• Konya18 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan, grup toplantısında konuştu
26 Ekim 2010 Salı 13:04

Başbakan, grup toplantısında konuştu

Başbakan Erdoğan, 'Cumhuriyetin sahibi olmak noktasında hiç kimsenin hiç kimseye üstünlüğü yoktur ve olmaz' dedi.
Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, cumhuriyetin erdemli bir yönetim biçimi, erdemli bir toplum inşa etmek için ortayakonmuş bir irade ve vizyonunu sonucu olduğunu kaydetti. Erdoğan, ''Buiradeye zincir vurmak, otoriter eğilimlere ve bunlar vasıtasıyla baskı almak isteyen yönetimler bu milletten her zaman gereken dersialmışlardır. Aynı şekilde bu iradeyi vesayet almak, küçümsemek, yoketmek isteyen karanlık odaklar, çeteler ve zümrelerle de her zamanmilletimizden gereken cevabı almışlardır'' diye konuştu.

İstiklal vedemokrasinin milletin değiştirilemeyecek karakteri haline geldiğiniifade eden Erdoğan, cumhuriyetin milletin karakterine en uygun yönetim biçimi olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

''Cumhuriyetin kuruluşundan nice zaman sonra ortaya çıkan, tarihine ve coğrafyasınayabancılaşmış zümrenin tamamen aksine, Cumhuriyet, sözde elitler tarafından, yani seçkinleri kendilerinden menkul belli bir zümretarafından değil; bizzat bu millet tarafından bu milletin tümunsurları tarafından kurulmuştur. Dolayısıyla Cumhuriyet asla ve aslabelli bir zümrenin, belli bir kitlenin, belli bir grubun rejime değil, bu milletin rejimidir. Sahibi de yalnızca bu aziz millettir.''

Cumhuriyetin ilanı öncesinde bu toprakların çok büyük acılara şahit olduğunuanlatan Erdoğan, Cumhuriyetin 87 yıllık süreçte güçlenerek, büyüyerek her alanda önemli mesafeler kaydettiğini, Cumhuriyet öncesi korkularıgeçersiz kıldığını kaydetti.

Erdoğan, Cumhuriyet öncesiayrışma, çatışma korkusunun bugün bir tehdit ve sindirme aracı olarakgörülmesinin ''Cumhuriyete ve onun ideallerine tamamen ters ve aykırıolduğunu'' ifade ederek, şöyle konuştu:

''Cumhuriyeti zayıf birvarlık olarak görüp, kendisine durumdan vazife çıkararak demokrasiyemüdahale edenler, tarihimiz boyunca her zaman Cumhuriyetimize en büyük zararı verenler oldular. Ülkenin birliğini ve bütünlüğünün tehditaltında olduğu bahanesiyle demokrasiye gölge düşürenler, siyaseti vesiyasetçiye devre dışı bırakmaya çalışanlar ekonomiye de dış politikaya da iç politikaya da en büyük kötülüğü yaptılar. Cumhuriyetikorumak adına, aslında onlar bir korku cumhuriyeti oluşturdular.Tehlikede olan cumhuriyet rejimi değil, bu korkulardan nemalanançevrelerin imtiyazları oldu.

Cumhuriyetin sahibi olmak noktasında hiç kimsenin hiç kimseye üstünlüğü yoktur ve olmaz. Bu ülkeninbürokratı, hakimi, savcısı, askeri, polisi ne kadar bu cumhuriyetinsahibi ise bu ülkenin işçisi, köylüsü, esnafı, sanatkarı, sokaktakivatandaşı da bu cumhuriyetin en az o kadar sahibidir ve sevdalısıdır.''

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Ankara Yolu’nda zincirleme kaza!
  • Beyşehir’de ay yıldızlı kavşaklar dönemi
  • AK Parti Milletvekili Recep Konuk Beyşehir'de
  • En yüksek viyadük inşaatına yolcu ilgisi
  • Cinayet sanığı kuzen: Tüfek yere düşüp ateş aldı

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA