• Konya14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan: Esed Zaman Kazanıyor
17 Nisan 2012 Salı 13:52

Başbakan: Esed Zaman Kazanıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de esir tutulan iki gazeteci için Suriye'ye çağrıda bulundu. Erdoğan, Esed'in de zaman kazanmaya çalıştığını belirtti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu.

İşte Başbakan'ın konuşmasından satırbaşları:

YENİ TEŞVİKPAKETİ

Yeni teşvik sistemi ile önümüze büyük hedefler koyduk. Büyük ölçekli, stratejik yatırımları bu sistemle destekleyeceğiz.

İl bazlı teşvik sistemine geçiş yaptık. Teşvik uygulama haritasında illerimizin konumları tamamen bilimsel verilerle tespit edilmiştir. Siyasi kayırma, öteleme kesinlikle yoktur. Ayrıca illerimizin yerleri de statik değildir. Bu illerin durumlarında ilermele yada gerileme olursa teşvik sıralamasında yerleri değişebilir.

Birileri diyor ki 'Tunceli neden 6. değil de 5. bölgede' diye ortalığı velveleye vermeye çalışıyor. Bunlar Tunceli'ye seçimden seçime gitikleri için Tunceli'ye neler yapıldığını görmüyorlar.

Yeni teşvik sistemi 1 Ocak 2012'den itibaren geçerli olacak. Ülkemiz, milletimiz ekonomimiz için hayırlı olmasını diliyorum.

DARÜŞAFAKA'DA DEĞİŞİKLİK

Geçtğimiz hafta Banşkanı olduğum Darüşafa Vakfı'nın Genel Kurulu'na katıldım. Burada bazı düzenlemelerde bulunduk. Tüzük gereği sadece yetimleri alan kurum bundan sonra annesi ölmüş öksüz çocukları da bünyesinden okutacak. Yine o günün şartlarında sadece "Türk ve İslam" olma seçeneğini kaldırıp Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olma şartını getirdik. Bundan sonra inanıyorum ki Darüşafaka üniversitesini de kurup bu ülkenin geleceği gençleri yetiştirecek.

SİNCAN GEZİSİ

Geçtiğimiz haftaki Çin gezimizde Sincan Özerk Bölgesi'ndeki kardeşlerimizi ziyaret eden ilk Türk Başbakan olduk. Buradaki kardeşlerimizin hepinize sevgi ve selamlarını da getirmiş olduk.

İKİ TÜRK GAZETECİ

Bakın iki Türk gazeteci halen Suriyelilerin elinde ve bırakılmalıdır. Bu arkadaşlarımız derhal bırakılmalı.

ESED ZAMAN KAZANIYOR

Suriye'de sorunun ertelenmesi, dondurulması yeni vahşet görüntüleri için Esed yönetimine zaman kazandırmaktadır. Suriye yönetimi şu anda zamana oynamaktadır. Ateşkes konusunda her ne kadar umutsuz olsak da bekleyeceğiz ve Suriye'deki kanın durması için çaba sarfedeceğiz..

28 ŞUBAT SÜRECİ


AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Hiçbir güç, hiçbir kurum, hiçbir makam TBMM'nin ve millet iradesinin üzerinde değildir. TBMM'nin ve millet iradesini çiğnemek, hiç kimsenin hakkı da değildir, haddi de değildir. 27 Mayıs'ta 12 Eylül'de, 28 Şubat'ta TBMM'yi yok sayanlar, kendi iradelerini millet iradesinin üzerinde görenler, bu ülkeye ve bu millete kötülüklerin en büyüğünü yapmıştır'' dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 28 Şubat sürecinde atılan manşetlere değinerek, ''İnançlarımıza hakaret eden, tahrik senaryolarında başrol oynayan, emirle manşet atan, yazı yazan, her gün ekranlarından milletin üzerine pislik boca eden o bazı yayınlara metanetle sabrettik. İşte bugün, sabrın selamete erdiği gündür. Bugün mazlumun ahının aheste aheste çıktığı gündür. Bugün adaletin tecelli ettiği, bağımsız yargının hiçbir baskı olmadan vazifesini yerine getirdiği gündür. Bugün demokrasinin de milli iradenin de TBMM'nin de anlam kazandığı, güç kazandığı gündür'' dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gençlere ve çocuklara seslenerek, ''Biz demokrasiye, milli iradeye nasıl sahip çıktıysak, sizler de aynı şekilde onlara sahip çıkacaksınız. Siz darbeye çanak tutanları, alkış tutanları, şapkasını alıp gidenleri değil, her ne pahasına olursa olsun, demokrasiyi, milli iradeyi savunanları örnek alacaksınız'' dedi.

SİYASETİ RANT ARACI OLARAK GÖRÜYORLAR

Başbakan'ın muhalefet eleştirileri:

Hafta sonu Tekirdağ kongremizde partimizin 28. il kongresini tamamlamış bulunuyoruz. Bizim kongrelerimize makam hırsı değil havalarda uçuşan sandalyeleri yumruklar değil kardeşlik, muhabbet ve samimiyet damgasını vuruyor. Biz siyaseti birilerinin gördüğü gibi makam ve rant dağıtma aracı olarak görmüyoruz.

Birileri için siyaset kendisine, belli kesimlere rant sağlama aracı olmuş. Bunlar yüzünden siyaset kurumu yıllar boyunca kirletilmiştir. Biz ancak hayırda yarışırız. Siyaseti rant aracı olarak görenlerin il kongrelerinde nasıl bir manzara sergilendiğini görüyorsunuz.

Genel başkanları bize yolsuzluk çamuru atarken kendi partilerinde alttan alta neler olduğunu görmüyorlar. Antalya Belediye Başkanı'nın açıklamalarını okumuşsunuzdur. Kendi il ve ilçe belediyelerinde birbirlerini yolsuzlukla itham edenler bize çamur atıyor.

CHP YOLSUZLUK GÖRMEK İSTİYORSA KENDİ PARTİSİNE BAKSIN

Onlar baktıklarında para, ihale, rant görüyor. Rant hırsı bürümüş olanlardan başka bir şey görmelerini beklemek de haksızlık olur. CHP'li yöneticilere yolsuzluk görmek istiyorlarsa kendi partilerine ve aynaya bakmalarını özellikle tavsiye ediyorum.

SAĞLIKTA GÖRÜLMEMİŞ DEVRİM YAPTIK

Sağlıkta cumhuriyet tarihinde görülmemiş devrim gerçekleştirdik. Helikopter ambulanslara varıncaya kadar hepsini uygulamaya aldık. İnsana verdiğimiz değerin en önemli iddialı ispat edilmiş uygulamasıdır yaptıklarımız. Birileri laf üretir, biz ise iş üretiriz

81 vilayetin hepsinde de hastanelerimizi daha güzel hale getiriyoruz.

Adalette biz şu anda fiziki altyapıda önemli adımlar attık. Adalet sarayları herkese dudak uçuklatıyor. İnsaf be kardeşim. Bir insan bakar bunları görmüyor musunuz?
Yolsuzlukların olduğu bir iktidar olsa bunların hangisi yapılabilirdi.

SEN HİÇ YHT'YE BİNDİN Mİ?

Sadece ulaşımda Cumhuriyet tarihinde 6100 km bölünmüş yol yapılmışken 9,5 yılda 15 bin km bölünmüş yolu sığdıran bir iktidar var.

Sen hayatında hiç Yüksek Hızlı Tren'e bindin mi? Bunlar herhalde eşantiyonla olmadı.

Tavsiye ederim, kullan, onunla git. Rahat edersin.

GİRME BOĞULURSUN

2013'te Boğaz'ın altında tüp geçit yapılıyor. Girme boğulursun. Buna da çok dikkat et.

Bunlar yolsuzlukların olduğu iktidarda olur mu?

2 km'lik raylı sistem açılışı yapıyor. Orada esip gürlüyor. İzmir'de Piriştina döneminde başlayıp da yürüyemeyen raylı sistem için bizden destek istediniz de Ulaştırma Bakanlığını dahil ettik. Burada Ulaştırma Bakanlığı'nın çok ciddi katkısı var. Sana kalsa bunlar bitmezdi. Ama biz burası CHP'li belediye demedik. Benim halkım var orada.

BİZİM BANKALARA BİRŞEY OLMADI

Bizden önceki iktidarın hali ortada. Ziraat Bankası gibi bir banka batırılıyordu. Ama şimdi Ziraat da Halk Bankası da Avrupa'da önemli bir konumda.

Yolsuzlukların olduğu bir iktidar olsaydık ABD'de bankalar batarken bizimkiler de batardı. Bize bir şey olmadı.

YOLSUZLUK YAPANI YANIMIZDAN UZAKLAŞTIRIRIZ


Bize atmak istedikleri çamur kendi elleri yüzlerine bulaşacak.

AK Parti'ye yolsuzluk yaklaşmadı.

Böyle bir şey olursa kim olursa olsun gözünün yaşına bakmaz onu yanımızdan uzaklaştırırız.

ATATÜRK'ÜN 2 TELGRAFI

TBMM bundan 92 yıl önce 23 Nisan 1920'de bir cuma günü açılmıştı. O tarihten itibaren Meclis milli iradenin temsil yeri olmuştur

Atatürk'ün telgrafını kısaltarak aktarmak istiyorum. 21 Nisan 1920'de şunları söylüyor.

''21 Nisan 1920. allahın yardmıyla Nisan'ın 23. Cuma günü vuma namazını müteakip Ankara'da Meclis'te kürşat edilecek (açılacak), vatanın istikbali gibi en mühim hayati vazifeleri ifa edecek olan Meclis'in açılışını cumaya rastlatmakla o günü nimetinden istifade edilecke, cuma namazı kılınacak, Kuran'ın nurlarından ve namazdan güç kazanılacaktır. Namazdan sonra Meclis'in toplanacağı yere gidilecek, bir dua okunacak ve kurbanlar kesilecektir. İl merkezinde valinin düzenleyeceği üzre hatim indirilmeye başlanacak, cuma günü namazdan sonra Meclis'in toplantı yerinin önünde okunup bitirilecektir.Cenabı Hak'tan bizi muvaffak kılmasını niyaz ederiz. ''

Bu telgraftan bir gün sonra ise şunu yazıyor:

''22 Nisan 1920. Dakika tehir edilmeyecektir. Bütün illerle, bağımsız sancaklara, kolordulara... Nisan'ın 23. cuma günü Meclis açılıp çalışmaya başlayacağından bu tarihten itibaren bütün asker ve sivil makamların ve tüm milletin başvuracağı merci Meclis olacaktır.''

Yani darbeler değil milletin iradesi olacaktır.

HİÇ BİR GÜÇ TBMM'NİN ÜZERİNDE DEĞİL

23 Nisan'ın yıldönümü arifesinde şunun altını kalın harflerle çiziyorum. Hiçbir güç, hiçbir makam TBMM'nin üzerinde değildir.
TBMM'nin ve millet iradesini çiğnemek ya da küçümsemek hiç kimsenin hakkı değildir.

28 ŞUBAT SANIK SANDALYESİNDE

27 Mayıs'ta, 12 Eylül'de, 28 Şubat'ta millet iradesini yok sayanlar bu millete en büyük kötülüğü yapmıştır. Hiçbir müdahale Türkiye'yi ileri götürmemiş, geri götürmüştür.

Artık hiçbir ülkede hiç kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak.

27 Mayıs müdahalesi sanık sandalyesine oturmasa bile mahşeri vicdanda mahkum olmuştur. 12 Eylül müdahalesi bugün sanık sandalyesinde. Aradan 1000 yıl değil 15 yıl geçmiş olsa da 28 Şubat bugün sanık sandalyesinde.

CEZAEVİNE O TALİMATLA GİRDİM


Ana muhalefetin genel başkanı 'AK Parti bu darbelerden hangi zararı gördü' diyor. Önce benim milletim zarar gördü, Ak Parti'nin genel başkanı da belediye başkanıyken cezaevine o talimatlarla girdim. Yoksa bir şiirden dolayı bir belediye başkanı hapse atılır mı?

Türkiye'de demokrasi güç kazandı. Türkiye'de artık hukukun üstünlüğü egemen olmuştur.

YUMRUKLARIMIZI SIKAR, DUDAKLARIMIZI ISIRIRDIK.. SABRETTİK...


28 Şubat'ın en ağır, en sisli günlerinde bütün arkadaşlarım oturur, konuşurduk. Defalarca yumruklarımızı sıkar, dudaklarımızı ısırır, ya sabır derdik, Allah mazlumun yanında derdik.

Biliyorduk ki Türkiye genelinde niceleri dişlerini sıktı.

Ama büyük bir dirayetle sabrettiler. Kamudaki memur kardeşim de belediye başkanları da başörtülü kızlar da, sanayiciler sabretti. Hepsi fişlenmişti.

Emirle manşet atan, emirle yazı yazan o bazı yayınlara metanetle sabrettik.

Hakkımızda jet hızıyla karar veren yargı sistemi karşısında sabrettik.

Milletin kaynaklarını hortumlayanlar karşısında sabrettik.

Bugün sabrın selamete erdiği gündür.

DEMOKRASİ ARTIK KESİNTİYE UĞRAMAYACAK

Diklenmeyecek ama dik duracaksınız. Darbeye alkış tutanları değil, şapkasını alıp gidenleri değil her ne pahasına olursa olsun demokrasiyi savunanları örnek alacaksınız.

Türkiye artık bundan sonra böyle karanlık dönemler yaşamayacaktır.

Demokrasi artık asla kesintiye uğramayacaktır.

İNTİKAM DUYGUSU İÇİNDE DEĞİLİZ


Biz hesaplaşma duygusu, intikam duygusu içinde değiliz. İntikam duygusuyla olduğumuzu söyleyenler büyük bir çelişki içindedir.

GÜL O ZAMAN DEVLET BAKANIYDI. MGK KARAR ALMAZ

Kılıçdaroğlu ''MGK kararlarına imza atanlar içinde Gül de vardı'' diyor. Sayın Gül herhalde gelip ifade verecektir'' diyor. Çamur siyaseti görmek isteyen varsa Kılıçdaroğlu'nun açıklamasına baksın. Cumhurbaşkanı Gül, ''Ben MGK'ya katılmadım. Kararlarda imzam yok'' dedi. Gül o zaman Devlet Bakanı. Dışişleri Bakanı değil. MGK karar almaz, tavsiye alır. Bakanlar Kurulu'nda geçmedikten sonra karar olmaz. Garibim bunları bilmiyor herhalde.

KILIÇDAROĞLU SEN 28 ŞUBAT'IN MAĞDURU DEĞİLSİN


Kılıçdaroğlu sen 28 Şubat'ın mağduru değilsin, görevinden alındığın halde 28 Şubat'ın yetkilileri tarafından yeniden göreve atanansın. İşte siz busunuz. Siz mağdur olduğunuz müdahaleden şikayet eder, çıkar sağladığınıza kol kanat gerersiniz.

Ben CHP'nin geçmişini hatırlatınca küplere biniyor

Genel başkan yeni ama zihniyet eski.

BOĞAZINA KADAR SUYA BATTI

Kılıçdaroğlu'nu daha fazla terletmeyeyim o bize lazım diyorum ama kendisi öyle ifadeler kullanıyor ki es geçmek mümkün değil.

Geçen hafta CHP'nin tartihin aklayacağım diye boğazına kadar suya battı. Ben ona 'Bu sular derin' dedim ama bizim söylediğimize kulak asmıyor

KUNUT DUALARINI AYET SANIYOR

Geçen hafta 'Kitaplanan 2 yasaktan biri Türkçe Namaz sureleri kitabı. İçeriğine baktım. Namazda okuduğumuz Kunut dualarının eksik olduğunu görüyoruz. Ayeti eksik yazarsanız tahrifat yapmış olursunuz.'' diyor. Belli ki sayın Kılıçdaroğlu Kunut dualarının ayet olmadığını bilmiyor.

Siz Kuran'ı süs olarak duvara asarsanız Kunut dualarını da ayet sanırsınız.

KILIÇDAROĞLU DİNİ KONULARA MERAK SALDI

Kılıçdaroğlu son dönemde dini konulara merak saldı. Doğrusu şevkini kırmak istemiyorum.

Sayın Kılıçdaroğlu tekrar tavsiye ediyorum. Bilginiz olmayan bu sularda kulaç atmayın. İstismar uygulamadığın bir şeyi yaşıyor gibi gösterme gayretidir.

Kuran'ın seçmeli olduğu bir dersi Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğini sanmam. E bakacağız. Yapacak mı yapmayacak mı?

BÖYLE BİR GENEL BAŞKANLA ALLAH CHP'YE SABIR VERSİN


Tarihini açıklamaya kalkma. Hz. Ali cenklerinin yasaklatılmasına ne diyeceksin? Biz onları okuyup güç buluyorduk. Bakalım buna nasıl kulp takacaksınız.

Böyle bir genel başkanla Allah CHP'ye sabır versin.

Böyle bir CHP darbelere alkış tutmaya devam der.
 
YORUMLAR
terör
ahmetyasin dursun
terör saldırıları,eylemleri,söylemleri hususlarında tıpkı saglık,haberleşme,ulaştırma hizmetlerinde oldugu gibi pozitif gelişmeler , söylemler , önlemler alınmasını beklemektediyiz.bir kaç yıl öncesine ne göre terörün ısısı ,ivmesi,ve tahribatında gözle görülür düşüşler mevcut ancak hastayı iyileştirecek ayagı kaldıracak tevadi istiyoruz.hastanın komadaki tedavisi çok ama çok uzun sürdü.
95.10.2.0
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA