• Konya19 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakandan Çine vahşete son verin çağrısı
08 Temmuz 2009 Çarşamba 17:14

Başbakan'dan Çin'e vahşete son verin çağrısı

Başbakan Erdoğan, Doğu Türkistan'ın başkenti Urumçi'de yaşanan etnik çatışmaların son bulması için Çin'in sorumluluk alması gerektiğini söyledi.
Başbakan Erdoğan, Çin'in Şincan eyaletinde yaşanan kıyıma karşı Çin yetkililere büyük görev düştüğünü ve sorumluluk alması gerektiğini söyledi. Erdoğan, Çin'in olayda sorumlu kişilerin belirlenmesi konusunda çaba göstermesini  olumlu bulduğunu belirterek, vahşetin bir an önce son bulması gerektiğini dile getirdi.

DIŞİŞLERİ: TÜRKİYE'NİN DUYARLI DAVRANMASI NORMAL KARŞILANMALI

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki olayların takipçisi olmasının doğal görülmesi gerektiğini belirterek, olayların daha da büyümemesi ve ilgili grupların itidal içinde davranarak tırmanmayı ve yeni gerginlikleri önleyecek bir olgunluk içinde hareket etmeleri gerektiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 5 Temmuzda Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin başkenti Urumçi'de meydana gelen olayların Türkiye'de derin bir üzüntü ve endişe yarattığı ifade edilerek, "Olayların hala tam olarak yatışmamış olduğu ve etnik gruplar arasındaki gerginliğin sürdüğü şeklinde duyumlar alınmakta, bu durum endişemizi artırmaktadır" denildi.

Türk halkının, akrabalık bağları bulunan Uygur halkına kendini çok yakın hissetmekte, onların acılarını paylaşmakta olduğunu belirten Bakanlık, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşayan Uygur halkının Türkiye ile Çin arasında güçlü bir dostluk köprüsü oluşturmakta olduğunu kaydetti.

Olayların 150'nin üzerinde insanın ölümü ve binin üzerinde insanın yaralanması ile sonuçlanmasının büyük üzüntü verdiğinin ifade edildiği açıklamada, bakanlık olarak olaylar hakkındaki haberlerin duyulması üzerine bir açıklama yapılarak duyulan endişenin aktarıldığı hatırlatıldı. Ankara'daki Çin Büyükelçiliği maslahatgüzarının da bakanlığa davet edilerek olaylar hakkında açıklama istendiği, kendisinden ayrıntılı bilgi alındığı, duyulan üzüntü, kaygılar ve bu olaylara sebebiyet verenlerin en kısa zamanda tespit edilerek adalet önüne çıkarılmasına ilişkin beklentinin açık bir şekilde dile getirildiği de kaydedildi.

Açıklamada, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri'nin de olayları kınayan bir açıklama yaptığı anımsatılarak, Körfez İşbirliği Konseyi Dışişleri Bakanları Toplantısı vesilesiyle bugün İstanbul'da yayımlanan ortak bildiride de konuya ilişkin endişelerin dile getirildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında daha sonra şunlar belirtildi:

"Türkiye'nin bu konunun takipçisi olması doğal görülmelidir. Olayların daha da büyümemesi ve ilgili grupların itidal içinde davranarak tırmanmayı ve yeni gerginlikleri önleyecek bir olgunluk içinde hareket etmeleri gerektiğine inanılmaktadır. Bu konuda Çin yetkililerinin de düzen ve istikrarı sağlamak için gösterdikleri çabalar sırasında sivil halkın can güvenliğini en ön planda tutarak ve uluslararası insan hakları norm ve prensiplerini ihlal etmeyecek bir dikkatle hareket edecekleri ümit edilmektedir."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA