• Konya11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Erdoğanın son grup konuşması
22 Mart 2011 Salı 15:14

Başbakan Erdoğan'ın son grup konuşması

Başbakan Erdoğan grup konuşmasının büyük bir kısmını Libya'ya müdahaleye ayırdı.

ABD Başkanı Barack Obama ile görüşme yaptığını açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan NATO toplantısnın bugün tekrar başlayacağını belirterek, 'Kimse bizden Libya'lılara silah doğrultmamızı beklemesin. Türkiye Libya'ya silah doğrultmaz' dedi.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

POLİSE TOKAT ATMAK DENSİZLİKTİR
Bir milletvekili milletvekilliği onurunu şerefini bu kadar ayaklar altına alabilir mi? Gençleri tahrik etmek sokağa dökmek için her türlü kirli tezgahı kuranlar bizzat şiddete başvurmaya başladılar. Polise tokat atmak en hafif ifade ile densizliktir. Bu densizliğin hesabının mutlaka sorulmasını istiyoruz. Benim Kürt kökenli vatandaşım da, nasıl bir ruh hali içerisinde olduklarını görsünler. Bunlar kandan, şiddetten besleniyorlar. Gençleri sokağa dökmek istediler başaramadılar. Kendi kirli amaçları için çocukların eline taş verdiler. Hukuk çerçevesinde bu şiddetin hesabı sorulacaktır.

RUSYA ZİYARETİ
Geçtiğimiz günlerde Rusya'ya gittik. Sayın Medvedev ile görüşmelerimiz oldu. Türkiye ile Rusya arasındaki vizelerin kaldırılması kısa süre öncesine kadar hayal edilemeyecek bir durumdu. Ve 17 Nisan'dan itibaren vizesiz seyahat başlıyor. Her iki ülkenin turizm gelirlerinin artmasını bekliyoruz. Moskova'da önemli bir enstitüde fahri doktora aldım ve gençlere bir hitabım oldu. Ardından Kazan'a geçtim. Tataristan kan ve kardeşlik bağımızdan ötürü önemli bir cumhuriyet.

Müteahhitlerimizin Rusya'da başarılı projelere imza attıklarını gördük.

18 MART ÇANAKKALE ANMASI
Bir kez daha Çanakkale şehitlerini yad ettik. Mezar taşlarındaki isimlere ve o isimlerin memleketlerine dikkat çekmelerini istedik. Çanakkale Şehitliği aynı zamanda 74 milyonluk Türkiye'nin kardeşliğinin de abidesidir. Her ilden Mehmetçiğin orada koyun koyuna yatttığını görüyoruz. 

Biz iktidara geldiğimizde Çanakkale Şehitliği bir harabe halindeydi. Bakanlar düzeyinde bir ekip kurup oradaki çalışmalarımıza hız verdik. O dönemde arzu etmediğimiz bir durum vardı. Oradaki Yeni Zellandalı'ların kabirleri çok farklıydı bizim kabirlerimiz çok daha farklıydı adeta viraneydi. Şimdi yeni bir yatırım yapıyoruz.

CİDDE EKONOMİK FORUMU
Şunu hükümetimiz ve Ak Parti adına ifade etmek zorundayım ki aktif dış politikamız sayesinde inanın bugün komşu ülkelerin caddelerinde elini kolunu sallayarak yürüme imkanımız kalmadı. Bunu şikayet için değil bize olan ilgiyi somutlaştırmak için söylüyorum. Gittiğimiz her yerde insanların bizi selamladığına bize hayır duaları ettiğini gördük. Bize ülkemize yönelik bu teveccüh bizi kibre değil büyük bir hassasiyete sevk etmelidir. Şu anda küresel bir olayda kimin ne dediğine değil Türkiye'nin ne dediğine bakılıyor. Türkiye'nin ağzından çıkacak kelime dikkatle dinleniyor. Bu durum bize çok büyük bir sorumluluk yüklüyor. Biz günü kurtaran açıklamalarla yetinemeyiz. Her sözümü adalet terazisinde tartarak konuşmak zorundayız. Bizim temel ilkelerimiz belli. Bizim dış politikamız, barış adalet üzerine kuruludur. Farklı kelimelerle ifade edebiliriz. Mısır için sesini yükselten Başbakan, Libya için neden susuyor diyen haksız eleştirilerle karşılaşıyoruz. Biz neyi ne zaman söyleyeceğimizi iyi biliriz. Biz bakkal dükkanı değil dünyanın en önemli ülkelerinden biri Türkiye'yi yönetiyoruz. Bizi tepkisizlikle suçlayanlar gelişme yaşanan ülkelerin kimi örnek aldıklarına iyi baksınlar. Biz değişimin tarafındayız. Biz demokrasinin insan haklarının tarafındayız. Biz zulmün tarafında değil, halkın, kardeşliğin, uzlaşmanın yanındayız. The Guardian gazetesinin muhabiri tutuklanıyor ve Türkiye'nin devreye girmesi isteniyor. Bunları göremeyenler başlarını gömdükleri kumlardan çıkartsınlar. Bizim Libya ile ilişkilerimiz petrolle ilgili değildir. Türkiye'nin oradaki müteahhitlik ilişkileriyle de sınırlı değildir. Önemli olan Libya'nın birlik ve beraberliğidir, bizim en önemli amacımız budur. Atasözlerimize bile girmiş. Atatürk'ün hatıralarına girmiş, Tobruk'un, Zafiye'nin derdi hiç şüphesiz bizim derdimizdir.

OBAMA İLE GÖRÜŞTÜM
Libya'da hadiseler başlayınca biz iki tarafla da diyalog halindeydik. Biz Kaddafi ile de oğlu ile de görüşmelerimizi yaptık. İlişkinin koptuğu an her şeyin bittiği andır. Diplomaside ilişki koparılmaz ilişki sürdürülür. Libya'da da değişimin sorunsuz gerçekleşebilmesi için kılı kırk yararak yapmaya çalıştık. Saniye saniye olanları izledik. Son tespitlerimize göre Libya'da 500 vatandaşımız var. Onun dışında 25 bin vatandaşımızı tahliye ettik. Bütün yaptığımız ilişkilerde hassasiyetleri hep göz önünde bulundurduk. En son dün akşam Sayın Obama ile görüşmelerimiz oldu. Önceki gün İngiltere Başbakanı ve Hollanda başbakanıyla görüştüm. Kaddafi'ye onurlu bir şekilde çekilmesi tavsiyesinde bulunduk. Tekrar ediyorum bizim hassasiyetimiz Libya'daki değişimin sorunsuz olması içindi. Biz Libya kendi meselesini harici müdahalelerle değil kendisi çözsün istedik. Bizim Libya'ya müdahale konusundaki endişemiz son derece haklı bir endişedir. Bu tür operasyonların hiç bir işe yaramadığını, işgale dönüştüğünü gördük.. Paris toplantısını elbette eleştireceğiz. Libya'ya operasyon meşru bir zeminde yapılmalıdır ve bunun adresi de Birleşmiş Milletler'dir. Biz tutumumuzu NATO'da bildireceğiz. Ardından da kamuoyunu bilgilendireceğiz. Bizim ilkesel tutumumuz belli. Uygulamadaki tutumumuzu da kendilerine anlatacağız. Dışişleri Bakanımız da son yaşananlarla ilgili muhalefeti ayrıca ziyaret edecek.

TÜRKİYE ASLA LİBYA'YA SİLAH DOĞRULTAN TARAF OLAMAZ
Biz istişarelerimize devam ediyoruz. Libya'nın iç barışını temel mesele olarak görüyoruz. Türkiye asla ve asla Libya halkına silah doğrultan taraf olmayacaktır.

Türkiye'nin tavrı son derece nettir. Bahreyn ve Yemen'de yaşanan olaylarla ilgili endişemizi dile getiriyoruz. Bir meshep çatışmasının yaratılmasından çekiniyoruz. Bunu önlemek için yoğun bir diplomasi yürütüyoruz. Sorumluluğumuzun farkındayız. Bu dönemde AK Parti döneminde ne olmuşsa hükümetimiz orada yer alacaktır hükümetimiz tribündan bir izleyici olarak kalmayacaktır. Ümit ediyorum ki bölgedeki değişim tabii seyrinde sağlıklı bir şekilde devam eder. Bunu sağlamak için gerekli tavsiyelerimizi sürdüreceğiz. Bölgede tarih yazılıyor ve Türkiye o tarihe not düşüyor.

ADAY BELİRLEME SÜRECİ
Seçim tarihinin yaklaştığı bu günlerde Aday adaylarımızın yoğun ilgisi ile karşılaştık. İşimiz çok zor. Diğer partiler ortada. Bu kadar ilgi olduğuna göre doğru istikameteyiz. Şimdi 12 komisyonumuz var ve bu komisyon genel başfkan yardımcılarımızdan oluşuyor. Arkadaşlarımız aday adaylarıyla tek tek görüşmeler yapacaklar. 12 komisyon daha sonra 6 komisyona düşecek.

Bir taraftan da kamuoyu araştırmalarını yapacağız. 106 bin denek üzerinde bir araştırma yaptık. Ve bunların bütün neticesi şu anda kasamda. Bütün bu çalışmalarımızı onlarla da birleştireceğiz. Bu defa bu isimler üzerine de soruşturmamızı yapacağız.  Parlamentodaki 30 bayan vekil sayımızı daha da arttırma niyetinde olacağız. Ehliyet, liyakat ve katma değeri de değerlendireceğiz. Katma değer üretemeyen arkadaşlarımızla yürüyemeyiz.

Eğer bir vekilimize gel sen bu ilin başında dur dediğinizde emriniz başımız üstüne diyorsa ha o dava adamıdır. Eğer bir değişim bir dönüşüm yapacaksak biz bunu yapacağız. Şimdi Orta Doğu'ya bakarak biz de böyle devam edelim diyemeyiz.

ADAY DEĞİLİM DİYE KÜSMEK YOK
Tüm kriterleri belirleyerek 3 hafta içinde neticeleri YSK'ya bildireceğiz. Vatandaşlarımızın ben de olsaydım bu ismi seçerdim diyeceği bir vizyona sahip donalımlı millet sevdalı isimleri milletimizin taktirine sunacağız. Bu 6 bin civarında isimler de kırılıp çekilmezler. Aynı aşkla seçim kampanyalarına katılmaları gerekir. Top oynarken kadromuz 24 kişi ama ben 11 kişi sahaya süreceğim. Dolayısıyla ben takıma giremedim diye üzülmemelisiniz. Yani 16'da değilsiniz diye hemen darılmayacaksınız. Ben kaçıncı sırada aday gösterilmişim bak deyip seçim çalışmalarına katılmadılar. Sonra seçildi bir de utanmadan Meclis'e geldi. sonra da çekip gittiler.

Bu arada seçim çalışmalarımız devam ediyor. Bu seçim beyannamesi 2023'ü hedefliyor. Bunu yapıyoruz. Neyi hedefliyoruz ne yapacağız hepsi orada var. Ak Parti farkını bir kez daha ortaya koyacağız. Meclis çalışmalarımızı da hız kesmeden sürdüreceğiz. Ülkemiz için hayati önemdeki değişiklikleri gerçekleştireceğiz.

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Konya'daki kazada yürek burkan görüntü! Yaralanan annesinin elini bırakmadı
  • 30 bin Selçuklu torun ecdadla buluşuyor
  • Konya'daki köfte kavgasının 14 sanığı hakim karşısında
  • Konya basını Ereğli’yi ziyaret etti
  • Meram’dan 23 Nisan’da anlamlı etkinlik

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA