• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Yahudi ödülünü iade ediyor
30 Temmuz 2014 Çarşamba 08:17

Başbakan Yahudi ödülünü iade ediyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 2004'te takdim edilen Amerikan Yahudi Kongresi'nin Cesaret Ödülü iade ediliyor. Daha önce ödülü geri isteyen Kongre'ye Türkiye'nin yanıtını, Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç imzalı mektupla bildirdi. Kılıç mektupta, 'Ödülü vermekten memnuniyet duyarız' ifadelerini kullandı.

 

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a 2004'te takdim edilen Cesaret Ödülü'nün iadesini isteyen Amerikan Yahudi Kongresi'ne (AJC) Türkiye'nin yanıtının, Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç imzalı mektupla iletildiğini bildirdi. Geçtiğimiz günlerde ABD'deki İsrail lobisinin en etkin kuruluşlarından biri olan Amerikan Yahudi Kongresi, İsrail'e karşı eleştiriler nedeniyle 2004 yılında Başbakan Erdoğan'a verilen cesaret ödülünü geri istemişti. Ödülün geri iadesine Türkiye Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç aracılığıyla yanıt verdi.

Amerikan Yahudi Kongresi (AJC) Başkanı Jack Rosen'a hitaben yazılan mektupta, bizzat Başbakan Erdoğan tarafından görevlendirildiğini belirten Kılıç, 'Başbakan Erdoğan'a takdim ettiğiniz ödülü iade etmekten memnuniyet duyacağız' dedi.

TERÖRE KARŞI MÜCADELE

Başbakan Erdoğan'ın bu ödül olmadan da terörizme karşı tavizsiz şekilde mücadele etmeye devam edeceğini belirten Kılıç, Erdoğan'ın dün olduğu gibi bugün de terörizmle mücadele, aşırılığın önlenmesi, Filistin sorununun barışçıl yollar izlenerek iki-devletli çözüm formülünün hayata geçirilmesi konusunda kararlı olduğunu vurguladı.

VAHŞETE DUYARSIZLIK

Ödülün iadesini isteyen kongrenin, İsrail hükümetinin izlediği işgal ve vahşet politikalarına duyarsız kalmasının bir göstergesi olduğu belirten Kılıç, 'Bahsi geçen ödülün iadesini istemeniz, İsrail Hükümeti'nin izlediği işgal ve vahşet politikaları konusunda Amerikan Yahudi Kongresi'nin mevcut liderliğinin yanlı ve duyarsız bir noktada bulunduğunun talihsiz bir göstergesidir' ifadelerine yer verdi.

İNSANİ DEĞERLERE AYKIRI

İsrail hükümetinin işgal, abluka ve yıkım politikasının Başbakan Erdoğan tarafından kabul edilmesinin mümkün olmadığını belirten Kılıç, '1000'den fazla sivilin öldürülmesi, hastanelerin ve BM okullarının bombalanması, uluslararası hukuka aykırı olduğu gibi en temel insani değerlere de aykırıdır' dedi.

DEPODA BULUNAMAMIŞTI

Öte yandan Başbakan Erdoğan'ın kongrenin ödülünü daha önce de iade etmek istediği ve yetkililere bu konuda talimat verdiği öğrenildi. Ancak Erdoğan'a takdim edilen ödülün depolarda uzun süre bulunamadığı belirtildi.

Vicdan adına İsrail'i kınayın

Amerikan Yahudi Kongresi başkanı olan Jack Rosen'in kendisine gelen yoğun baskılar üzerine 10 Temmuz'da topladığı ACJ yönetim kuruluna 'Biraz bekleyelim, Soğuk kanlı olmakta yarar var' telkininde bulunmasına rağmen basılar karşında boyun eğerek madalyayı geri isteyeceğini 14 kişilik kurulda kabul etti. Toplantının ardından 5 günlük süre isteyen Rosen'in mektubu kaleme aldığı saatlerde ACJ'nin yönetim kadrosunda yer alan 2 kişi tarafından madalya tartışmaları önce ABD ardından Türk medyasına servis edildi. Böylece Erdoğan'ın Gazze saldırısı nedeniyle İsrail'e yönelik sert eleştirileri sonrası madalya tartışmaları içeride ve dışarıda başlatılmış oldu.

YAZIM AŞAMASINDA CHP'YE SERVİS

İsrail'in Gazze saldırısı sonrası Başbakan Erdoğan'ın Tel Aviv Yönetimi'ni Filistinlilere yönelik soykırım suçu işlemekle suçlamasının ardından ACJ'nin kendi içindeki madalya kararını medya önünde tartıştıran yönetim kurulu üyeleri konuyu Türkiye'nin iç politikasına taşımak üzere CHP genel Başkan yardımcısı Faruk Laoğlu ile temasa geçtikleri ileri sürüldü. Öte yandan Türkiye'nin ACJ'ye gönderdiği mektupta, 'Akil, vicdan ve adalet adına AJC'yi İsrail hükümetinin işgal ve yıkım politilalarını kınamaya çağııryoruz' ifadelerine de yer verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA