30 Aralık 2011 Cuma 13:23

Başbakandan Uludere için ilk açıklama

Başbakan Erdoğan Şırnak Uludere'de yaşanan 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan olay hakkında soruları yanıtladı...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Cuma Namazı çıkışında 'Uludere'de 35 vatantaşın ölümüyle ilgili konuştu:
 
Görüntüleri güvenlik güçlerine geçen insansız hava araçlarının ardından F16 uçakları kalkmış ve bu görünrülerin olduğu bölgeyi vurmuşlardır. İHA'ların bu tespitlerinin birebir bunlar şudur şekilnde değerlendirilmesi mümkün değil. Daha sonra yapılan tespitlerden bunların sigara, mazot vs gibi kaçakçılıkları yapan bir grup olduğu ortaya çıkıyor.
Yaklaşık 40 kişilik bir grup. Daha önce Gediktepe'de alınan talihsiz neticeleri biliyorsunuz. Silahlar bu tür hayvanlarla taşınmıştı. O zaman da medya niçin tedbir alınmadı diye eleştirmişti. Güvenlik güçlerimizin benzer bir duruma düşmemesi için olmuş bir olay. 35 vatandaşımız ebediyete intikal etti, 1 vatandaşımız yaralı. İdari ve adli incelemeler yapılıyor. Süratle Diyarbakır'dan adli tıp ekiplerini gönderdik. İncelemeler bitti. Defin işlemlerinin de bitmiş olması lazım. Ölen vatandaşlarımız yakınlarına teslim edildi. Ölülerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaklaşık 4 saatlik bir görüntü mevcut. Gerekli incelemeler yapılıyor. Bu çalışmalardan sonra durum netleşecektir.
Ölen vatandaşlarımıza tekrar Allah'tan rahmet diliyorum...
 
Milletvekili zamları
 
4 siyasi parti, grup başkanvekilleriyler eğer ortak bir metin üzerinde anlaşıyorsanız ben buna evet derim ama anlaşmıyorsanız evet demem mümkün değil. Meclis Başkanvekili Meral Hanım'ın da açıklamaları var. Hepsi ortak bir metinde anlaşmışlardı. İmzalar atıldı ve Meclis'ten bu karar çıktı. Ancak daha sonra akşam başka sabah başka konuşuldu. Dürüst olmayan bir siyasettir bu. Ben hiçbir zaman populist bir yaklaşım içine girmem. Karakterim budur. Üst düzey memurlarda emeklilik maaşlarını gözden geçirdiğimiz zaman emekli vekillerden daha az değil. Buna yakın bir maaş alıyorlar.
 
İktidara ilk geldiğimizde milletvekili lojmanlarını satışa çıkarmak olmuştur. Bunu yaparken, bugün ileri geri konuşan bazı medya mensupları buna teşekkür ettiler mi? Hayır. Milletvekili arkadaşlarımızın altında onlara tahsis edilmiş araba yoktur. Bunların hepsi gözden kaçırılıyor. Cumhurbaşkanımızın bu iadesindeki gerekçeleri gözden geçireceğiz. Bu değerlendirmeye göre Meclis'ten bunu geçireceğiz. Kimse de burada seçim şeyleriyle, populist yaklaşımlarla bu tür şeylere girmesin. 550 vekilin aldıkları maaşın bu kadar speküle edilmesi doğru değil. Milletvekillerinin yaptıkları çalışmalarla aldıkları maaşları helal ettireceklerine inanıyorum.
 
"Devlet halkını bombaladı" başlığı çok acımasız
 
Haftanin'deki olayla ilgili atılan gazete başlıkları çok acımasız. "Devlet halkını bombaladı" başlığı çok acımasız. Geçmişte belki böyle şeyler olmuş olabilir ama bizim dönemimizde mümkün değil bu. Milli İstihbarat Teşkilatı'nın son anda vermiş olduğu bir bilgi yoktur. Bunlar 10 gün öncesine ait bilgilerdir. MİT de bugün buna yönelik açıklama yapacaktır....
 
Cumhurbaşkanı'ndan Uludere açıklaması
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Şırnak Uludere'de meydana gelen ve 35 kişinin hayatını kaybettiği olayın Türkiye'de sivil, asker herkesi üzdüğünü söyledi. Olayla ilgili araştırmaların devam ettiğini söyleyen Gül, hayatını kaybedenlere Allah'tan Rahmet, yakınlarına ise başsağlığı diledi. Gül, olayla ilgili soruşturmanın en titiz şekilde yapılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cuma namazını kıldığı Tarabya Meydan Camii çıkışında basın mensuplarının gündemle ilgili sorularını cevapladı. Yaşanan olayın sivil, asker herkesi üzdüğünü vurgulayan Gül, olayla ilgili soruşturmanın en titiz şekilde yürütüleceğini söyledi. Gül, "Hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allahtan Rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Üzüntümüz gerçekten büyüktür, ama kesinlikle arzu edilmeyen, hiçbir zaman düşünülmeyen böyle bir talihsiz üzücü bir olayla da karşı karşıya kalınmıştır. Bir kez daha hayatını kaybedenlere Allah'tan Rahmet, Ailelerine başsağlığı diliyorum." ifadesini kullandı.
Olayla ilgili eleştirilerin hatırlatılması üzerine Gül, yapılan tüm eleştirilerin takip edildiğini söyledi.
 
Olayın sıcağı sıcağına bir şey söylemenin doğru olmayacağını aktaran Gül, "Bunların hepsi muhakkak ki takip ediliyor. Şu anda sıcağı sıcağına bir şey söylemek doğru değil. Ama bu konuyla ilgili aldığımız bilgiler, Gerek Sayın Başbakan ile yaptığımız görüşmeler, gerek Genelkurmay'dan gelen bilgiler, Şırnak Valisi'nden verilen bilgiler çerçevesinde, hepimizin üzüntülü olduğunu ifade etmek isterim. Tekrar hepsine başsağlığı diyorum ailelerine, hepsinin acısını paylaşıyorum.
Emekli vekillerle meclise tekrar görüşmek üzere geri gönderdiği yasa ile ilgili soruları cevapsız bırakan Gül, "Bu vesileyle yeni yılda da hem milletimize, sağlık, sıhhat ve afiyetle hep iyilikler diliyorum." dedi.....
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA