• Konya21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Twitter kararını emsal gösterdi
20 Nisan 2014 Pazar 09:49

Başbakan Twitter kararını emsal gösterdi

Erdoğan, idari yargı yollarını tüketmeden doğrudan yaptığı başvuruya karşılık Twitter kararını emsal gösterdi

 AYM, twitter kararında, başvurucuların doğrudan yaptıkları başvuruyu, idari yargı kararının uygulanmadığı ve bu yolun etkili bir yol olmaktan çıktığı için kabul edilebilir bulmuştu.

AYM KARAR VERİRSE BAKANLIK 50 BİN LİRATAZMİNAT ÖDEYECEK

AYM, twitter yasağını ise, TİB'in, URL bazında engelleme yapması gerekirken tüm siteye erişimi engellemesi nedeniyle kaldırmıştı. AYM, Erdoğan'ın başvurusunu da önce kabul edilebilir olup olmadığı yönünden inceleyecek. Milliyet'ten Türker Karapınar'ın haberine göre, AYM, başvuruyu kabul edilebilir bulursa esastan bir karar verecek. Bu kapsamda Erdoğan'ın başvurusu sonucu tazminat verilip verilmeyeceğine de AYM karar verecek. AYM, Erdoğan'ın talep ettiği 50 bin lira veya altında bir miktarın ödenmesine karar verirse, bu miktar Hazine'den karşılanacak ve Maliye Bakanlığı'nca ödenecek.

ÖZEL HAYATI GİZLİLİĞİ İHLAL

Erdoğan, kendi ve ailesi hakkında twitter'da açılan "BASCALAN" isimli hesaptan yayımlanan kayıtlar ve yine aynı hesaptan Youtube'a yüklenen kayıtlarla ilgili mahkemelerden verilen erişimin engellenmesi kararlarının uygulanmadığı için özel hayatın gizliliğinin ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne doğrudan bireysel başvuruda bulundu. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) teknik olarak bu hesaba ve kayıtlara erişim engellemesi yapamadığı ve bazı kayıtlarla ilgili hak ihlalinin devam ettiği belirtilen başvuru dilekçesinde, mahkeme kararlarının uygulanamaması işlemine karşı idari yargıya müracaat etmeden doğrudan başvuru yapılmasına, bir süre önce AYM'nin verdiği twitter kararı örnek gösterildi.
AYM'nin verdiği twitter kararında da bu süreç uygulandı. AYM, twitter yasağına karşı doğrudan yapılan bireysel başvuruları önce kabul edilebilir olup olmadığı yönündeninceledi. Bölüm, twitter yasağının yürütmesini durduran Ankara 15. İdare Mahkemesi kararının idare tarafından uygulanmadığı ve bu yolun etkili bir yol olmaktan çıktığı için yapılan bireysel başvuruları kabul edilebilir buldu ve kararını esastan açıkladı. AYM, twitter yasağını ise, TİB'in, URL bazında engelleme yapması gerekirken tüm siteye erişimi engellemesi nedeniyle kaldırdı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA