• Konya10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakana dedim ki..
13 Kasım 2012 Salı 14:15

'Başbakan'a dedim ki..'

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 2013 Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Anadolu Ajansı'nda çalışanların emekli olduklarında aldıkları ücretleri açıkladı.
Milletvekilliğini bırakıp Anadolu Ajansı'nda çalışmak istediğini söyleyen Arınç, 'Çayçılık yapana bile 225 bin TL tazminat ödendi. Emekli olan 201 kişi için toplam ödenen rakam 61 milyon TL' dedi.
 
Arınç, bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşların bütçeleri üzerinde milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtladı.
"BAŞBAKAN'A DEDİM Kİ..."
“Anadolu Ajansı'nın özelikle son dönemlerde yaptığı çalışmalar, yüzümüzü ağartacak düzeyde” diyen Arınç, şunları kaydetti:
“Orada 'işten zorla çıkartıldılar, sendikasızlaştırma...' Bütün bunlar konuşuluyor. Ben AA'nın hangi statüde olduğunu bilmezdim. Bana bağlandıktan sonra  tanıdım. Meclis'teki muhabirlere, bütün gazetecilere 'ah keşke siz de AA’da çalışsaydınız' diyorum. Onlar da 'amin' diyorlardı. Bir gün de çıktım Sayın Başbakan’a 'beni bakanlıktan, milletvekilliğinden de alın şu Anadolu Ajansı'nda  bir görev verin' dedim. 'Niye?' dedi. Çünkü hiç kimse zorla emekli edilmedi.
Herkes dilekçesini verdi ve emekli oldu. Böyle bir emekliliği kim istemez, darısı  başına İzzet Çetin (CHP Ankara Milletvekili). Çok sevdiğiniz sendika başkanı  Ercan Sadık İpekçi, emekli dilekçesini verdi ve Ekim 2011'de emekli oldu. Valiler  kendi tazminatlarını düşünsün, genel müdürler emekli olunca ne kadar tazminat  alacaklarını düşünsünler, milletvekillerinin zaten böyle bir hakkı yok ama Ercan  Sadık İpekçi arkadaşımızın bizden aldığı tazminat 620 bin 966 TL. Yetmiyor,  sandıktan da 231 bin 643 TL alıyor. Bizdeki pozisyonu muhabir. Toplam 852 bin 609  TL eline para ödendi. 10 kişiye ödediğimiz tazminat 8 milyon 602 bin TL. İsmail  Yılmaz, Genel Müdür Danışmanı, toplam tazminatı 982 bin 674 TL.”
"ÇAYCILIK YAPANIN TAZMİNATI 225 BİN TL"
Kıdem tazminatlarına ilişkin örnekler veren Arınç, CHP'li  milletvekillerinin “soygun yapmışlar gibi konuşuyorsunuz” sözlerine “Niye  heyecanlandınız? Çok kıymetli bunlar. Gökten zembille gelmişler” karşılığını  verdi.
AA'da çaycılık yapanın aldığı asgari kıdem tazminat tutarının 225 bin TL  olduğunu belirten Arınç, emekli olan 201 kişi için ödenen tazminat tutarının da  61 milyon TL olduğunu bildirdi. Arınç, “201 kişi 'bir trilyon tazminat aldık ne mutlu bize' dediler.  Bize bunların çalışırken maliyeti asgari 14 bin TL idi, yerine aldığımız personelin maliyeti 5 bin TL'ye geçmiyor” dedi.
Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü şoförü Bekir Eryılmaz'a sürekli  basın kartı verildiğiyle ilgili haberlerin anımsatılması üzerine Arınç,  Eryılmaz'a 19 Haziran 1997'de sarı basın kartı verildiğini kaydetti. Bu yıl 19-20 Haziran'da toplanan komisyonda Eryılmaz'a eski yönetmeliğe  göre sürekli basın kartı verilmesi kararlaştırılmışken, kadrosu ile fiili görevi  arasındaki fark gözetilerek sürekli basın kartı verilmediğini aktaran Arınç, “Bu  saçma sapan yönetmelik de bugünlerde değiştirilecektir” diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA