• Konya5 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan sert üslup kullanmadı
12 Kasım 2009 Perşembe 18:34

Başbakan sert üslup kullanmadı

Meclis Başkanlık Divanı Üyesi ve AK Parti Konya Milletvekili Harun Tüfekçi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis Başkanı'na karşı sert bir üslup kullanmadığını vurgulayarak
Meclis Başkanlık Divanı Üyesi ve AK Parti Konya Milletvekili Harun Tüfekçi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis Başkanı'na karşı sert bir üslup kullanmadığını vurgulayarak, "Orada azarlayıcı bir ifade kullanılmadı, biraz sitemvari konuşuldu" dedi.
TBMM Başkanlık Divanı üyesi Tüfekçi, Meclis'te basın toplantısı düzenleyerek 10 Kasım'daki demokratik açılım görüşmeleri sırasında yaşanan tartışmalar üzerine Genel Kurul'a verilen arada Meclis Başkanı ile Başbakan arasında geçtiği iddia edilen diyaloglara açıklık getirdi. Tüfekçi, görüşmelere ara verildiğinde Divan odasında Meclis Başkanı Şahin, Divan üyeleri, AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve İçişleri Bakanı'nın bulunduğunu, bu sırada Başbakan Erdoğan'ın odaya girerek, 'Grup Başkanı sıfatı ile toplantıya katılabilir miyim?' diye sorduğunu anlattı. Tüfekçi, Şahin'in 'Elbette sayın Başbakan' dediğini ve odada bulunanların Başbakan'a yer gösterdiklerini söyledi. Başbakan'ın özellikle CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu'na dönerek CHP grubundan pankart açılmasının iç tüzüğe uymadığı düşüncesini açıkladığını dile getiren Tüfekçi, Kılıçdaroğlu'nun da pankart açılacağından haberinin olmadığını ve bunu tasvip etmediğini söylediğini kaydetti. Tüfekçi, "Bazı basın yayın organlarında iddia edildiği gibi sayın Başbakanımız, hiçbir şekilde Meclis Başkanımıza sert veya azarlayıcı bir tarzda ifadede bulunmamıştır. Bu sabah CHP'li Divan üyesi Yaşar Tüzün'ün Divan odasında geçtiğini iddia ettiği ifadeler tam anlamıyla gerçeği yansıtmamaktadır. Sayın Tüzün'ün yorum içerikli açıklamaları da Divan odasında geçen konuşmaları objektif bir şekilde yansıtmadığına işaret etmektedir" şeklinde konuştu.
Açıklamalarının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Tüfekçi, 'CHP'li Tüzün'ün ifadelerinin tümü yalan mı?' sorusu üzerine Tüzün'ün Oktay Vural ile İçişleri Bakanı arasında geçtiğini söylediği diyalogların doğru olduğunu ancak Başbakan Erdoğan'ın hiçbir şekilde Meclis Başkanı'na sert bir üslubunun olmadığını belirtti. Olaya yakından şahit olduğunu dile getiren Tüfekçi, basındaki haberleri hayretle karşıladığını ifade etti.
Tüfekçi, bir soru üzerine Başbakan Erdoğan'ın özellikle Kılıçdaroğlu'na 'pankart olayı iç tüzüğe uyuyor mu?' diye sorduğunu, herhangi bir şekilde sert üslup kullanmadığını kaydetti. Tüfekçi, "Divan odasında sert bir üslup kullanılmadı, karşılıklı sitemler dile getirildi" diye konuştu. Yaşar Tüzün'ün "çarpıtıcı" beyanlarının hoş olmadığını kaydeden Tüfekçi, Divan üyesi olarak bunu yapmaması gerektiğini belirtti.
Başbakan Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'na karşı nasıl bir üslup kullandığının sorulması üzerine Tüfekçi, Erdoğan'ın azarlayıcı bir ifade kullanmadığını, biraz sitemvari konuşulduğunu söyledi. Tüfekçi, açılan pankartları CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın salona getirdiğini belirterek, "Sayın Arıtman elinde birşeylerle içeri girdi. Onu hissettim ama belki konuşma yapacaktır diye düşündüm. Bu pankartları sayın Arıtman dağıttı. Bunu gözlerimle gördüm" diye konuştu. Tüfekçi, iç tüzük kurallarını uygulamanın
Meclis Başkanı'nın takdiri olduğunu vurguladı.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA