• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan müjdeyi verdi
10 Kasım 2010 Çarşamba 11:52

Başbakan müjdeyi verdi

Borçların yeniden yapılandırılması konusunda Başbakan Erdoğan: 'Hedefimiz en geç arefe günü açıklamak.'dedi...
 Başbakan Erdoğan, Esenboğa Havalimanı'nda, Güney Kore ve Bangladeşziyaretleri öncesinde yaptığı açıklamanın ardından soruları yanıtladı. ''Borçların yeniden yapılandırılmasın konusundaki çalışmalar neaşamada?'' sorusunda da Erdoğan, ''Hedefimiz arife günü en geç bunuaçıklamak, yeniden yapılandırma ile ilgili olarak. KKDF ile ilgili konu ise bildiğiniz gibi o yüzde 15 idi bunu 15'den 10'a indirmiştik. Tabii bu faizdeki yeni gelişmeler sebebiyle de bunu tekrar 10'dan 15'eçıkardık. Aslında bu son gelişmeler noktasındaki mali disiplin ve mevcut dünyadaki finansal krizi de değerlendirmeye almak suretiyle attığımız bir adımdır ama şartlar daha farklı, olumlu bir şekilde gelişmesihalinde bunu yeniden ele almamız da mümkündür'' yanıtını verdi.


Bir gazetecinin, ''Siz yükseköğretimdeki başörtüsü sorunu ile ilgiliadımı ve seçim sonrası yapılacak Anayasa değişikliklerini işaretetmiştiniz ama tartışma özellikle ilkokul boyutu çerçevesinde devamediyor. Geçen gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ünbir açıklaması oldu. İlkokula türbanla girenlerle ilgili bunun doğruolmadığını söyledi. İlkokuldaki bir öğrencinin buna karar veremeyeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı da bunu destekler  açıklamalar yaptı. MilliEğitim Bakanı da mevzuatta böyle bir düzenlemenin olmadığına dikkatçekmişti. Sizin bu konudaki görüşünüzü merak ediyorum?'' şeklindeki soru üzerine Erdoğan, şunları söyledi:


''Bütün bu konularla ilgili olarak özellikle milletvekili seçimlerininsonrasını ben çok önemsiyorum. Yeni anayasayı çok önemsiyorum. Ve buyeni anayasa ile birlikte aslında bu tür soru işaretlerinin netliğekavuşacağı düşüncesindeyim ve biz halkımızla bütünleşmek suretiyleinşallah bu soruları netliğe kavuşturmanın da mücadelesini vereceğiz.Ben Özgürlüklerin tanımı noktasında bireysel açıklama yapma noktasın dadeğilim. Çünkü, özgürlüklere olan inancım çok farklı. Bunu da kararmercinde olan özellikle yargı kesimiyle paylaşmanın ne kadar zorolduğunu geçmişte de maalesef gördük. Onun için bu süreç inanıyorum kimilletvekili seçimlerinden sonra... Çünkü, ben bu konuda daha öncekonuşmayacağımı söyledim. Yeni anayasayı hazırlayacağız ve Meclis'teisteriz ki en geniş manada mutabakatla bunu çıkaralım. En genişmutabakatla da bunu çıkardığımız takdirde artık zaten bu türaçıklamalarda da yer kalmayacaktır.''
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA