• Konya3 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Erdoğandan flaş açıklama
26 Aralık 2010 Pazar 23:18

Başbakan Erdoğan'dan flaş açıklama

Başbakan Erdoğan bütçe görüşmlerinin son gününde Meclis'te flaş açıklamalar yaptı.

Erdoğan: Benim milletim dili tektir. O resmi dil Türkçe'dir. Bunubugüne kadar öğrenmediysen, bundan sonra da öğrenemezsin zaten... Seçimöncesindeki bu tezgahın içinde terör ve çeteler var...

TBMM Genel Kurulu'nda, 2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe KanunuTasarısı görüşmelerinin son gününde kapanış konuşması yapan BaşbakanRecep Tayyip Erdoğan, son günlerin tartışılan ' İki dil' tartışmasınason noktayı koydu:

ÜLKEMİN DİLİ TEKTİR O DA TÜRKÇE'DİR

"Benim ülkemin dile tektir. Resmi dili Türkçe'dir. BaşbakanRecep Tayyip Erdoğan, “Ortak dil Türkçe'dir, bu gerçeği değiştirmeyeyönelik hiçbir girişim kabul edilemez. Zira bu mesele sosyal barış vesosyal bütünlük meselesidir. Bu meseleyi tartışmaya dahi açmak, bumeseleyi getirip Türkiye'nin gündemine taşımak ne demokrasiye, neözgürlüklere, ne toplumsal barışa ne de kardeşliğe asla hizmet etmez” dedi.

Herkes anadilini istediği gibi konuşuyor ancak resmi dil Türkçe'dir.

Bu gerçeğe değiştirmeye yönelik hiç bir girişim kabul edilemez.

Bu tartışmaları gündemde tutmak, yayınlar yapmak kardeşlimize destek olmaz köstek olur.

Milli birlik ve kardeşlik projesi milletin her bir ferdinin kendini birinci sınıf vatandaş olarak görmesinin projesidir.

Biz iyi niyetle meselelerin üzerine giderkentoplumsal mutabakatın sağlanması için çabalarken birileri çözümprojelerini sabote etmeye çalışıyor.

SEÇİM ÖNCESİ KARANLIK TEZGAH

Türkiye seçime giderken aynı oyun, karanlık odaklar tarafındasn yeniden sahneleniyor.

Bu tezgah çok bildik, bu senaryo çok tanıdık Benim milletim bu tezgaha gelmeyecek bu tuzağa düşmeyecek.

Bu tezgahın içinde terör örgütü var , onun güdümündeki siyasetciler var, çeteler var.

Bu karanlık oyunun amacı çok açık.

Seçim öncesinde milletin kafası karıştırılacak ve milletin tercihleri yönlendirilecek. 

Biz sorunların konuşulmasından tartışılmasından yanayız.

Bozdğumuz ezberlerle ülkemizi ileri demokrasiye taşıyoruz.

Bize hiç kimse demokrasi dersi vermesin .

KİMSEYE BU TOPRAKLAR ÜZERİNDE AMELİYAT YAPTIRMAYIZ

Demokrasiden bahsedenler Doğu ve Güney Doğu'da yazarlara, sivil toplum örgütlerine yaptıkları baskılardan bahsetsinler.

Biz kimseye bu ülke üzerinde bu topraklar üzerinde ameliyat yaptırmayız.    

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Doğu ve GüneydoğuAnadolu bölgelerinde kaos, huzursuzluk varmış, sokağa çıkılamıyormuşgibi bir görüntü oluşturulmak istendiğini belirterek, ''Oysa tam tersi.Edirne, Kırklareli, Muğla, Antalya nasıl gelişiyorsa, oralar da aynışekilde gelişiyor'' dedi.

Erdoğan, 2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe KanunuTasarısı üzerindeki son görüşmelerde, hükümet adına yaptığı konuşmada,AK Parti iktidarının en büyük başarılarından birisinin, milletinkendisine ve ülkesine olan güvenini yeniden tesis etmesi, devletlemillet arasına örülen duvarları yıkması, büyük bir sosyal restorasyonsürecini başlatması olduğunu söyledi.

''Biz, 8 yıl önce bu toprağa tohumlar attık. Zaman içinde bu tohumlar filizlendi ve fidana dönüştü'' diyen Erdoğan,istikrar ve güven zemininde ilerledikleri, o fidanları korudukları,gözettikleri ve üzerlerine titremeye devam ettikleri müddetçe, ofidanların boy atacağını, köklerinin toprağı çok daha güçlükavrayacağını, toprağa çok daha güçlü biçimde tutunacağını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, destansı bir kahramanlık örneğisergileyerek 1923 yılında bu topraklara Cumhuriyet tohumunu ektikleriniifade ederek, şöyle konuştu:

''Cumhuriyeti kuran aziz milletimizin iradesibüyük badireler atlattı. Hep birlikte o tohumun bir filize, bir fidanadönüşmesini sağladık. O fidan, ne zaman boy atmak istediyse boynuvurulmak istendi. O fidan ne zaman kök salmak istediyse kökü kurutulmakistendi. O fidan ne zaman dal budak salmak istediyse dalları, kolları,kanatları kırıldı. Ne zaman ekonomi atılıma geçtiyse, krizler ülkeninönünü kesti. Ne zaman demokrasi güçlenme iradesine kavuştuysa,müdahalelerle engellendi.

İstikrar ve güven, sağlam bir zemin, sağlam birmecra bulduğunda her seferinde bozuldu, bozguna uğratıldı. Şuraya dadikkatlerinizi çekiyorum: Cumhuriyet çınarı, sadece dışarıdan değil,içindeki kurtçuklar tarafından da kemirilmek, çürütülmek, zayıflatılmakistendi. İşte 8 yıl boyunca, hükümet olarak, o çınarı büyütmek,güçlendirmek, her türlü saldırıya, tehdide, tehlikeye karşı o çınarıkorumak, kollamak için var gücümüzle çalıştık. Dışarıda Türkiye'ninitibarını yükseltirken, içerde de kurtçuklara karşı, çetelere, mafyayakarşı amansız bir mücadele verdik. Türkiye'yi karanlığa çekecek hertürlü senaryoyu, her türlü tuzağı cesaretle boşa çıkardık. Türkiye'ninbüyümesini, güçlenmesini, kalkınmasını engelleyecek her provokasyonu,her hukuksuzluğu etkisiz kıldık.

AK Parti hükümeti, 8 yıl boyunca bu toprağa sevgitohumları ekti, kardeşlik tohumları ekti. Demokrasiyi güçlendirerek,hukuku yücelterek, hak ve özgürlükleri geliştirerek, ekonomiyibüyüterek, aziz milletimizin selameti için, Türkiye'nin bekası için terdöktü, gecesini gündüzüne kattı, büyük bir mücadele verdi.''

''ANKARA'NIN BİR İLÇESİNE GİDER GİBİ KONYA'YA GİDECEĞİZ''

Başbakan Erdoğan, 11 Aralıkta Mardin'de 78 eserin, ertesi gün de Siirt'te 32 eser ve hizmetin toplu açılışını yaptıklarını hatırlattı.

Önceki hafta da Konya'da bazı açılışlaryaptıklarını ifade eden Erdoğan, ''Aynı gün, Ankara-Konya Hızlı TrenHattı'nda başlayan test sürüşlerini inceledik. Şu anda, 10 saat 30dakikada ulaşılan Ankara-Konya etabı, 1 saat 15 dakika olacak. 2011'debu proje devreye girince Ankara'nın bir ilçesine gider gibi Konya'yagideceğiz'' dedi.

Erdoğan, Konya'dan Muş'a geçtiklerini ve orada 106 eserin resmi açılışını gerçekleştirdiklerini de hatırlattı. Bitlis'te71  eserin, hizmetin toplu açılışını yaptıklarını anlatan Erdoğan,Bitlis-Muş arasına inşa ettikleri bölünmüş yol üzerindeki bin 900 metreuzunluğundaki tünelin de açılışını yaptıklarını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, ''Bu işleri yapmak için dertli,aşık, milletine sevdalı olmak gerekiyor. Bizim için fark etmiyor, habatı ha doğu, ha kuzey ha güney. AK Parti iktidarı batıda nasıl varsadoğuda, kuzeyde nasıl varsa güneyde de o şekilde var'' diye konuştu.

Sadece 2 hafta içinde, 5 ilde 300'e yakın eser vehizmetin toplu açılışını gerçekleştirdiklerini kaydeden Erdoğan,''Aydın'da, İstanbul'da, Elazığ'da, Ankara'da, Sivas'ta, Balıkesir'de,Şanlıurfa'da açılışlar yaptık. 81 vilayetle de kalmadık. Ortak birkültürü, ortak bir tarihi paylaştığımız Priştine'de, Prizren'de,Mamuşa'da, Lübnan'ın Aydamun köyünde, Sayda şehrinde açılışlar yaptık''dedi.

Erdoğan, en son İstanbul'da iki uluslararasızirveye ev sahipliği yaptıklarını, EKO Zirvesinde, 7'si Devlet veHükümet Başkanı olmak üzere 12 ülke temsilcisini ağırladıklarınıbelirtti.

''TİKA'NIN YARDIMLARI 128 MİLYON DOLAR''

8 yılda Suriye, Irak, Yunanistan ve RusyaFederasyonu ile ikili; Suriye, Lübnan ve Ürdün'le dörtlü stratejikişbirliği mekanizmaları kurduklarını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Kazakistan'la stratejik ortaklık; İtalya,İspanya, İsveç'le Hükümetler Arası Zirve; Pakistan, ABD, Hollanda ilebenzeri mekanizmaları tesis ettik. Uzak-yakın demeden, dünyanın tümülkeleriyle, bölge ülkeleriyle, komşularımızla, Türk dünyasıylailişkilerimizi geliştirdik ve geliştiriyoruz. Geniş Türk coğrafyası ileher alanda ticaretimiz büyüdü, ihracatımız kat kat arttı. 1992-2002yılları arasındaki 10 yılda, Kafkasya ve Türk Cumhuriyetlerine TİKA'nınyapmış olduğu yardımların miktarı 52 milyon dolar. İktidarda olduğumuz2003 ile 2009 yılları arasındaki 6 yılda ise TİKA'nın yapmış olduğuyardımlar 128 milyon dolar, fark bu.

TİKA'yı 37 ülkede faaliyet gösterebilecek birkonuma yükselttik. Türk Cumhuriyetlerinde, akraba ve soydaştoplulukların yaşadığı ülkelerde TİKA aracılığı ile yaptığımız projesayısı 6 bin 714'e ulaştı.''

Başbakan Erdoğan, Türk Dili Konuşan ÜlkelerKonseyi toplantısının onuncusunun Türkiye'de yapıldığını belirterek,Türkiye'nin, kısa adı CICA olan Asya'da İşbirliği ve Güven ArtırıcıÖnlemler Konferansı Teşkilatının dönem başkanlığını da yaptığınıbildirdi.

Yaylalara, mezralara kadar okul, yol, sugötürürken, 5 kıtada işbirliği arayışını, 5 kıtada barış ve adaletmücadelesini sürdürdüklerini ifade eden Erdoğan, ''Arkadaşımız çıkıyor'önce izan olacak' diyor. Ben de o arkadaşıma diyorum ki 'ama biraz dainsaf olacak.' Bizde insaf dinin yarısıdır. Bir şeyi eleştirirken,yargılarken insaf edin. 8 yıl içerisinde bu kadar şeyler yapıldığıiçindir ki milletimiz gerek yerel gerekse genel seçimlerde AK Parti'yisürekli olarak iktidarda tutmuştur. O zaman siz milletimizin ferasetinegüvenmiyor musunuz? Kendinizi milletimizden çok daha akıllı mızannediyorsunuz? Gerçeği göreceksiniz'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, BDP Şırnak Milletvekili HasipKaplan'ın, ''Yüzde 10 barajını kaldırmadınız'' sözleri üzerine, ''Yüzde10 barajını biz koymadık. Bu barajla biz 16 ayda iktidara geldik.Gücünüz varsa siz de gelin'' dedi.

''ORALARDAN GEÇERKEN 'YAV NELER BAŞARMIŞLAR' DİYOR''

Dönemin padişahının, 5 Eylül 1792'de, BağdatValisi Kadir Süleyman Paşa'ya Mardin Kalesinin tamir edilmesiniemrettiği belgeyi gösteren Erdoğan, 218 yıldır onarılmayan, tamiredilmeyen o kaleyi tamir etmeye başladıklarını bildirdi. 

Başbakan Erdoğan, kendisine laf atan BDP'limilletvekillerine, ''Şimdi burada laf atıyor ya oralardan geçerken de'yav neler başarmışlar be' diyorlar. Geçerken öyle diyorsunuz onubiliyorum, orada takdir ediyorsunuz ama burada farklısınız'' yanıtınıverdi.

Tunceli'ye de üniversiteyi kendilerinin yaptığınıbelirten Erdoğan, ''Tunceli'de üniversite var. Ama haberi yok görmez,bilmez, anlamaz. Mesele göz, kulak, dil meselesi'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

''Türkiye'nin yıllarca hizmet almamış, yatırımalmamış, bir çivi dahi çakılmamış illeri, ilçeleri bugün yeniden hayatbuluyor, kalkınma yarışında yeniden yerini alıyor. Algı ile gerçekarasında çok büyük fark var değerli arkadaşlarım. Doğu ve Güneydoğu'nun, diğer bölgelerdeki imajıyla, gerçek durumları arasında çok ciddi biruçurum var. Oralarda kaos varmış gibi, oralarda huzursuzluk varmış gibi, oralarda sokağa çıkılamıyormuş gibi bir görüntü oluşturulmak isteniyor. Oysa tam tersi... Edirne, Kırklareli, Muğla, Çankırı, Giresun, Antalyanasıl gelişiyorsa, oralar da aynı şekilde gelişiyor. Batı'da umut nekadar çoğalıyorsa, Doğu'da da o kadar çoğalıyor. Kuzey ve Güney nasılkalkınıyorsa, Doğu ve Güneydoğu da aynı şekilde kalkınıyor. Türkiyetopyekun kalkınıyor, geleceğe koşuyor.'' AA

 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten
  • Kiraz üreticileri "don" nöbetinde
  • Konya'da üniversite öğrencilerinden örnek davranış
  • Konya'daki feci kazadan kötü haber! Yaralı kadın hayatını kaybetti
  • Seydişehir'de "sulama sezonu" açıldı
  • Beyşehir'de yurtta kalan öğrencilere doğa gezisi

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA