• Konya19 °C

Lokman Koyuncuoğlu

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Başbakan Erdoğan’ın Konya mesaisi

30 Nisan 2014 Çarşamba 17:40

                

     30 Mart sonrası ilk mitingdi. Her ne kadar Cuma günü İmam Hatip buluşması Başbakan Erdoğan için güzel olsa da Konya bir başkaydı.

     Bir başkaydı çünkü, kendisi olmadan 200 bin kişi seçim öncesi Konya’da O’nun için alana koşmuş, yokluğunu kötü hesap yapanlara hissettirmemiş, Başbakan sevgisi ile rekor oy almış bir şehirdi.

      Seçim öncesi o gün mitingde, hocalığının derinliği yanında, etkileyici bir hatip olduğunu da gösteren Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu, “Teşekkür Mitingi”nde yaptığı kısa konuşmada bile cümle aleme, “bu ülkede başka başbakan aramaya gerek yok” izlenimi kesin olarak verdi. Ankara ve İstanbul medya çevreleri de Bakan Davutoğlu’nun halkla iletişimin çok iyi olduğu konusunda hem fikir.

      Başbakan Erdoğan’ın belki de Başbakan olarak son mitingiydi Konya buluşması ve önemli çok sayıda mesaj vardı.

      İlkin Büyükşehirler arasında en yüksek oyu alan Konya’ya içten bir teşekkür vardı. Başbakan Erdoğan’ın önceki yıllarda İstanbul’dan sonra yaşayacağım ikinci şehir Konya derkenki kastı bu olmalıydı. Bu şehir O’na hem güven, hem huzur, hem de rahatlık veriyordu. Kendini bu şehrin bir parçası gibi görüyordu. Konya’ya güvenini şu cümlelerle ifade etti; “Sandıktan önce Konya'nın miting meydanında kükreyeceğini, dünyaya demokrasi dersi vereceğini biliyorduk"

      Konuşmasının önemli bir bölümünü Paralel yapıya ayırdı. 17 Aralık sürecinde yaşananları bir kez daha hatırlattı. Sonra Pensilvanya’ya tekrar bir çağrı yaptı. Bu çağrıyı yapmasının arkasında önemli anlamlar var bence. Sosyal medyada çok konuşulduğu için yoruma gerek yok! Şöyle çağrıda bulundu; “Pensilvanya daki zat.. Eğer samimiysen eğer dürüstsen eğer herhangi bir sıkıntın yoksa inzivaya çekildin diyorlar.. İnzivaya çekilmek için Konya'dan Erzurum'dan İstanbul'dan daha güzel bir yer olabilir mi? Hadi o zaman Türkiye'ye gel.. Niye gelmiyorsun? orada ne işin var... Oradan tezgah kurma.”

Sonra daha net cümlelerle, "Bunların okullarına çocuklarınızı katiyen göndermeyin" dedi. Bu cümleyi seçim döneminde de çok kullanmıştı.  Ama “katiyen” ifadesini ilk kez duydum. Demek ki bu konu çok hassas, bunu çok önemsiyor. Devamında  “bunların dershaneleri, gazeteleri ve TV'lerine tavrınızı gösterin" ifadeleriyle olayı çok açık ortaya koydu. Daha ne desin ki?

       Cumhurbaşkanlığı seçimi için ortaya koyduğu, “10 Ağustos’ta yapılacak ilk turda partimizin adayı, Cumhurbaşkanı seçilsin” ifadeleri bence hiç yoruma muhtaç değil. Zaten Konya bu mesajı da net olarak aldı.Mısır’da yaşananları tekrar hatırlattı ve Konya’da son sözü “Esma’ya Fatiha” diyerek bitirdi Başbakan Erdoğan. 

      Uzun zamandır gitmek isteyip  gidemediği Konya’nın Ereğli ilçesi Konya’daki ikinci durağı oldu. Ereğli, geçtiğimiz dönemde MHP’nin elindeydi. Bu dönemde pek şans verilmiyordu Ak Parti için. Ereğli’nin kazanılmasında çalışmalarından dolayı vekil Cem Zorlu ve Başkan Akyürek’i anarak başladı konuşmasına. Ereğli’nin Başbakan sevgisi Konya’yı aratmadı. Meydan bir büyük il kadar doluydu.

      Başbakan Erdoğan’ın burada AYM için “Onları da dinlemişler” ifadesi öne çıktı. Ancak bana kalırsa paraleller için söylediği “Ya yola gelecekler ya da gidecekler” cümlesi bundan sonrası için en önemli işaretti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA