• Konya22 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan sordu: Bu iş nasıl olacak?
22 Mayıs 2010 Cumartesi 17:51

Başbakan sordu: 'Bu iş nasıl olacak?'

CHP Kurultayı'nda yoksulluğu bitireceğiz diye konuşan Kılıçdaroğlu'na Erdoğan'dan karşılık geldi. Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na "Nasıl bitireceksiniz" diye sordu.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, CHP Genel Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "yoksulluğu bitireceğiz" açıklamalarını eleştirdi.

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, son günlerde CHP Genel Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "yoksulluğu bitireceğiz" sözlerine atıfta bulunarak, Türkiye'nin bol keseden dağıtan siyasetçileri gördüğünü belirterek, "Bazıları çıkıp yoksulluğa son vereceğiz diyor. Peki bunu nasıl yapacaksınız bunu söyleyin. Formülünüz ne? Kaynağınız ne? Türkiye'de siyasetin en büyük hastalığı işte maalesef budur; bol keseden atan, kaf dağının ardındakini var eden, oy toplamak için ekonominin gerçeklerini görmezden gelen ama seçildikten sonra da vaatlerini unutan siyasettir" dedi. TOBB'un 65. Olağan Genel Kurulu bugün gerçekleştirildi. Genel Kurula Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli CHP MYK Üyesi Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak katıldı. Öztrak'ın, CHP Kongresi nedeniyle uzun süre kalmadığı dikkat çekti. Genel kurulda konuşan Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Zonguldak'taki madende gerçekleşen grizu patlamasına değinerek, şöyle devam etti: "Sanki Türkiye'de ilk defa grizu patlaması oldu. Sanki ilk defa bir maden kazası oluyor gibi bu meselenin nasıl abartıldığını gördük. Acite edilen olaylar mutlaka hükümet ile doğrudan ilişki kurularak yansıtıldığını nazar-ı dikkatinizden kaçırmayınız. Ülkenin farklı yerlerinde gelen adli vakaların gereğinden fazla abartılıp gündemin ilk sıralarına taşındığını, ilgili veya ilgisiz her meselenin doğrudan hükümetle ilişkili gösterildiğini bizler de izliyoruz."

"KARAMSAR TABLO TOPLUMSAL YAPI ÜZERİNDE DENENİYOR"

Erdoğan, daha önce ekonomi üzerinde çizilen karamsar tablonun ekonomide tutmayınca toplumsal yapı üzerinde denendiğini kaydetti.

"BÜYÜME PERFORMANSI TESADÜF DEĞİL"

Son 7 yıldır ekonominin ortalama yüzde 4.3 oranında büyüdüğüne dikkat çeken Erdoğan, buna 2009 yılının da dahil olduğunu söyledi. Erdoğan, bu büyüme performansının bir tesadüfün eseri olmadığının altını çizdi. Küresel krizin az ya da çok dünyadaki bütün ülkeleri etkilediğini belirterek, "Elbette Türkiye'yi de etkilemiştir. Ben bunu hiçbir zaman reddetmiyorum. Türkiye küresel krizi başarılı bir şekilde atlatmıştır ve atlatmaya devam ediyor" dedi.

MALİ KURALLA YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

Mali kuralla yeni bir dönem başladığını kaydeden Erdoğan, bunun en çok sanayicinin işlerini kolaylaştıracağını, özel sektörün önünü rahatlıkla göreceğini söyledi. Özel sektöre güvendiklerini dile getiren Erdoğan, özel sektörün eliyle Türkiye'nin ekonomik büyümeyi sağlayacağına inandıklarını ifade etti.

REFERANDUM VE SEÇİMLERDEN DOLAYI BÜTÇE DENGESİNDEN ŞÜPHE DUYANLAR VAR

Yapılacak referandum ve seçimlerden dolayı bütçe dengesinden şüphe duyanların olduğunu belirten Erdoğan, gereksiz tedirginlik içinde olunduğunu dile getirdi. 2004 yılında mahalli seçimlerde öngörülen bütçe harcamasının 150 milyar TL olduğunu, bütçe gerçekleşmesinin 141 milyar TL, 2007'de milletvekili seçimlerinde bütçe harcamasının 205 milyar TL olarak belirlendiğini, 204 milyar TL olarak gerçekleştiğini, 2009'da mali seçimlerde ise bütçe harcamalarının 260 milyar TL iken gerçekleşen tutarın küresel kriz olmasına karşın 267 milyar TL olduğunu söyledi.

"GİDİP YOKSULUN KAPISINA VURDUNUZ MU?"

Türkiye'nin bol keseden dağıtan siyasetçileri gördüğünü ifade eden Erdoğan, "Bazıları çıkıyor yoksulluğa son vereceğiz. Biz göreve geldiğimizde Türkiye'de 17 milyon yoksul vardı. Şimdi bu rakam 10 kusur altına çıktı. Peki bunu nasıl yapacaksınız bunu söyleyin. Formülünüz ne kaynağınız ne? Gidip bir yoksulun kapısına vurdunuz mu? Bunu nasıl başaracaksınız. Türkiye'de siyasetin en büyük hastalığı işte maalesef budur; "bol keseden atan, kaf dağının ardındakini var eden, oy toplamak için ekonominin gerçeklerini görmezden gelen ama seçildikten sonra da vaatlerini unutan siyasettir'. Anayasa değişikliğine karşı çıkacaksın. Milletten bahsedip Anayasa mahkemesine gideceksin. Türkiye bu modelleri çok gördü" diye konuştu.

"TÜRKİYE ZAMANINDA SEÇİM YAPMAYA ALIŞMAK ZORUNDA"

Bir süredir erken seçimin dillendirildiğini kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin artık zamanında seçim yapmaya alışmak zorunda olduğunu ifade etti. Ekonomisinin sağlığı, sıhhati, huzur ve istikrarı için Türkiye'nin 4 yılda bir seçimi içine sindirmek zorunda olduğunu belirten Erdoğan, yurtdışında "erken seçim var mı" diye sorulduğunu dile getirdi.

"İŞSİZLİK TÜRKİYE'NİN ÖNCELİKLİ SORUNLARINDAN"

İşsizliğin Türkiye'nin öncelikli sorunlarından biri olduğunu anlatan Erdoğan, Şubat ayında işsizliğin yüzde 14.4'e gerilediğini dile getirdi. Genç işsizlik oranları göstergelerin çarpıtıldığının altını çizen Erdoğan, AB'de genç işsizlik ortalamasının yüzde 20 civarında olduğunu kaydetti.

İSTİHDAMA 7.3 MİLYAR TL'LİK DESTEK

Erdoğan, 2004 yılından bu yana istihdamı teşvik etmek için çıkarılan çeşitli yasalar kapsamında toplam 7.3 milyar TL tutarında prim teşviği sağlandığını, 6 milyon civarında sigortalının işveren priminin farklı derecelerde desteklediğini ifade etti. Özel sektördeki 8 milyon sigortalının yüzde 75'inin sağlanan teşviklerden faydalandığını kaydeden Erdoğan, mesleki eğitime 545 milyon TL kaynak aktardıklarını, bu programlardan 435 bin kişinin yararlandığını söyledi. İşsizliğin tek başına hükümetin gayretleriyle, girişimleriyle çözülecek sorun olmadığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Hiç kimse alınmasın, kimse küsmesin, darılmasın. Bu Türkiye'nin ortak meselesidir. İşsizliğin neticesinde ortaya çıkan toplumsal sorunlar hepimizi olumsuz etkiliyor. Biz bu meseleyi dayanışma ile çözeriz" dedi.

"DEMOKRASİ İLE EKONOMİ AT BAŞI GİDİYOR"

Demokrasi ile ekonominin at başı gittiğini kaydeden Başbakan Erdoğan, "Birisi ileri, birisi geri bu iş yürümez. Araştırdığınız zaman kalkınamayan ülkelerin altında bunu görürsünüz. Temel hak ve özgürlükler noktasında eğer bir ülkede durum gerçekten iyi değil ise o ülkede ekonominin de ileri gitmesi zaten mümkün değil. Ama her ikisi de at başı gidiyorsa orada süratle o başarı sağlanacaktır" dedi.

"BÜROKRASİ DEMOKRASİYE YÖN VERMİYOR"

Bürokrasinin demokrasiye yön vermediğini, demokrasinin bürokrasiye yön verdiğine dikkat çeken Erdoğan, idarenin halka değil, tam tersine halkın idareye yön verdiğini, meselenin bu olduğunu kaydetti. Erdoğan, "Bunun sağlanmadığı, halk iradesinin, millet egemenliğinin tesis edilmediği, demokrasinin tüm kurallarıyla işlemediği bir ortamda elbette ekonomik bir kalkınmadan da söz edilemez. Siyasetle ekonomi arasında, demokrasiyle soframızdaki ekmek arasında, anayasa ile cebimizdeki gelir arasında bağlantı kuramayanlar, açık söylüyorum siyaset okuryazarı olmayanlardır" diye konuştu.

"ANTİDEMOKRATİK YASALARLA TÜRKİYE BİR YERE VARAMADI"

Darbe anayasasıyla, antidemokratik yasalarla, bürokratik oligarşiyle, üstünlerin hukukunu tercih edenlerle Türkiye'nin bugüne kadar bir yere varamadığının altını çizen Erdoğan, bundan sonra da bir yere varamayacağını söyledi. Erdoğan, "Öyleyse yapmamız gereken üstünlerin hukukunu korumak değil, hukukun üstünlüğünü korumaktır. Bunun mücadelesini hep birlikte vermeye mecburuz. Tabii üzerlerinde hiçbir sorumluluk taşımayanlar, millete hesap verme gibi bir yükümlülüğü olmayanlar tamamen keyfe keder şekilde bu ülkenin ekmeği üzerinde tasarrufta bulunabiliyor" dedi.

"HİÇ BİR HAK ULUFE OLARAK MİLLETE SUNULAMAZ"

Hiçbir demokrasinin antidemokratik yollarla inşa edilemeyeceğine dikkat çeken Erdoğan, hiçbir hakkın ulufe olarak millete sunulamayacağını dile getirdi. "Darbe ile demokrasi olmaz, darbe ile demokrasi gelmez" diyen Erdoğan, darbe anayasası ile Türkiye'nin daha yüksek demokrasi standartlarına erişmesinin mümkün olamayacağını dile getirdi.

"ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ PARTİ ÇIKARLARI İÇİN YAPILMADI"

Anayasa değişikliğinin şahsi çıkarları, parti çıkarları için yapılmadığını belirten Erdoğan, "Bu, ülkenin, milletin, bizim ortak çıkarlarımız içindir. Ama öte yanda bakıyorsunuz statükoyu korumak için darbe anayasasına sarılan, "istemezük', "yaptırmayız' diyen içe kapanmacı, statükocu bir anlayışı savunanlar var" dedi.

"28 YILDIR ANAYASAYI TARTIŞIYORUZ"

28 yıldır Türkiye'nin anayasayı tartıştığını kaydeden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: "Biz her türlü riski göze aldık ve 22 Temmuz'da milletin bize verdiği emanetin hakkını yerine getirerek, anayasada 28 yılın en büyük, en kapsamlı değişikliğini gerçekleştirdik. "Yeniden bir anayasa yapalım' dedik. 27 maddelik bir değişiklik sürecinde nelerin yaşandığını gördük. Daha öncesinde başlattığımız girişimlerin nasıl önünün kesildiğini gördünüz. Tüm toplumun ittifak ettiği maddelerde bile muhalefetin nasıl ön kestiğini, ön kesmek için nasıl ittifak halinde çalıştığını gördünüz. Biz elimizi taşın altına koyduk. Bedenimizi koyduk. Milletin hayır dualarıyla bu işi belli bir noktaya getirdik. Şimdi söz millette."

"İRTİCANIN TARİFİNİ KİMSE BAŞKA YERE SAPTIRMASIN"

Konuşmasında Atatürk'ün "Hakimiyet-i milliyeye karşı çıkmak irticadır" sözüne atıfta bulunan Başbakan Erdoğan, milli egemenliğe karşı çıkmanın irtica olduğunu söyledi. Erdoğan, "İrticanın tarifini kimse başka yere saptırmasın, işin aslı budur" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA