• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakandan Sarkisyana çok ağır sözler
27 Temmuz 2011 Çarşamba 20:58

Başbakan'dan Sarkisyan'a çok ağır sözler

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Biz, Karabağ bölgesini düşmanın elinden kurtardık. Ağrı Dağı bölgesinin alınması ise gençlere kalıyor" diyen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ı sert bir dille...
Bakü ziyaretini sürdüren Başbakan Erdoğan, Zagulba Sarayı'nda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Bu konuyla ilgili dün de açıklama yaptık. Dışişleri Bakanlığı’nın da sert bir açıklaması var. Bu bir devlet adamına veya bir cumuhurbaşkanına yakışan bir ifade, bir yaklaşım tarzı değildir. Gelecek kuşakları kin ve nefretle donatmak devlet adamlarına yakışmaz" dedi.

Erdoğan, "Sarkisyan’ın yaptığı tahriktir, gençliğini kin ve nefretle donatma gayretidir" diye konuştu.

"Ermenistan gençliğinin geleceği karanlık olacaktır, bu olaylara hep karanlık gözlüklerle bakacaklardır" diyen Başbakan Erdoğan, "Karabağ’da işgal vardır, işgalci bellidir. Bunu biz demiyoruz BM diyor. Çözüme yönelik olumsuz bakış Ermenistan’dan geliyor" ifadesini kullandı.

"ÖZÜR DİLEMESİ LAZIM"

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Azerbaycan devamlı olumlu yaklaşımını ortaya koymuştur. 'Siz şu anda Karabağ'ı teslim aldınız bizden, biz ölüp gideceğiz, Ağrı'yı da siz halledeceksiniz'. Böyle bir mantık olur mu, böyle bir anlayış, böyle bir istikamet, böyle bir ufuk gençliğe verilir mi? Bu ne demektir, 'Ermenistan Türkiye ile ey gençler, bundan sonra istediği gibi istediği şekilde bir savaşa da girebilir'. Bunların hepsini reddediyoruz, böyle bir devlet adamlığı, böyle bir diploması olmaz. Sarkisyan burada çok ciddi bir yanlış yapmıştır, tarihi bir yanlışın altını bizzat kendisi tescilleyerek çizmiştir. Özür dilemesi lazım ve bu yanlışından dönmesi lazım.”

“TERÖRE KARŞI ORTAK MÜCADELE”

Aliyev'in konuşması sırasında Türkiye'deki şehitlere yönelik yaklaşımını ve PKK terör örgütüne yönelik ortaya koyduğu tavra millet adına teşekkür eden Erdoğan, bunun iki ülkenin kardeşliğinin, birlikteliğinin en güzel ifadesi olduğunu belirtti.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Ortak mücadelemiz sadece bir ülkeye karşı değil. Aslında dünyada terör örgütlerine karşı bir ortak mücadelenin verilmesi gerekiyor. Ortak mücadele platformunun oluşturulması gerekiyor. Şu son günlerde Norveç'teki olayı görüyoruz. Bir kişinin 93 kişinin hayatına kıyması olayını basit bir refleks olarak veya basit bir delilik olarak veya sıradan bir olay olarak değerlendirmek yanlıştır. Yıllarca İslamafobia diye ortaya çıkanlar, buna duyarsız kalanlar, şu andaki gelişmeler karşısında hala söylenmesi gerekeni söyleyemiyorlar. Ne kadar bu konuyu saklarlarsa saklasınlar; ne kadar gizlerlerse gizlesinler, işte bu şunu gösteriyor; zihinlerinin arkasındaki faturadır bu, bedeldir bu.

Belki orada bizim de bir kızımız gitti. Dün annesiyle, babasıyla görüştüm hala bir umut bekliyorlar. Gizem kızımızı bekliyorlar. Biz de umut ediyoruz ki inşallah ölmemiştir. Allah annesine, babasına, dolayısıyla milletimize kavuşma durumu olur. Ama ölmüşse kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Ve bütün bu olanlar bize bir şeyi gösteriyor ki biz dünyadaki bu gelişmeler karşısında el ele vereceğiz Türkiye'nin bu noktadaki sıkıntısı inanıyorum ki Azerbaycan'ın sıkıntısıdır. Azerbaycan'ın terörle ilgili böyle bir sıkıntısı olsa bizim sıkıntımızdır. El ele vererek bu süreçleri inşallah aşacağız.”

Türk girişimcilerin Azerbaycan'daki yatırımlarının da memnuniyet verici olduğunu ifade eden Erdoğan, Cumhurbaşkanı Aliyev'in bu konuda ortaya koyduğu olumlu tavrın süreci farklı kıldığını sözlerine ekledi.

HEDEF 3 MİLYAR DOLAR

Türkiye ile Azerbaycan arasında 2010 yılı itibarıyla dış ticaret hacminin yaklaşık 2,5 milyar dolar olduğunu belirten Erdoğan, 2011 yılının ilk beş ayına bakıldığında bu rakamın 1,4 milyar dolara ulaştığını, yıl sonu itibarıyla 3 milyar doların hedeflendiğini söyledi.

Bütün bunların yanında Türkiye-Azerbaycan arasındaki doğalgaz hattının büyük önem arz ettiğini belirten Erdoğan, “Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattı önemli bir durum arz ediyor. Ve doğalgazda Türkiye'nin Azerbaycan'la ilişki bir farklılığı ortaya koyuyor” dedi.

Erdoğan, iki ülke arasındaki enerji projelerinin önemine dikkati çekerek,  bu stratejik konularla ilgili olarak iki kardeş ülkenin mutabakat içinde olduğunu kaydetti.

Erdoğan, bütün bunların yanında bir diğer adımın Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattı olduğunu ve büyük önem taşıdığını dile getirerek, “Bu işin ilk etabıdır. Bunu biz daha da ilerilere Orta Asya'ya taşımayı hedefliyoruz. Böyle bir büyük proje. Tabii bunun şu anda memnuniyet verici bir hızla devam etmesi ayrıca bizleri birbirimize stratejik olarak bağlıyor” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Gürbüzoğulları sektöre yön veriyor
  • Kaldırımda beklediği sırada bacağından vuruldu
  • Konya'da trafik kazası: 2 yaralı
  • “Konut almakta acele edin”
  • Konya'da bir şahıs polisten kaçarken kalp krizi geçirdi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA