• Konya6 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan öğretmenleri kabul etti
23 Kasım 2010 Salı 16:49

Başbakan öğretmenleri kabul etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla 81 ilden gelen öğretmenleri kabul etti.
Erdoğan, Başbakanlık Yeni Bina'daki kabulünde yaptığı konuşmada,öğretmenliğin, toplumun kültüründe, medeniyetinde çok önemli bir yeriolduğunu belirterek, bu müstesna yeri korumanın, bunu geleceğetaşımanın, herkesin görevi olduğunu söyledi.

''Ben şu anda huzurlarınızda bir Başbakan olarak konuşmaktan öte, birbaba olarak konuşuyorum'' diyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:
''Bir baba olarak konuşurken de gerek çocuklarımın yetişmesinde, gerektorunlarımın yetişmesinde, sizlerin emeğine olan saygımı, sizlere olansaygımı özellikle vurgulamak istiyorum. Çünkü, insanı en ideal birşekilde biçimlendirmek, dolaysıyla geleceği inşa etmek çok çok kutsalbir görevdir. Ve bunu sizler icra ediyorsunuz. Bu yönüyle milletçe herbirinize şükran ve minnet borcu yüklü olduğumuzu, ben burada bir kezdaha hatırlatmak istiyorum. Bugün Meclisteki grup toplantımda da ifadeettim; biz üç insanın elini öperiz.

AYAKLARINI DA ÖPERİM

Biz, bir annenin elini öperiz, hatta benim huyumdur, zaman zaman annemin ayaklarının altını da öperim. Çünkü orada çok farklı bir zenginlik var, cennet var orada onun için. Babanın elini öperiz, bir de öğretmenimizin elini öperiz. Bunun ne kadar anlam yüklü olduğu ortada ve her birimizin nezdinde, anne, babalarımız kadar en azından yüksek bir makama sahiptir öğretmenlerimiz. Tarihimize baktığımızda kıtaların karşılarında elpençe divan durduğu nice hükümdarın, nice  sultanın, öğretmeninin önünde eğildiğini, bilginin önünde acziyetlerini ifade ettiklerini görürsünüz. Hiç kimsenin önünde diz çökmeyen kudretli idarecilerin, öğretmenlerinin önünde dize geldiklerini görürsünüz."

Image

''EĞİTİME ÇOK FARKLI BİR YER AYIRDIK''
 Erdoğan, 2002 yılı sonunda Türkiye'nin idaresini ciddisorunlar ciddi imkansızlıklar içinde devralmalarına rağmen, eğitime çokfarklı bir yer ayırdıklarını vurgulayarak, ''Cumhuriyet tarihimizin enkapsamlı, köklü, en farklı yatırımlarını gerçekletirdik. Yola çıkarkenkendimize 4 öncelik belirledik. Birici sıraya eğitimi, ikinci sırayasağlığı, üçüncü sıraya adaleti, dördüncü sırayla emniyeti koyduk. Vegörüldüğü gibi o günden, bugüne bu konularda asla taviz vermedik. Çünkü, Türkiye'yi bu dört temel taş üzerinde yükseltebileceğimize inanıyorduk. Demokratik, laik sosyal bir hukuk devletinin kapsamını bu temel taşaslında teşkil ediyordu. Adaletse burada, sosyal devletse burada,hukuksa burada, ilimse burada'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, 2005 yılından itibaren hazırladıkları her bütçedeeğitime ayrılan pay diğer tüm kalemlerin üzerinde gerçekleştirdiklerinianımsatarak, şöyle konuştu:

Image

''8 yılda şu anda 159 bin derslik açtık. 750 bin bilgisayarı şu anakadar okullarımıza gönderdik. FATİH Projesini ile birilikte artıkokulları, tek tek sınıfların, bilgisayarla, internetle buluşturuyoruz ve kara tahtadan, artık akılı tahtaya geçiyoruz. Artık sınıflarda yerinialacak olan dizüstü bilgisayar ve projeksiyon cihazlarında kullanılmaküzere yazılım üretme çalışmalarını da başlattık. 608 bin öğretmenizi de 3 yıl içinde  hizmet içi eğitimle bu yazılımları kullanır hale inşallahgetiriyoruz. Sınıflardaki öğrenci sayılarının azaltılması konusundakihedefimiz 30 öğrencidir, 30 öğrencinin altına düşeceğiz. Çünkü, şahsenben 110 kişilik sınıflarda okudum. En iyi okuduğum zaman 70 kişiliksınıftı. Ve biz göreve geldiğimiz zaman buna benzer sınıflar vardı. Amaartık bunlar büyük ölçüde yok oldu. Dün Ulaştırma Bakanıma da talimatıverdim. 300 bin derslik hedefliyoruz, bu 300 bin dersiliği de inşallahgerçekleştireceğiz. 2002 yılında 635 lira olan öğretmen maaşı bugün 1809 liraya ulaştı. Bu, yüzde 185 oranında bir artıştır.''  
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA