• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakandan bedelli askerlik açıklaması!
10 Haziran 2011 Cuma 09:33

Başbakan'dan bedelli askerlik açıklaması!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATV televizyonunda yayınlanan 'Seçim Özel'programında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Başbakan Erdoğan, "Diyarbakır'a Amed demek istiyorlar" sorusuna şöyle yanıt verdi: Kimlik siyaseti işlemek suretiyle buraya sıçrıyorlar. Halkın ciddi bir talebi yok. Bu ne getirecek? Amed olsa ne yazar, Diyarbakır olsa ne yazar? Tunceli'ye Dersim dersen oradaki vatandaşa ekstra bir şey mi gelir?

ATV televizyonunda Erdoğan Aktaş'ın sunduğu "Gündem Özel" programına katılan Başbakan Erdoğan,gazetecileri sorularını yanıtladı. Erdoğan şunları söyledi: 

ŞEHİTLERİN BEKLENTİSİ İDAMDI:
(Erdoğan'a "O dönemde iktidar olsaydık Öcalan'ı asardık ya da koalisyondan çekilirdik" şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine) O zaman zaten idam yürürlükteydi. Onun idam cezası 2000'de kesinleşmişti. Madem bu idam yürürlükteydi ve karar verilmişti. Bunun uygulanması lazım. Bütün o şehitlerin beklentisi bunun uygulanmasıydı. Ama ne yazık ki 2 yıl bu ertelendi. Kesinleştiği halde sümen altı edildi. Kararı verilmiş ama ondan sonra başbakanın sümenaltı ettiği bir süreçtir. Neticede terörist başı bundan kurtuldu. Bu süreç böylece devam ediyor. Bunun hesabını vermesi gerekenler hala bunun hesabını soruyorlar, başta Bahçeli. O kararın altında imzası var. O zaman infaz edilmiş olsaydı biz bugünlere gelmeyecektik. 

ABD'YE SÖZ VERDİLERSE AÇIKLASINLAR:("Clinton Öcalan'ı öldürülmemesi şartıyla ABD'nin verdiğini açıklamıştı. Uluslar arası bir baskı mı vardı" şeklindeki soruya) Eğer Bahçeli böyle bir baskı altındaysa ya da böyle bir söz verdiyseler çıksınlar onu açıklasınlar. Ama Tayyip Erdoğan böyle bir söz verir miydi, vermez miydi? Ben bütün görüşmeleri aynen halkıma yansıtmışımdır. Böyle bir olayda Türkiye'nin şehit ailelerinin beklentileri vardı. Şehit ailelerinin beklentisi bu kadar ucuza satılmamalıydı. 

'SADECE İSTİSMAR YAPIYORLAR' 
AF YETKİSİ KURBANLARIN OLMALI: 
Biz sadece Türkiye üzerinden düşünmeyelim. İdam cezasını hala uygulayan ülkeler var. Başta Amerika olmak üzere uygulayanlar hala var. Bunu acaba onlar niçin uyguluyor AB neden kaldırma yoluna gitti. Bunun haklı olan yönleri var haksız olan yönleri var. Ama Türkiye AB sürecine girdiği için... ben olayı şöyle değerlendiririm. İdamla ilgili bir konuda bunun af yetkisi öldürülenin ailesine aittir diye düşünüyorum. Devlet böyle bir affı getirmemeli. Burada ağırlaştırılmış müebbet hapis diyoruz. Ne diyor Bahçeli? "Siz geleceğe yönelik bir söz mü verdiniz?" "Söz vermedim" dediğim halde hala söylüyor. 

AHMET TÜRK FEODAL YAPININ TEMSİLCİSİ: (Ahmet Türk'ün "yeni dönemde yeni anayasada bizim özerkliğimiz tanınmazsa kendi özerkliğimizi ilan ederiz" sözlerinin anlamıyla ilgili soruya) Ne anlama geldiği değil onlar neyi ifade etmek istiyorlar, o önemli. Özerk olmayan yok ki. Azınlıklar asli unsurlar. Yüzde 1.2'dir. Bunun dışındaki bütün vatandaşlarım asli unsurdur. Kürt kardeşlerim neyin özerkliğini istiyor? Üst düzey yönetici, milletvekili mi olamıyor? Neyin özerkliği isteniyor? Sadece benim milletvekili arkadaşlarım arasında 60'ı aşkın Kürt vekilim var. Ama onlar (BDP) sadece istismar yapıyorlar. Ahmet Türk feodal yapını temsilcisidir. O da ağadır. Önce bu sorunu çözsün. Bunların hepsi istismardır. 

HA DİYARBAKIR HA AMED: (Kürtçe yer isimleriyle ilgili) Bunlar oturulur konuşulur. Zaten alınıyor. Ancak halkın ciddi bir talebi yok, talep bunlardan kaynaklanıyor. Kimlik siyasetini sürekli işlemek suretiyle oradan buraya sıçrıyorlar. (Diyarbakır'a Amed demek istiyorlar mesela" hatırlatmasına) Bu ne getirecek? Amed olsa ne yazar Diyarbakır olsa ne yazar? Tunceli'ye Dersim desen oradaki vatandaşlara ekstra bir şey mi gelir? 

CEP TELEFONU TEHDİDİ: (Seçim güvenliği için ne gibi önlemlerin alınacağına ilişkin soruya) Bunun için yasal düzenleme yaptık. Eskiden güvenlik 100 metre mesafede duruyordu. Bu 15 metreye indi. Bu düzenleme içine sandık başkan veya üyeleri kalkıp da sıkıntı anında güvenlik elemanına haber verirse sandık bölgesine gelir oylamayı takip eder. Her siyasi partinin sandık kurulu üyelerinin sandık başında görevlerini harfiyen yapmaları. Bütün tehditlerde şu var. Cep telefonuyla kullandığın oyu çekeceksin. Sonra bize göstereceksin. Bu yasal düzenlemede cep telefonlarıyla falan sandık başına gidilemeyecek. Bunlar alınmış olan tedbirler. 

DİLİ ANLAŞILIR BİR ANAYASA 
BAKAN YARDIMCISI SİYASİ MÜSTEŞAR OLACAK:
 (Neden Bakan yardımcısı pozisyonu uygulayacaksınız" sorusuna) Mevcut müsteşarlar bürokrat havasından sıyrılamıyor. Bu bakanların işini güçleştiriyor. Bürokratik oligarşi oradan başlıyor, aşağı doğru yayılıyor. Bakan halkla ilgilenemiyor. Müsteşar halkla konuşmuyor. "Geldim beni görüştürmediler" diye çok şikayet alıyorum. Mevcut müsteşarları idari müsteşar olarak düşünüyoruz. Bakan yardımcısını adeta bir siyasi müsteşar olarak düşünüyoruz. Bakan ona hangi yetkileri devrederse bu yetkileri kullanabilen... ama vekil değil... ücret politikası bakanla müsteşar arasında olacak. 

KALIN BİR ANAYASA OLMAYACAK: "Kalın bir anayasa olmayacak. Mevcutta eklerle dolu bir anayasa var. Bu eklerden kurtulmamız lazım. Onlardan temizlendiği zaman anayasa kitapçığı küçülecektir. Siyaset bilimcisinden sosyal bilimcisine, hukukçusundan tarihçisine, ekonomistine 'bende buna bir şey katabilirim' diyen herkes bu anayasaya katkı verecek. STK'lar da bunun içinde olacak. Yapılmış bazı taslaklar var. Bunlardan da istifade etmeyi planlıyoruz. İlk etapta parlamentoda bir uzlaşma komisyonu oluşsun istiyoruz. 26 maddelik değişiklikte CHP, MHP ve BDP bizimle çalışmak istemedi. Kahve içmeye gelirsiniz dediler. Biz millet ne istiyor diyoruz. Bununla ilgili çalışma yapılıyor. Sivil, katılımcı, ülkenin her bölgesinin 'bu benim anayasam' diyeceği, dili anlaşılır bir anayasa... Mevcudun dilini anlamakta ben çok çile çekiyorum. İnanıyorum ki vatandaş da aynı sıkıntıyı çekiyor. Mevcut için tercüman lazım. Vatandaş, okuduğu zaman anlasın ve yaptığının nereye oturur onu görsün. Yasaların da yönlendiricisi olacak. Uyum yasaları gözden geçirilecek. Katılımcı, yüksek düzeyli bir çalışmayı gerçekleştirelim, anayasacıları son noktada işin teknik boyutunda devreye sokalım. Parlamento içindeki grupların oluşturulacak komisyona hazırlanmalı. 

YÖK'ÜN KALDIRILMASI: YÖK'ü kaldıracağım diyorlar. Biz YÖK'ün kaldırılmasına gerek yok ama köklü bir reforma ihtiyacı var diyoruz. Bununla ilgili çalışıyoruz. YÖK ile ilgili sıkıntıların bu çalışma ile aşılacağı gibi üniversitelerimize büyük rahatlık gelecek ve boşta kalan öğrenci de kalmayacak diyebilirim. 

DOĞU'YA ZİYARET ÖNEMLİ: "Bütün siyasi partiler olayların içine, halkın içine girecek. Orada partiler ile münasebetlerini batıdaki gibi yaptıklarında bölgedeki gergin hava yumuşayacak ve diğer STK'lar güç bulacaktır. Seçimden seçime tabelayı devreye sokmak değil, seçimden sonra da orada olmak gerekir. 

367 İSTİYORUM: "Yeni bir anayasa, ileri bir demokrasi için temel hak ve özgürlükler için 12 Haziran gününün değişim, dönüşüm noktası olmasını diliyorum. Halkımdan da 367'nin üzerinde bir parlamentoya girmeyi arzu ediyoruz. Bunu kolektif aklı oluşturmak için süratle neticeyi alma arzusuyla söylüyorum."

'TSK KENDİNİ DIŞARIYA ODAKLAMALI' 

Başbakan Erdoğan, TSK'nın dışarıya odaklanması gerektiğini, sivil iradenin işinin de içerde emniyetin sağlanması olması gerektiğini söyledi. Erdoğan şunları belirtti: 

TSK KENDİNİ DIŞARIYA ODAKLASIN: 
O maddeyle (35. Madde) ilgili bir düzenleme olacak. Ama nasıl olacak, oturulur konuşulur. O ifade çok muğlak bir ifade. O ifadenin içinde böyle bir yetki yok. Sivil iradeyi yok farz ediyorsunuz. Bırakın da o mücadeleyi sivil irade versin. Biz dış saldırılara karşı görevliyiz TSK buna kendini kodlaması lazım. İçerde de bu işi emniyetin sivil iradeyle yürütmesi lazım. Olağan üstü halde de orda otorite validir. 2007 olayı Türkiye'ye ciddi kayıp getirmiştir. O olmasaydı milli gelir şu anda kesinlikle 15'e doğru giderdi. Çok iyi bir ivme yakalamıştık. Buna rağmen 10 binin üzerindeyiz. 

VELEV Kİ MUHTIRA OLSUN: Hiçbir zaman biz mağdurları oynamadık. Ben onu muhtıra olarak da kabul etmiyorum. Velev ki muhtıra olsun. Mağdur olan insan ağlamaya başlar. Biz çıktık sivil irade olarak yapılanın ne kadar yanlış olduğunu açık net ortaya koyduk. Milletimiz bize destek verdi, yüzde 47'yi aldık. 

FRANSA'YA GÜVENEMİYORUM: (Fransa'da tutuklanan PKK'lılarla ilgili soruya) Ben batıda olanlara artık pek güvenemiyorum. En önemlisi de merhum Özdemir Sabancı'yla ilgili kaç karar alındı. Yakalandı bırakıldı. Şimdi kayıp. Nasıl güveneceksiniz? Yine Fransa'da birçok tutuklama oldu. G-20 toplantısında Sarkozy, "Sana sürprizim var" dedi. "2 ay içinde olacak" dedi. Ben ısrar edince "terör örgütünden bazılarını teslim edeceğiz" dedi. Hala teslim edecekler. 

LİBYA'YA BOMBA İSTEĞİ GELMEDİ:
 (ABD'nin Türkiye'den Libya'nın bombalanmasını istedi" iddiasının hatırlatılması üzerine) ABD bizden böyle bir şeyi talep edemez ki. Bu NATO içinde müzakere edilecek bir konudur. Türkiye'nin görevi lojistik destektir. 

ESAD'IN KARDEŞİNE ELEŞTİRİ:
 Suriye adeta iç meselemiz. Nereye kadar devam edecek. Esad'a anlattım. Buna rağmen bu işi hala hafife alıyorlar. İnsani noktada, kardeşi, bu konularda insani davranmıyor. Öldürdükleri kadınların tepesinde öyle bir çirkin görüntü veriyorlar ki bu yenilir yutulur görüntüler değil. Türkiye olarak kalkıp da hala Suriye diyemeyiz. 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Atiker Konyaspor, Osmanlıspor maçı hazırlıklarına başladı
  • Konuk: "Regaip Kandilinizi tebrik ederim"
  • Konya’nın ürün haritası değişti
  • Erdoğan: "Regaib Kandili’ni tebrik ediyorum"
  • Konya’da, "Tıp ahlakı" konulu konferans

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA