• Konya23 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakana suikast planı
01 Şubat 2011 Salı 10:57

Başbakan'a suikast planı

MİT'in hazırladığı 'Ergenekon raporu'nda ilginç bir 'bilgi notu' dikkat çekiyor.
MİT'in hazırladığı 'Ergenekon raporu'nda ilginç bir 'bilgi notu' dikkat çekiyor. Kişiye özel bilgi notunda 2007 seçimlerinin ardından Erdoğan'a suikast yapılacağı belirtiliyor. Danıştay cinayeti sanığı Zeki Yurdakul Çağman ile emekli Yüzbaşı Zekeriya Öztürk'ün suikast için İstanbul'da bir daire kiraladıkları anlatılıyor.
 
AK Parti'nin yüzde 47 oy alarak ikinci defa iktidara geldiği 22 Temmuz 2007 seçiminden sonra Başbakan Tayyip Erdoğan'ın suikast planlarının hedefi olduğu ortaya çıktı. Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği bilgi notunda, Danıştay saldırısından sonra serbest bırakılan Zeki Yurdakul Çağman'ın, emekli Yüzbaşı Zekeriya Öztürk ile birlikte Erdoğan'a suikast hazırlığı yaptıkları iddia ediliyor.
 
'Kişiye özel' ibaresiyle gönderilen bilgi notunda, İstanbul'da Başbakan'ın akrabalarının oturduğu caddede bir apartmanın bodrum katının kiralandığı ve bu iş için Çeçen asıllı bir kişinin görevlendirildiği anlatılıyor. Yarım bodrum şeklindeki dairenin caddeye bakan kısmından iki tuğlanın çıkarıldığı bilgisine yer verilirken, suikast tarihi 27 Temmuz olarak belirtiliyor.
 
İstanbul Maslak'ta işyeri bulunan 40-45 yaşlarındaki bir işadamının da söz konusu şahıslara malî açıdan destek verdiği vurgulanıyor. Gruba emir veren kişinin ise halen Bulgaristan'da yaşayan Türk asıllı emekli bir albay olduğu aktarılıyor. Bu grubun mensuplarının, Türkiye'ye gelen yabancı uyruklu şahısların adlarına kayıtlı telefonları kullandıkları ifade ediliyor. Bilgi notunda ayrıca Alparslan Arslan'ın Bulgaristan'da bu albayı ziyaret ettikten sonra Danıştay saldırısını gerçekleştirdiği dile getiriliyor.
 
MİT'ten Başbakan'a bilgi notu: Suikastın hedefinde siz varsınız
 
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin birinci Ergenekon davası kapsamında MİT Müsteşarlığı'na yazdığı yazıya cevap geldi. MİT'ten mahkemeye, Başbakan Erdoğan'a yönelik suikast iddialarına dair intikal eden ancak o aşamada teyit ya da tekzip edilmeyen duyum ve ihbarlara ilişkin 24 Temmuz 2007 tarihli bilgi notu gönderildi. Bilgi notunda, Temmuz 2007'de teşkilata intikal eden bir haberden İstanbul Üsküdar Kısıklı Caddesi'nde Başbakan'ın akrabalarının oturduğu caddede sarı renkli bir apartmanın bodrum katının emekli Yüzbaşı Zekeriya Öztürk tarafından Erdoğan'a muhtemel bir eylem planlanmasına yönelik olarak kiralandığı aktarıldı.
 
Yarım bodrum şeklindeki caddeye bakan kısmından iki tuğlanın çıkarıldığı bilgisine yer verildi. Danıştay saldırısı akabinde gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Zeki Yurdakul Çağman'ın Öztürk ile birlikte hareket ettiği ifade edildi. İstanbul Maslak'ta işyeri bulunan 40-45 yaşlarındaki bir işadamının söz konusu şahıslara mali açıdan destek verdiği bildirildi. Gruba emir veren kişinin halen Bulgaristan'da yaşayan Türk asıllı emekli bir albay olduğu aktarıldı.
 
SUİKAST TARİHİ: 27 TEMMUZ 2007
Şahısların Türkiye'ye gelen yabancı uyruklu şahısların adlarına kayıtlı telefonları kullandıkları, Danıştay tetikçisinin Bulgaristan'a bu albayı ziyaretinin akabinde eylemi gerçekleştirdiği ifade edildi. Grubun Bulgaristan ile bağlantısını 'MİT Mete' lakaplı bir şahsın sağladığı ifade edildi. Söz konusu şahısların yurtdışından 100 milyon dolar para gelmesini bekledikleri, halihazırda intikal eden paralarla Yurdakul Çağman'ın borçlarını ödediği aktarıldı. 'MİT Mete' lakaplı kişinin de Mete Yalazangil olabileceğinin değerlendirildiği ve Yalanzangil'in, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile Semih Tufan Gülaltay'ı tanıştıran kişi olduğunun bilindiğine dikkat çekildi. Notta grubun amacının TSK'yı harekete geçirerek, yönetime el koymasını sağlayacak bir eylemi gerçekleştirmek olduğu belirtildi. 'Kırmızı Kitap'ı yazan 'General İbrahim' isimli Çeçen şahıs vasıtasıyla Çeçenistan'dan getirdikleri iki kişiyi İstanbul Ümraniye Çakmak Camii'nin altında misafirhanede barındırdıkları ve eylemin bu kişilere yaptırılabileceğinin öğrenildiği aktarıldı. Birinci Ergenekon davası sanıkları arasında 'firari' Çeçen asıllı Saipir Debzlelvidze var. Yalazangil, Debzlelvidze'yi Muzaffer Tekin'in yanında tanıdığını söylemişti. MİT'e intikal eden bir e-postada ise suikast tarihi 27 Temmuz 2007 olarak aktarılıyor.
 
Atabeyler'den Başbakan'ın evinin krokisi çıkmıştı
2004'te Başbakan'ın Kütahya mitinginde yakalanan Mustafa Bağdat'ın, ekmek içinde taşıdığı silahla suikast planladığı ortaya çıkmıştı. 2006'da ise aralarında askerlerin de bulunduğu Atabeyler çetesine yönelik operasyonlarda, Glock marka silahlar, patlayıcılar ile Erdoğan'ın evinin krokisi bulundu. Ergenekon davasının ek klasörlerinde de eski Özel Harekât Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'le, Yarbay Mustafa Dönmez'in Erdoğan'ın yanı sıra kamuoyunda bilinen birçok isme suikast planları yaptıkları yer alıyordu.
 
25 Mayıs 2010'da Edirne ve Tekirdağ'da Murat K., Elif A. ve Hasan D. yakalandı. Şüphelilerle birlikte bir oyuncak bebek içerisine gizlenmiş 2 el bombası, uydu alıcı cihazı içerisine gizlenmiş 1 kilo patlayıcı, 6 adet değişik kamu kurumları personeline ait kimlik kartı ve sahte nüfus cüzdanı ele geçirildi. Şüphelilerin, Başbakan Erdoğan'a oyuncak bebekli suikast hazırlığında oldukları iddiası gündeme gelmişti.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya’da Bedesten bölgesi tarihi yeraltı katlı otopark ile nefes aldı
  • Konya'da parasız kalınca tornavida ve eldiven alıp, hırsızlığa başlamış
  • Tek isteği, kızını elinden tutup okula götürmek
  • Konya'da soyguncuyu etkisiz hala getiren çalışanını maaşla ödüllendirdi
  • Konya nüfusunun 3'te 1'ini çocuk nüfus oluşturuyor

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA