• Konya25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan konuştu dünya dinledi
28 Mayıs 2010 Cuma 18:25

Başbakan konuştu dünya dinledi

Başbakan Erdoğan, Brezilya'nın başkenti Rio'da 3. Medeniyetler İttifakı toplantısında yaptığı konuşmada nükleer silahsızlanmaya vurgu yaptı.

Erdoğan: "İspanya ve Türkiye Başbakanları olarak 2005 yılında BM bünyesinde başlattığımız Medeniyetler İttifakı girişimi farklı kültür ve medeniyetlerin barışabileceklerini özellikle biliyor ve buna dayanarak bu yola çıktık. Bu sürece destek veren Sayın Banki Moon'a en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Dillerin, medeniyetlerin ve kültürlerin ortaya koydukları farklılıkları yaşatmak yine bu dinlerin ve medeniyetlerin ortak çağrısıdır. Kur'anı Kerim'de yüce Yaratıcı 'Ey insanlar sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Birbirinizle tanışasınız diye sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Farklılıklara sahip olmak nasıl insanlığın gereği ise birarada yaşamak ta insanlığın gereğidir. Şu hususların altını çizmek istiyorum. İnsan kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa başkalarına da öyle davranmalıdır. Sevilmek isteyen sevmelidir, hürmet görmek isteyen hürmet etmelidir. Doğruyu duymak isteyen doğruyu söylemelidir. Adalet isteyen adaletle muamele etmeli eşitliği savunan eşit davranmalıdır.

Sen sana ne sanırsan başkasına da onu san. 4 Kitabın manası budur eğer var ise. Tarih boyunca doğu ile batıyı, müslümanlarla hristiyanları ayrıştıran en büyük çatışmaların haçlı seferleri olduğu iddia edildi. Evet doğu ile batının, müslümanlarla hristiyanlaranı karşı karşıya geldiği savaşlardır. Haçlı seferleri insanların birbirini tanıdığı, ittifaklar kurduğu çok yoğun şekilde bilim ve sanat dalında alışverişte bulunduğu dönemlerdi. Bunlarda çatışmadan ziyade kültürlerin izi kalmıştır. Musikilerimizden, yemek kültürümüze kadar birbirimize benzeyen ortak unsurlar vardır. İslami terör olmaz. İslam ile terör kelimeleri yan yana gelemeyecek kadar birbirine zıt ve karşıttır.

Körü körüne batı düşmanlığı ne kadar yanlışsa İslamı terörizmle yanyana anmakta o kadar yanlıştır. Adalet evrensel bir ilkedir. Tutarlı bir biçimde uygulandığı zaman bir anlam ifade eder. İstanbul'un güvenliği huzur ve refahı Rio'nun güvenliği ve refahından ayrı düşünülemez. Bizim Kudüs için ortaya koyduğumuz tavır Adaleti, hakkaniyeti vicdanı öne çıkaran bir tavırdır. Biz İran'da Irak'ta ölen çocuklara gözyaşı döktüğümüz gibi Şili'de hayatını kaybedenler için de gözyaşı döktük ve döküyoruz.

İşte değerli dostum Başkan Lula ile birlikte Tahran'a biz bunun için gittik. Ben komşu olarak oradaydım. Sayın Lula ta 14 saatlik mesafeden oraya uçarak geldi. Acaba biz neden orada buluştuk. Çünkü dünya barışı içindi. Dünya barışını hiçbir zaman nükleer silahları yaymak suretiyle inşaa edemeyiz. Tahran'da İran'da bir nükleer silahın olmasına yönelik konuşanlara baktığımızda veya olmamasını isteyenlere baktığımızda hepsinde nükleer silahlar var. Biz Brezilya yasasına koymuş hayır diyor bizim zaten böyle bir derdimiz yok, bölgemizde de böyle birşey istemiyoruz. Hadi bu konuda konuşanlar kendi ülkelerindeki nükleer silahı kaldırıp insanlık için barışı versinler müjde versinler. Bunu yapabiliyor muyuz? Bunu yaparsanız gerçekçi olduğunuza inanırsınız. Bal bal demekle ağız tatlanmaz. Balı yerseniz ağız tatlanır mesele budur. Yani yaşamadığınızı lütfen söylemeyiniz. Yaşadıklarınızı söyleyiniz ki tesiri olsun.

Herkesin masada bir yeri olması gerektiğine inanıyoruz. Bunun için İran'daki buluşmayı bir zafer olarak görüyoruz. Bilim, sanat, iklim değişikliği, göç, medya sorumluluğu, azınlık hakları, çoğulculuk, STK'ların rolü ve geliştirilen projeler dünyamızın acil sorunlarına kalıcı çözümler bulmayı hedeflemektedir. Rio'dan bütün dünyaya tek yürek halinde çağrıda bulunuyor ve diyoruz ki gelin hep birlikte dünyaya sahip çıkalım. Dünyamızın acil sorunlarına hep birilkte çözüm bulalım. Fakirliğe karşı beraber çözüm bulalım. Dünyamızı bütün nükleer silahlardan arındıralım. Salgın hastalıklara karşı elele verelim.

Gelin mağdur olan tüm bölgelere coğrafyalara elimizi uzatalım. Gerginliğin olduğu bir dünya değil dayanışmanın olduğu bir dünya için çalışalım. Onlar arasında din, dil, ırk, refah seviyesi diye hiçbir ayrım göstermeden hepsine birden kucak açalım ve burada adalet,hak,hukuk,refah özgürlük herkes için olmalıdır. Ancak o zaman aydınlık geleceğe doğru yol alabiliriz.

Medeniyetler ittifakı 3. forumunun yeni işbirliklerine fırsat sağlamasını diliyorum. Girişime tam destek veren Ban Kimun'a bir kez daha teşekkür ediyorum. 3.Zirve'nin ev sahipliğini yapan Brezilya'ya ve 4. Forum'a ev sahipliği yapacak Katar'a da sevgi ve saygılarımı sunuyorum' dedi.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA