• Konya20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Erdoğan test etti
25 Aralık 2010 Cumartesi 16:28

Başbakan Erdoğan test etti

Türkiye'nin ilk elektrikli otomobilini Başbakan Erdoğan test etti...
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin ilk elektrik motorlu seri üretim otomobilini test etti.

Erdoğan, Başbakanlık Resmi Konutu'nda Oyak Renault Otomobil FabrikalarıGenel Müdürü Tarık Tunalıoğlu ve Renault Mais Genel Müdürü İbrahimAybar'ı kabul etti.


Başbakan Erdoğan, kabulün ardından Resmi Konut'un bahçesine çıkarakTürkiye'nin ilk elektrik motorlu seri üretim otomobili Renault FluenceZ.E. hakkında yetkililerden bilgi aldı. Erdoğan, daha sonra arabayabinerek Başbakanlık Resmi Konutundan ayrıldı ve konutun çevresindekicaddelerde test sürüşü yaptı. Erdoğan'a kısa turunda Sanayi ve TicaretBakanı Nihat Ergün, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Tarık Tunalıoğlueşlik etti.


Test sürüşünün ardından Başbakanlık Resmi Konutu'na tekrar gelenErdoğan, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı. BaşbakanErdoğan, araçla ilgili sorulan soruya şu yanıtı verdi:


''Benim ilk söyleyeceğim şey, sessiz. Bir ses duymuyorsunuz. Birazhızlandıkça hakikaten sadece lastiğin sesini duyar gibisiniz. Uzun birparkurda sürmediğimiz için hız noktasında nasıl bir ses duyulurbilmiyorum ama şu andaki Başbakanlık Konutu çevresinde hiç ses duymadım.Motorun sesini zaten duymuyorsunuz. Siz de gördünüz.


Kullanımı çok rahat. Tabii bir de yakıtının çok ucuz olması hasebiyle debir farklılık arz ediyor. Hepsinden öte bir şey var. Biliyorsunuzözellikle artık bizler Kyoto Sözleşmesine imza koyan ülke olmamızhasebiyle hava kirliliği, vesaire ülkemizde bunlar çok önemli bir tehditoluşturuyor. Doğal gazla hava kirliliğini büyük ölçüde kaldırdık amatabii araçlarda kirliliği tam manasıyla kaldırabilmiş değiliz. Her nekadar araçlar da modernize ediliyor, emisyon hacimleri mümkün olduğuncabaşarılı bir şekilde sürdürülüyor ama bu arabada artık bu tamamıyla yokoluyor. Böyle bir endişeye de yer kalmayacak.


Tabii fiyatlar da şöyle vatandaşımızın, ticari olarak kullanacaklarınceplerine uygun olarak ilan edilirse, açıklanırsa, ki 2011'in ortasındapiyasaya süreceğiz diyorlar. o zaman inanıyorum ki ülkemiz bu noktadaçok daha büyük bir fırsatı yakalayacaktır. Çünkü iç piyasada otomobiltüketimi yüksek olan bir ülkeyiz. İhracatta birinci derecede ihraçkalemimiz. Bunlar tabii bizleri gerçekten mutlu ediyor. Ben hayırlıolsun diyorum, tebrik ediyorum. Bunlarla da ayrıca gururlanıyoruz.''


''ARABA SÜRMEYİ GERÇEKTEN ÖZLEMİŞTİK''


Erdoğan, ''siz kişisel kullanımınız için alır mısınız bir tane?''sorusuna, ''tabii hemen şey yaparlarsa, bitirdikleri, yani ilk aracıalmak isterim'' yanıtını verdi. Bunun üzerine Renault yöneticileri''memnuniyetle'' dedi.


Başbakan Erdoğan, ''dün de direksiyondaydınız. Sayın Cumhurbaşkanı dadireksiyona geçti. Sayın Cumhurbaşkanı 'özlemişim'' dedi. Siz de özlemişmisiniz trafiğe çıkmayı?'' sorusu üzerine, ''araba sürmeyi gerçektenözlemiştik. Bu özlemimizi gerçekten gidermiş olduk'' dedi.


Erdoğan, ''teşvik için özel bir de vergilendirme yapmanız mümkün mü?''sorusuna, ''onları arkadaşlarımızın hepsi değerlendirecekler'' yanıtınıverdi.


Erdoğan, bir gazetecinin, ''hız sevenler için pek uygun değil herhalde.Hız 135 kilometreye kadar çıkabiliyor'' demesi üzerine, ''biliyorsunuzzaten şu anda biz de yeni yaptığımız yasal düzenlemelerde bu hızlarıkestik. İyice düşürdük. Şu anda aklımda kaldığı kadarıyla azami 110.110'un üzerine çıkılmaması lazım. Eğer hayatını sevenler varsa,önemseyen varsa, benimseyen varsa bu hızı artık yapmayacak. Ben de buhızı seven birisiydim ama yanlış yaptığımızın farkını, sorumluluğualınca çok daha iyi anladık'' diye konuştu.


ÖMER DİNÇER'İN DEĞERLENDİRMESİ


Öte yandan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer de araçhakkında, ''teknolojisinin modern teknoloji olması, yüksek teknolojiolması, çevreye katkısı yanında maliyeti de çok düşük. Tavsiye ediyorumsize'' dedi.


Dinçer, elektrikli otomobilden alıp almayacağına ilişkin soruya,''denerim galiba'' yanıtını verdi. Aracın çevreye çok önemli katkısınınolacağını vurgulayan Dinçer, bir gazetecinin ''petrol şirketlerinincanını sıkacak gibi'' demesi üzerine, ''eğer bu teknoloji yaygınlaşırsa,bu aracın kullanımı yaygınlaşırsa Türkiye'yi yurt dışına bağımlılıktanda kurtarır'' dedi. (AA)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Senin Şehrin, Senin Siten

Tüm Hakları Saklıdır © 2013-2015 Haber Konya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : +90 332 351 66 50 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA