• Konya13 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Erdoğandan müjde
27 Eylül 2010 Pazartesi 12:48

Başbakan Erdoğan'dan müjde

Başbakan Erdoğan, vergi ve SSK borçlarının yapılandırılmasının Ekim veya Kasım ayında yürürlüğe gireceğini söyledi...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Biz paranın ayarıyla oynamadık,oynamayacağız ve bu ülkede karşılıksız para basma dönemini bizimiktidarımız ortadan kaldırmıştır'' dedi.

Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun (TESK) RixosOtel'de düzenlenen 18. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, genel kurulun esnaf ve sanatkarlara, ülkeye, millete, demokrasiye hayırlargetirmesini diledi.

Başbakan Erdoğan, Türkiye'de, 1 milyon 900 bin esnafın bulunduğunu,aileleri ve yanlarında çalışan elemanlarıyla düşünüldüğünde TESK'in, 10milyonu aşkın bir kitlenin hakkını savunan en büyük sivil toplumörgütlerinden biri olduğunu anlattı. Hükümet olarak esnaf ve sanatkarınsorununun çözümünde TESK ile istişareye büyük önem verdiklerini, 2008'de TESK'e yaptığı ziyaretin ilk kez başbakan düzeyinde gerçekleştiğinianımsatan Erdoğan, ''Ben bunu öğrendiğimde şok oldum. Böyle bir kuruluşa bugüne kadar bir başbakanın gelmemiş olmaması manidardı,düşündürücüydü'' diye konuştu.

Özellikle son dönemde esnafı ilgilendiren her konuda TESK ile oturupkonuştuklarını belirten Erdoğan, beraber çözümler üretmenin çabasıiçinde olduklarını anlattı.

TESK ile birlikte hazırladıkları; Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dönüşüm, Destek (3D) Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nı uygulamayabaşladıklarını hatırlatan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu plan içinde TESK'in güçlendirilmesi de yer aldı. bu kapsamda 5362sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu'nda değişiklikyapıyoruz, örgütlenmedeki dağınıklığı kaldırıyoruz. Yine TESK'in, MilliProdüktivite Merkezine ödediği aidatı kaldırmak yönünde adımlarımızıatıyoruz. TESK'in, Sosyal Güvenlik Kurumu yönetim kurulunda temsiledilmesini sağlayacağımızı da yine o eylem planı içinde ifade ettik.

TESK-Hükümet ilişkileri noktasında yeni bir çığır açan Genel Başkanı ve Yönetim Kurulunu tebrik ediyorum.

Hükümet olarak, biz diğer tüm sivil toplum örgütleriyle olduğu gibi TESK ile de bu sağlıklı iletişimi sürdürecek, büyüyen ekonomi içinde esnafve sanatkarın sorunlarını gidermede gereken çabayı göstermeye devamedeceğiz.

Dünyanın belki her ülkesinde esnaf ve sanatkar, ekonomik bir aktörolarak görünür. Ama ben şunu büyük bir gurur ile ifade etmeliyim ki,bizde Türkiye'de, esnaf ve sanatkar ekonomik bir aktör olmanın çokötesinde, sosyal yapımızın, kültürümüzün, dayanışmamızın,kardeşliğimizin asli unsurudur, çimentosudur.''

-AHİLİK-

Ahilik anlayışının önemine de vurgu yapan Erdoğan, ahilik anlayışı herne kadar Osmanlı Devleti ile tarihe karışmış olsa da ahilik ruhunun,adabının, erkan ve terbiyesinin hiç bir zaman bu ülkede kaybolmadığınısöyledi.

Bu ruhun bin yıldır olduğu gibi bugün de toplumun çimentosu olmaya devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

''2008 sonunda başlayan küresel finans krizi ardından biz Türkiyeolarak, G-20 zirvelerinde çok farklı bir tezi savunduk. Küresel krizinsınırsız kazanma hırsının, sınırsız kar etme tutkusunun, kazanmak içinher yolu mubah görme anlayışının bir eseri olduğunu vurguladık. Dünyanın bir kesimi, sınırsız şekilde harcarken, tüketirken, bir kesiminin hızla yoksullaştığını vurguladık. Bunun sürdürülebilir olmadığının altınıçizdik. Öyle şirketler var ki yıllık karları Afrika'daki birçok devletin milli gelirinin kat kat üstünde... Öyle CEO'lar var ki yıllık gelirleri birçok Afrika ülkesinde, Asya ülkesinde yoksulluğa çare üretebilecekmiktarlara ulaşıyor. Sigorta şirketleri, finans kuruluşları, bankalarhiçbir sınır tanımadan, hiçbir kural tanımadan kazanmak istiyor ve bunugerçekleştirmek için de her yola başvuruyor. Böyle bir manzarayakarşılık olarak dünya nüfusunun beşte biri, günlük 1 doların altında bir gelirle yaşamını idame ettirmeye çalışıyor. İşte biz bu tabloya, buçarpıklığa itiraz ettik. Bu manzaranın bir an önce adil bir yapıyakavuşmasını her fırsatta vurguladık.

Çünkü bizim millet olarak, ahilik teşkilatından, esnaf vesanatkarımızından öğrendiğimiz eşsiz bir kavram var, altını çiziyorum;kanaat. Bizim esnafımız gelir, 'Bismillah' diyerek dükkanını açar. Günboyunca kazandığına kanaat eder ve akşam şükür ile dükkanını kapatılır.Ben her fırsatta ve büyük bir gururla şunu anlatıyorum; sabah dükkanınagelen müşterisine, 'Ben siftahımı yaptım, yandaki komşum henüz siftahetmedi, lütfen alacağınızı ondan alın' diyecek kadar gönlü zengin vekanaatkar bir esnafımız vardır. Yozlaşmış olabilir, hırpalanmış olabilir ama ahilik kültürümüzün gereği bu. Aslı bu.''

-''ÜZERİMİZE DÜŞEN VAZİFE''-

Bugün standartlar, mesleki eğitim, sosyal güvenlik, haksız rekabet gibikonuların, tüm dünyada önemli gündem maddeleri olarak görüldüğüne işaret eden Başbakan Erdoğan, bunları geliştirmek için çareler arandığınıkaydetti. Modern dünyanın son birkaç yüzyıl içinde keşfettiği bukavramların, bin yıl önce bu topraklarda ahilik teşkilatı tarafındanbaşlatıldığın söyleyen Erdoğan, ''Biz, ülke olarak, millet olarakkendimize güvenmek durumundayız. Bizim tek başına esnaf geleneğimiz,esnaf kültürümüz bile dünyada eşi benzeri olmayan bir hazinedir ve bizbu hazineye sahip çıkarak daha da geliştirmek zorundayız'' dedi.

Erdoğan, Türkçenin eski ve en önemli eserlerinden biri olan KutadguBilig'in yazarı Yusuf Has Hacib'in dönemin hükümdarına yaptığı bazıtavsiyeleri anımsatarak, ''Diyor ki, 'Daranın ayarıyla oynama, halkaadaletle hükmet, kuvvetlinin zayıfa tahakküm etmesine müsaade etme.Haydutları ortadan kaldır, yolları açık ve emin tut'. İşte bizim hükümet olarak üzerimize düşen vazife budur'' diye konuştu.

Eksiklerin bulunduğunu, ancak üzerine giderek bu eksiklerin giderilmesiiçin çalıştıklarını kaydeden Erdoğan, paradan 6 sıfırın atılmasınınönemine değindi. Erdoğan, ''Affedersiniz, tuvaletin ücreti delikli 100para iken, o hale geldik ki tuvalete giriş 1 milyon oldu. Bu günlerigördük. 6 sıfırı atarken 'enflasyon patlar' dediler. Attık, patlamadıtam aksine çatladı ve istediğimiz tek haneli rakama geldik'' dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

''Biz paranın ayarıyla oynamadık, oynamayacağız ve bu ülkede karşılıksız para basma dönemini bizim iktidarımız ortadan kaldırmıştır. Biz halkaadaletle hükmetmenin mücadelesi içinde olduk. Bundan şaşmadık, hiçşaşmayacağız. Kuvvetlinin zayıfa tahakküm etmesine müsaade etmedik,etmeyeceğiz. Üstünlerin hukukuna göz yummadık ve hukukun üstünlüğününegemen olmasına gayret ettik, bu gayretimizi artırarak devamettireceğiz. Bin yıl önce Yusuf Has Hacip'in tavsiyesinde olduğu gibiçetelere, mafyaya göz yummadık, Türkiye'nin enerjisine, Türkiye'ninkaynaklarına musallat olan karanlık odaklara 'eyvallah' demedik vehepsiyle kıyasıya mücadele ettik

Ticaret için, ekonomi için yolların açık tutulmasına azami özengösterdik. Dış politikada aktif bir tutum izledik. Türkiye'nin itibarını artırdık. Vizeleri kaldırdık, yoldaki engelleri, ticaretin sanayinin,girişimin, yatırımın önündeki bariyerleri tek tek yol üzerindentemizledik, temizliyoruz.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • "Tarihi dizilerin ürünlerimize faydası çok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA