• Konya4 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakandan Büyükşehire anlamlı ödül
11 Ağustos 2012 Cumartesi 16:01

Başbakan'dan Büyükşehire anlamlı ödül

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Kızılayının 144. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen programda 2011 yılında Somali ve Vana önemli yardımlarda bulunan...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2011 yılında Kızılay'ın Van, Somali, Libya ve Pakistan operasyonlarına üst düzey bağış ve katkıda bulunanlara altın madalya verdi.

Türk Kızılayı’nın 144. kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen iftar programına Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra; Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İçşişleri eski Bakanı Abdülkadir Aksu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, iş, sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Dünyanın yüzden fazla ülkesine ziyarette bulunduğunu anlatan Erdoğan, yurt dışına yaptığı ziyaretlerde Türkiye adına kendilerini gururlandıran ve umutlandıran çok sayıda tabloyla karşılaştığını ifade etti. Kimi zaman başarılı bir Türk öğrenciyi, kimi zaman başarılı bir Türk işadamını ve onların başarılı yatırımlarını, Türk tüccarları görerek gururlandıklarını ifade eden Erdoğan, kimi zaman da tarihi eserleri, ecdad yadigarlarını, camileri, çeşmeleri, köprüleri, kervansarayları yani kendi tarihini ve özünü görerek gururlandığını belirtti.

Selçuklu Devleti'nin de, Osmanlı Devleti'nin de, bugün 3 kıta üzerinde zulümle, baskıyla, asimilasyonla, sömürüyle asla anılmadığını, tam tersine, hoşgörüsüyle, eşitliğiyle, adaletiyle, inşa ettiği değerleriyle anıldığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: “Dün olduğu gibi, bugün de, hiçbir ülkeye, hiçbir halka biz çıkar gözlüğüyle, rant gözlüğüyle bakmıyoruz. Tam tersine, tarih boyunca olduğu gibi, ecdadımızdan devraldığımız mirasın bir gereği olarak, bütün ülke ve halklara biz gönül gözüyle bakıyoruz. İşte Kızılay, Türkiye'nin, aziz milletimizin, dünyaya bakışının, insana, cana bakışının en somut sembolüdür."

BAŞBAKAN ERDOĞAN’DAN BAŞKAN AKYÜREK’E MADALYA

Konuşmanın ardından, 2011 yılında Kızılay'ın Van, Somali, Libya ve Pakistan operasyonlarına üst düzey bağış ve katkıda bulunanlara Başbakan Erdoğan madalyalarını verdi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in 2011 yılında Konya’dan Somali ve Van’a yapılan önemli yardımlar nedeniyle Başbakan Erdoğan’dan madalya aldığı programda; Avrupa Birliği Delegasyonu'ndan Büyükelçi Yardımcısı Tibor Varadi, Türkiye Tekstil Sanayici İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Halit Narin, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Dilek Sabancı, Hülya Avşar ve Acun Ilıcalı'nın da yer aldığı 170 bağışçıya madalyaları verildi.

KONYA, YARDIMLARDA HER ZAMAN ÖNCÜDÜR

Ödülü, sevgi ve merhamet şehrinde yaşayan yardımsever Konya halkı adına aldığını belirten Konya Büyükşehir Belediye Türkiye, yurtdışında yaşanan deprem, sel, açlık gibi birtakım olağanüstü durumlarda yardıma uzanan ilk elin her zaman Konya olduğunu söyledi. Konya’nın yardımlardaki bu öncü rolünün devam ettiğini belirten Başkan Akyürek, yardımların ulaşmasında aracılık eden ve büyük fedakarlıklar yapan Türk Kızılayı’na da teşekkür etti.

Başkan Akyürek, herkesi mübarek Ramazan ayında Suriye’de, Filistin’de, Burma’da ve dünyanın çeşitli yerlerinde ızdırap çeken Müslümanlar için dua etmeye ve yardım kampanyalarına en güçlü desteği vermeye davet etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA